2021/2022

 Aktualności 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od mszy św. w Kościele Parafialnym w Krzywczy i przeszliśmy do szkoły, do której gdzie w końcu po latach pandemii mogliśmy się wszyscy spotkać na holu, by świętować zakończenie roku. Na komendę p.o. Dyrektora Szkoły sztandar wprowadzić, wszedł poczet i odśpiewaliśmy hymn, po którym nastąpiło przekazanie naszego pięknego sztandaru. Od przyszłego roku szkolnego będą go strzec dumnie uczniowie klasy 7. Na ręce Pani Agnieszki złożono również puchar przechodni patrona szkoły.
Uczniom najstarszych klas 4 - 8 wręczono świadectwa szkolne i nagrody. Następnie wszyscy udali się po raz ostatni do swoich klas na spotkanie z wychowawcami i w dobrych humorach opuściliśmy mury naszej szkoły.
Wszystkim uczniom gratulujemy promocji do następnej klasy, wspaniałych wyników w nauce oraz życzymy udanego i zasłużonego wypoczynku i do zobaczenia po WAKACJACH!!!
 
Po uroczystej GALI ZŁOTYCH ORŁÓW 8 klasiści pożegnali się ze swoimi nauczycielami i kolegami. Do 6 klasy wiedliśmy zwykłe, normalne życie, ale potem nadeszły czasy zdalnego nauczania, ale przyszedł czas na odkrycie wszystkich kart i pokazanie wszystkim, jak ta nauka wyglądała z naszej perspektywy. Gdyby nie nasi kochani rodzice, którzy niejednokrotnie wyciągali nas z tarapatów, różnie mogłyby się potoczyć nasze losy. Ale szczęśliwie dobrnęliśmy do najważniejszego momentu naszej edukacji i wszyscy musieliśmy się zmierzyć z egzaminem ósmoklasisty, na szczęście już stacjonarnie. Każdy z nas przeżywał go na swój sposób. Wiadomo, stresik był, ale w naszych głowach kotłowały się różne myśli. No cóż, pozostało nam tylko czekać na wyniki. Kto wie, co z nami będzie. Jedno wiemy na pewno. Choć nie raz, przysparzaliśmy wielu zmartwień naszym nauczycielom, to chcielibyśmy aby w ich pamięci pozostały te wesołe i lepsze chwile. Cieszymy się, że razem dobrnęliśmy do końca szkoły, a raczej dopłynęliśmy, bo o tym jak chłopcy w wodzie tańczą, mogliśmy się przekonać dopiero po 8 latach. Na szczęście każdy z nas już jutro odbierze świadectwo szkolne i stanie się ABSOLWENTEM, ale nie wszystkim jest dany taki los, stąd w tańcu pokoju dziewczyny przypomniały wszystkim, że niestety wojna na Ukrainie nadal trwa.
Jesteśmy wdzięczni, że OSTATNI RAZ z naszą klasą mogliśmy zaśpiewać, a przy wspólnym pysznym torcie spotkać się z 7 klasistami i powspominać stare dzieje. Było galowo, miło, wesoło, a łzy zostawiamy sobie na jutro!!!
GALA ZŁOTYCH ORŁÓW
Dziś w naszej szkole - szkole z przeszłością i tradycjami, przyjmującej nieopierzone pisklaki i wypuszczającej w świat same orły, odbyła się uroczysta GALA ZŁOTYCH ORŁÓW. Zorganizowała ją klasa 7 dla odchodzącej już klasy 8, z którą przeżyli więcej jak połowę swojego życia. Najpierw zerówkę, potem już sami 3 lata spędzili pod skrzydłami pani Danuty SOBOL, potem opieką otoczyła ich Pani Maria AMAROWICZ, a na końcu wpadli w sidła Pani Anny EKIERT. I jak widać przeżyli, mimo burz i wiatrów, przeciwności losu. Odbyli mnóstwo ciekawych podróży poza bezpieczne gniazda i opiekuńcze skrzydła rodziców.
Naszą szkołę opuszcza jedyna w swoim rodzaju, znana wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i sprzedawcom okolicznych sklepów klasa 8. Posypały się też nagrody dla każdego.
W kategorii IDEALNY BAD BOY nagrodę otrzymał Mateusz Rogosz
W kategorii KRÓLA HIEROGLIFÓW nagrodę otrzymał Gabriel Wolski
W kategorii MAŁY KSIĄŻĘ nagrodę otrzymał Adrian Wróbel
W kategorii MISTRZ PYTAŃ RETORYCZNYCH nagrodę otrzymał Kacper Rogosz
W kategorii NIEZŁE ZIÓŁKO nagrodę otrzymał Bartosz Skubisz
W kategorii WŁADCZYNI ZŁOTEGO PIÓRA nagrodę otrzymała Gabriela Pawłowska
W kategorii ARTYSTKA ROKU nagrodę otrzymała Emilia Łozińska
W kategorii WŁÓCZYKIJ ROKU nagrodę otrzymał Kewin Kaczmarski
W kategorii KRÓLOWA SELFIE nagrodę otrzymała Paulina Wywrocka
W kategorii GAWĘDZIARA ROKU nagrodę otrzymała Martyna Wojdyła
W kategorii TYP NIEPOKORNY nagrodę otrzymał Hubert Czarniecki
W kategorii MISTRZ ZASKOCZENIA nagrodę otrzymał Jacek Fudali
W kategorii ŚPIĄCY KRÓLEWICZ nagrodę otrzymał Konrad Jaszczak
W kategorii ODLOTOWY BUJACZ OBŁOKOWY nagrodę otrzymał Mikołaj Pinkowicz
W kategorii CHŁOPAK Z FERAJNY nagrodę otrzymał Kacper Mazur
W kategorii MISTRZYNI PERLISTEGO ŚMIECHU nagrodę otrzymała Wiktoria Majewska
W kategorii GRACZA ROKU nagrodę otrzymał Rafał Król
W kategorii SPORTOWIEC MIMO WOLI nagrodę otrzymał Witold Wolański
W kategorii OPIEKUNKA KLASY zwyciężczynią została Pani Anna Ekiert
Złote Orły zostały rozdane i już jutro orły z klasy 8 opuszczą na zawsze mury naszej szkoły.
Życzymy im POWODZENIA!!!
 

Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskich  konkursach GALILEO i ALBUS z biologii, chemii, fizyki, matematyki i przyrody organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie oraz Wielkim Teście Edukacyjnym PLANETA I ŻYCIE.

      W  Galileo  dyplomy wyróżnienia otrzymali:
          z biologii - Maja Wojdyło – zajmując 13 miejsce,
          z chemii - Rafał Król – 14 miejsce.

Natomiast w konkursie ALBUS – na szczególną uwagę zasługują:

Maja Wojdyło uzyskała 7  miejsce  - dyplom laureata

Maja Łozińska -   8 miejsce  - dyplom laureata

Mikołaj Pinkowicz -   11 miejsce – dyplom wyróżnienia

Oliwia Skubisz kl. - 13 miejsce – dyplom wyróżnienia

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników.
 
W modnym stylu BOHO klasa 8 żegna się ze szkołą.
We wtorek wspaniali i cudowni Rodzice najstarszej klasy w naszej szkole zaprosili uczniów klasy 8 i 7 oraz nauczycieli w wyjątkowe miejsce. Z dala od szkoły, wśród zieleni wszyscy mogliśmy się na chwilę zatrzymać i zrelaksować w miejscu niesamowitym i absolutnie wyjątkowym!!! Miejscu, które jest tak blisko nas, ale nie każdy wiedział o jego istnieniu. I w takich okolicznościach przyrody, w tak dobrym towarzystwie poczuliśmy się naprawdę wyjątkowo, z dala od tej codziennej gonitwy, papierów, problemów. Dla wszystkich uczestników był to ostatni moment, kiedy mogliśmy się spotkać na luzie i w takim gronie, miejscu, czasie, bo mamy świadomość, że czas stracony nigdy nie powróci, a nas będą łączyć piękne wspomnienia, których nikt nam nie odbierze. Wspominaliśmy, że jeszcze tak niedawno byliśmy małymi dziećmi, dziś wielu z nas przerosło swoich rodziców i nauczycieli, ale taka jest kolej rzeczy w życiu i tak być już musi.
To spotkanie nie odbyłoby się bez właścicieli tego niesamowitego miejsca: Państwa Bogusi i Adama LUBERA. Tak wyjątkowi ludzie mogą tylko tworzyć tak wyjątkowe miejsca. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zapewnienie nam wręcz niebiańskiej, anielskiej i sielskiej atmosfery, za opiekę podczas tego pożegnania, życzliwość, zrozumienie i wielkie serce. Tego nam było potrzeba. Doładowaliśmy baterie na maxa!!!
Czasem szukamy różnych miejsc, a nie wiemy że tuż obok nas są takie miejsca, w których można odpocząć, pochillować, zresetować się, pooddychać świeżym powietrzem, czy spotkać w miłym gronie.
Serdecznie dziękujemy i wszystkim polecamy
AZYL NA SZWEDACH!!!

20 czerwca uczniowie naszej szkoły odwiedzili wystawę malarstwa pani Danuty Sapa. O wystawie opowiedziała pani Agata Wiśniowska, dzięki której mogliśmy obrazy obejrzeć. Prace malarki zostały zgromadzone w świetlicy wiejskiej w Krzywczy, gdzie w ubiegłym tygodniu nastąpiło uroczyste otwarcie.

W myśl przysłowia "Czym skorupka za młodu ..." najmłodsze dzieci z przedszkola i uczniowie spotkali się z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Dubiecku mł. asp. Pawłem Pawłowskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku. Omówione zostały zagrożenia, na jakie mogą być narażone dzieci, zarówno w domu, jak i podczas wyjazdów i zorganizowanego wypoczynku. Uczestnicy przypomnieli wspólnie zasady bezpiecznego korzystania z jezdni, spędzania czasu na akwenach wodnych.

8 czerwca uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Specjalnie na tę okazję uczniowie z klasy IV, pod opieką p. Marii Amarowicz, przygotowali krótką część artystyczną, podczas której przybliżyli świat bajek i baśni. Pierwszaki dowiedziały się, jak należy dbać o książki i  jak z nich korzystać, wykazały się swoją wiedzą, odgadując bajkowe zagadki ze znajomości bohaterów baśni i bajek. Ponadto pięknie zaprezentowały się recytując wiersze i śpiewając przygotowane na tę uroczystość piosenki.
Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu, Pani Agnieszka Popowicz, pełniąca obowiązki dyrektora szkoły, wielką księgą dokonała pasowania każdego z uczniów na czytelnika. Na pamiątkę uroczystego spotkania nowi czytelnicy otrzymali dyplomy i książeczki.

PIENINY ZDOBYTE!!!
W dniu 6 czerwca z samego rana 8- klasiści zamówili sobie pogodę i udali się na wycieczkę, a raczej wyprawę w Pieniny. Od samego początku, gdy tylko wsiedliśmy do wehikułu czasu, który nie jedną wycieczkę przeżył, wiedzieliśmy, że będzie się duuuuużo działo. Po 5 i pół godzinie jazdy a'la slowmotion dotarliśmy do Krościenka nad Dunajcem, skąd ruszyliśmy na szlak. Trochę się natrudziliśmy, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Za to możemy się pochwalić tytułem zdobywcy szczytu 3 Koron. Nagrodą za ten wysiłek były przepiękne widoki w promieniach słonecznych. Jedyne słowo, które każdy z nas był w stanie wypowiedzieć to było WOW!!! Z oddali widać było czerwony dach, ale nie wiedzieliśmy co nas czeka później. Nie chciało nam się schodzić na dół, ale nie mieliśmy wyjścia. Naładowaliśmy baterie tymi widokami i po tak intensywnym treningu kardio udaliśmy się na pyszny obiad i szarlotkę pienińską. Zaczęliśmy marzyć o popołudniowej sjeście, ale nasze niestrudzone panie nie dawały za wygraną. Przekroczyliśmy własne progi wytrzymałości - ale nie tylko. Przeszliśmy przez most i okazało się, że granicę naszego Państwa też przekroczyliśmy i jesteśmy na Słowacji. Chciałoby się krzyknąć ahoj przygodo! - jakby wrażeń na jeden dzień było mało. Musieliśmy wyłączyć Internet i znaleźliśmy się w zupełnie innej bajce. Nie było w niej smoków, ale najsłynniejsza budowa sakralna XIV wieku w Pieninach - Czerwony Klasztor z czerwonym dachem. Tam zobaczyliśmy, jak żyli mnisi. I trzeba przyznać, że trudno nam sobie było wyobrazić, że jedyne komórki jakie mieli, służyły nie do porozumiewania się ze światem, a umartwiania.
Pieniny to także zamki, więc nie mogło nas i tam zabraknąć. W ruinach zamku w Czorsztynie mogliśmy sobie robić selfie do woli. Takiego profilowego może nam każdy tylko pozazdrościć. Zmęczeni dotarliśmy do schroniska PTTK Orlica, gdzie się odświeżyliśmy i na zawołanie przybyła do nas pizza. Noc też do spokojnych nie należała, a wszystko za sprawą 3 białych dam, nie z Niedzicy, a z Krzywczy, którym sen potrzebny nie był. We wtorek zjedliśmy śniadanie i ruszyliśmy na spływ przełomem Dunajca i to był niesamowicie relaksujący czas. Gdy dopłynęliśmy do brzegu, odebraliśmy zamówione zdjęcia i udaliśmy się na obiad. Resztę dnia spędziliśmy w Szczawnicy, podziwialiśmy widoki z kolejki linowej Palenica, zadbaliśmy też o zdrowie, pijąc wody lecznicze w pijalni wód. Widzieliśmy nawet gruszki na wierzbie!
Na lody udaliśmy się do bacówki Wojtka, ale aby tam się znaleźć musieliśmy się wdrapać przez Wąwóz Homole. Pożegnaliśmy się z przewodnikiem GOPRu i ruszyliśmy w podróż powrotną. Odkryliśmy kolejny talent Jacusia do nawigowania pana kierowcy, za co mu serdecznie dziękujemy. Do domu dotarliśmy bardzo, bardzo późno, ale takich widoków, tego co zobaczyliśmy i przeżyliśmy nikt nam nie odbierze. Za chwilę się rozstaniemy, ale wspomnienia o tym, ile razem dróg przebyliśmy i ile ścieżek wydeptaliśmy pozostaną w nas na zawsze. GALERIA     FILM

Odwiedziny księdza biskupa
31 maja Szkoła Podstawowa w ramach wizytacji kanonicznej parafii Krzywcza miała zaszczyt gościć księdza biskupa Stanisława Jamrozka. Po radosnym śpiewie piosenki Bądź pozdrowiony Gościu Nasz Dostojnego gościa przywitali w imieniu całej społeczności szkolnej przedstawiciele samorządu szkolnego. W tym roku Ekscelencja spotkał się z przedszkolakami, którzy począwszy od grupy 3- latków, aż do 6 – latków zaprezentowały swoją ulubioną piosenkę religijną. Każde dziecko po przedstawieniu swego imienia otrzymywało na czole „krzyżyk” z rąk pasterza oraz obrazek z wizerunkiem i modlitwą do Anioła Stróża. W drugiej części wizyty ksiądz biskup nawiązał znakomity kontakt z dziećmi opowiadając historie pewnego pajączka. Kończąc zachęcił dzieci do żywej łączności z Panem Bogiem poprzez modlitwę. Dzieci bardzo chętnie i z radością rozmawiały z księdzem biskupem. Ze strony dzieci padły pytania: Czy ksiądz biskup chętnie chodził do przedszkola? Czy lubi grać w piłkę nożną? A kto jest ulubionym zawodnikiem? Żegnając się z księdzem biskupem Stanisławem dzieci wraz z opiekunami podziękowały za obecność, życzliwość. Ekscelencja wspólnie z wszystkimi pomodlił się w intencji dzieci, rodziców i pracowników i wszystkich pobłogosławił. Tak piękne i wzruszające spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 


Uczennice z naszej szkoły wzięły udział w ogólnopolskim konkursie literackim: Popisz się talentem realizowanym pod patronatem wydawnictwa Nowa Era.
Maja Łozińska, Julia Napora i Maja Wojdyło z klasy 5. oraz Wiktoria Chrobak z klasy 7. napisały trzymające w napięciu opowiadania detektywistyczne. Uczestniczki otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody. Życzymy dalszych sukcesów literackich!

Dzień Dziecka w naszej szkole spędziliśmy na sportowo. Klasy młodsze wyruszyły polną drogą w kierunku Chyrzyny. Wędrując wśród zielonych zbóż i pól rzepaku, zachwycały się każdym spotkanym makiem. Na zielonym moście zrobiły pamiątkowe zdjęcie i wesoło spędziły czas ma postoju. Droga powrotna minęła bardzo szybko a na placu szkolnym już czekało wspólne ognisko. Rajd wzmógł apetyt, stąd pieczona kiełbaska smakowała wszystkim wyśmienicie! Z uśmiechem na twarzach wrócili wszyscy do domów, by kontynuować świętowanie!
Wszystkim dzieciom w dniu Ich święta życzymy niegasnącej radości, ciągłej ciekawości w poznawaniu świata,  zdrowia na każdy dzień, spełnienia marzeń i prawdziwych przyjaciół wokół!
 
 
 
Uczniowie klasy pierwszej, trzeciej i czwartej wyruszyli zwiedzać Podkarpacie. Pierwszym punktem wycieczki było Miasto szkła czyli Krosno. W Centrum Dziedzictwa Szkła dowiedzieli się na czym polega tworzenie szkła, poznali historię jego produkcji, sami spróbowali sztuki malowania na szkle. Wybili szklane medale i zakupili piękne pamiątki. Następnie udali się do Muzeum Misyjnego Sióstr Klawerianek.
Po smacznym obiedzie bez trudu zdobyli zamkowe wzgórze w Odrzykoniu. Dzięki ciekawej opowieści pani przewodnik poznali fakty z historii zamków obronnych za ziemiach polskich. Przy okazji ujrzeli niesamowity widok z wzgórza zamku Kamieniec. Wizyta w sali tortur przyniosła kolejne wiadomości o życiu w średniowiecznej Rzeczpospolitej. Nie obyło się bez zakupu pamiątek i po krótkiej podróży stanęli u podnóża Rezerwatu Przyrody PRZĄDKI. Wędrówka wśród ciekawych skał była ostatnim punktem wyjazdu.
Zmęczeni ale zadowoleni bezpiecznie wrócili na parking szkolny- wprost w ramiona stęsknionych rodziców.
Podsumowując, warto zwiedzać, warto poznawać nasz kraj, jego piękno i historię. Uczyć możemy się wszędzie, wycieczka to przecież lekcja w terenie. GALERIA
 
 
 

 
TALENT SHOW już za nami!
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się pokazy talentów. Od 5 latków po młodzież. Jury bacznie obserwowało naszych artystów i komentowało każde wystąpienie. Obejrzeliśmy 17 wykonawców. Były pokazy tańca, akrobacji, śpiew, jazda na rolkach, gry na instrumentach, a nawet znajomość państw świata i ich stolic. Jury po krótkiej naradzie ogłosiło werdykt, a najlepsi z najlepszych wystąpią podczas pikniku rodzinnego. Ale ogromne brawa należą się każdemu, kto się pokazał, bo każdy występ poprawiał nam humor.
Mamy nadzieję, że Dzień Odkrywania Talentów stanie się w naszej szkole tradycją i za rok znów będziemy mogli podziwiać najlepszych, bowiem w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować. Dzięki takim pokazom mogliśmy się lepiej poznać i zobaczyć, jak nasi uczniowie się rozwijają, jakie mają pasje, co potrafią i jak zwykle potrafili nas pozytywnie zaskoczyć.
Dziękujemy kochani uczniowie za Waszą odwagę, za to, że uchyliliście przed nami drzwi do Waszego świata. Dzięki temu, więcej już o Was wiemy i będzie nam łatwiej współpracować.
GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY 🥰 Zapraszamy do galerii zdjęć!

Po raz pierwszy w naszej szkole klasa siódma pisała egzamin próbny z przedmiotów egzaminacyjnych: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Gdy ósmoklasiści zmagali się egzaminem podsumowującym edukację w szkole podstawowej, to siódmoklasiści pisali egzamin w takiej samej formie, według takich samych zasad, co starsi koledzy, lecz w zakresie pomniejszonym o ostatnią klasę szkoły podstawowej. Wszyscy bardzo poważnie podeszli do tego wyzwania, pełni skupienia, w galowych strojach zasiedli do rozwiązywania zadań.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2021/2022
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Za nami już 2 egzaminy. Pierwsze wrażenia? Jak zwykle mieszane. Język polski zaskoczył "Zemstą", matematyka stopnień trudności zadań zamkniętych, a język angielski pewnie zaskoczy niemałą grupę tym, że prawie wszystko oprócz poleceń jest po angielsku. Jedni nadrabiają miną, inni nie ukrywają stresu ale wszyscy przez te dni starają się jak najlepiej potrafią.
Wyniki poznamy dopiero 1 lipca, trzymamy więc mocno kciuki za Was wszystkich i życzymy Wam przynajmniej 99% z każdego z egzaminacyjnych przedmiotów! Galeria
 
 
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z MATEMATYKI
Dziś o godz. 9:00 uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej dostali arkusze z zadaniami, przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Na rozwiązanie wszystkich zadań w teście standardowym mieli 100 minut, a niektórzy (nie)szczęśliwcy jeszcze więcej. Jak poradzili sobie z Królową Nauk?- mamy nadzieję, że bardzo dobrze!
Jesteśmy z WAMI! 🍀 Galeria
 
Dziś pierwszy dzień egzaminów, 18 naszych uczniów zmagała się z zawiłościami języka polskiego. Dało się wyczuć przejęcie uczniów i lekki stres, oczekiwanie na arkusz i okazało się, że tematem przewodnim jest przyjaźń.
Na wyniki egzaminu uczniowie poczekają do 1 lipca, zaś zaświadczenia odbiorą 8 lipca, ale my i tak w Was mocno wierzymy i trzymamy z całej siły kciuki!
POWODZENIA!!! Dajcie z siebie wszystko!!!

11, 17 i 18 maja przeprowadzony został w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas I – III. Konkurs zorganizowany został przez Bibliotekę Szkolną we współpracy z wychowawcami klas oraz p. Marią Amarowicz. Do czytelniczej rywalizacji przystąpiło 34 uczniów. Uczestnicy konkursu czytali fragmenty utworów literatury dziecięcej.
Jury w składzie: p. Maria Amarowicz p. Ewa Pawlus, p. Marta Bucik, p. Bożena Maryńczak biorąc pod uwagę płynność i poprawność czytania, odpowiednią intonację i modulację głosu, najpierw wyłoniło 17 finalistów, a potem po zaprezentowaniu przez uczestników konkursu dodatkowego tekstu, wybrało po trzech laureatów z każdej klasy.
Mistrzami Pięknego Czytania zostali:

w klasie I: Karolina Król, Kamil Król, Kamil Skubisz

w klasie II: Karolina Matuszek, Paulina Wojtowicz, Szymon Tenus

w klasie III: Julia Daraż, Magdalena Goch, Emilia Chrobak

Wszyscy laureaci uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami książkowymi.

 
 

11 maja 2022 r. czworo uczniów naszej szkoły - Julia Bajda, Konrad Jaszczak, Rafał Król i Wiktoria Majewska wzięło udział w XIII edycji konkursu z języka angielskiego „OMNIBUS 2022” zorganizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie dla uczniów szkół podstawowych Pogórza Przemysko-Dynowskiego.
Warunkiem przystąpienia do konkursu było przeczytanie w języku angielskim uproszczonej wersji książki „Biały Kieł”. Oprócz punktów z lektury, uczniowie musieli wykazać się znajomością gramatyki i słowotwórstwa na poziomie rozszerzonym oraz umiejętnością słuchania i czytania ze zrozumieniem.
Nasza „czwórka” godnie zaprezentowała naszą szkołę uzyskując bardzo dobre wyniki.
Najwyższy wynik zdobyła uczennica Julia Bajda. Gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku szkolnym.
 

11 maja w naszej szkole gościła Pani Małgorzata Tarczyńska-Góra – przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu i podsumowała konkurs edukacyjny ”Domek dla owadów pożytecznych”, który adresowany był do uczniów klas V-VII szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.

W naszej szkole, w przygotowanie schronień – „hoteli” dla pożytecznych owadów, aktywnie włączyli się uczniowie klasy V: Kamila Wojdylak, Maja Wojdyło, Krystian Chrobak, Norbert Jachowski. Wszystkie prace zostały nagrodzone, uczniowie wykazali się wielką inwencją twórczą, wyobraźnią, wrażliwością na przyrodę.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w realizację tego wspaniałego przedsięwzięcia.

 

 

 


 

Uczniowie naszej szkoły Konrad Jaszczak i Kacper Rogosz z klasy VIII wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Astrobiologii - ASTROPHILES, którego organizatorem jest Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa „Mentis” w Warszawie. Tematyka konkursu: astrobiologia, badania kosmosu, rola i miejsce człowieka we Wszechświecie.

            Astrobiologia jest nową dziedziną, która powstała z połączenia astronomii, biologii, chemii, fizyki i geologii. Jej celem jest szukanie życia bądź jego śladów w kosmosie.

Konkurs jest zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty. Zakres materiału bardzo obszerny, wymagał dużej wiedzy zdobytej poprzez własną pracę, rozwijanie zainteresowań, śledzenie najnowszych odkryć astronomicznych. Należy dodać , że część pytań była w języku angielskim.

            Chłopcy przeszli pomyślnie przez I i II etap online, natomiast część trzecia -  mistrzowska odbyła się stacjonarnie w Warszawie 6 maja. W konkursie wzięło udział 140 uczestników, tylko trzech z nich otrzymało tytuł laureata. Konrad Jaszczak został finalistą,
a Kacper Rogosz otrzymał wyróżnienie
. Gratulacje dla chłopców, nauczycieli i ich rodziców. Życzymy dalszych sukcesów i powodzenia.
 

 

 

6 maja 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół w Krzywczy uczcili 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wyrażając w ten sposób swój patriotyzm i pamięć o tamtych wydarzeniach. W apelu słowno-muzycznym wystąpili uczniowie klasy 7. Prowadzący uroczystość przypomnieli, iż Konsytuacja 3 Maja stała się wówczas symbolem wewnętrznych sił narodu polskiego, zdolnego do politycznego odrodzenia się.

Właśnie wystartował konkurs „Historie z sieci wzięte”.
Więcej informacji o konkursie, https://www.konkurs-ose.edu.pl/ 
 
DAMY I HUZARY w naszej szkole
W dniu dzisiejszym przenieśliśmy się w zupełnie inny wymiar, a wszystko za sprawą grupy pasjonatów z Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych "Damy i Huzary", którzy gościli w naszych skromnych progach. Pan Prezes Andrzej Kawecki opowiedział nam o modzie, manierach i realiach z przełomu XIX i XX wieku oraz lat 40 ubiegłego stulecia. Podczas pokazu mody zachwycaliśmy się modą pań: długą suknią, ozdobami, gustowną biżuterią. Panowie: rejent i baron ubrani w surduty, kapelusze oraz kieszonkowe zegarki, ozdobne laski, również zrobili na nas niemałe wrażenie.
Moda z dawnych lat stanowi niezwykłe połączenie szyku, elegancji, subtelności i nietuzinkowego wzornictwa, a do tego wyprostowana sylwetka, idealnie wyprasowane stroje i nienaganne maniery mogą dziś zawstydzić niejednego nastolatka. Dlatego warto szukać inspiracji i ideałów w dawnych czasach. W wyborze codziennej stylizacji niekoniecznie należy podążać za nowoczesnymi trendami, które nie zawsze są w dobrym tonie, ale może warto zaczerpnąć inspiracji w szafach dziadków, by znaleźć swój własny, oryginalny i niepowtarzalny styl.
Dziękujemy za przemiłą wizytę i do zobaczenia na pokazie w sierpniu!!! Fotorelacja

Uczniowie  kl. 5  aktywnie włączyli się do konkursu, organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu „Domek dla owadów pożytecznych”.
Celem konkursu jest m.in. propagowanie postaw proekologicznych, zwrócenie uwagi na rolę owadów zapylających oraz kształtowanie umiejętności poprawiania warunków bytowania pożytecznych owadów w środowisku.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie PINGWIN, organizowanym przez Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe EDI. Oto wyniki:

Z biologii kl. 5: Maja Łozińska (15 miejsce), Kornelia Szmyd (23 miejsce), Maja Wojdyło (26 miejsce) Kamila Wojdylak (29 miejsce) Julia Napora (29 miejsce).

 

Z chemii kl. 8: Rafał Król (37 miejsce), Konrad Jaszczak (41 miejsce).

 

Z matematyki kl. 5: Gracjan Sus (39 miejsce), Maja Wojdyło (40 miejsce), Kornelia Szmyd (45 miejsce),  Krystian Chrobak (51 miejsce), Julia Napora (53 miejsce).

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

22 kwietnia br. w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyły się eliminacje powiatowe XLIV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Komisja konkursowa w składzie: bryg. Marek Ochenduszka (przewodniczący), kpt. Paweł Wójtowicz (wiceprzewodniczący), Pani Monika Paczkowska (sekretarz), asp. Marcin Buczek (członek), przeprowadziła turniej, w którym uczestnicy w części pisemnej i ustnej udowodnili znajomość przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Gdy tylko test wiedzy dobiegł końca, młodzież została zaproszona na krótką wycieczkę po uczelnianych pracowniach. Centrum Symulacji Medycznych, Strzelnica Pneumatyczna, Stacja Diagnostyczna, Laboratorium Chemii
i Analizy Żywności, Centrum Sztuk Projektowych – uczniowie zapoznali się z możliwościami i wyposażeniem nowoczesnych pomieszczeń – i nagle trema zeszła na dalszy plan!
Nagrody dla zwycięzców, dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników eliminacji ufundowali: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Przemyślu, Starostwo Powiatowe w Przemyślu oraz Władze Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. 


Społeczność naszej szkoły ma powód do radości gdyż w II grupie wiekowej szkoły podstawowe (V-VII), nasz uczeń Konrad Jaszczak zajął 1. miejsce i będzie reprezentować powiat przemyski w eliminacjach wojewódzkich, 20 maja tego roku w Rzeszowie. Gratulujemy Konradowi wygranej i życzymy sukcesów w dalszych konkursach.

O WIKTORII MAJEWSKIEJ raz jeszcze i o kolejnym sukcesie🖤❤️💛
Idąc za ciosem, w piątek 22 kwietnia w II LO w Przemyślu odbył się konkurs języka niemieckiego pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty DSD-Meister. Konkurs skierowany jest do uczniów realizujących program Deutsches Sprachdiplom w Przemyślu i regionie. Uczniowie byli podzieleni na 2 grupy według poziomu zaawansowania, a nasza Wiktoria wybrała test trudniejszy na poziomie A2/B1.
Podczas przerwy uczestniczyła w spotkaniu z maturzystami, którzy przedstawili zalety udziału w programie DSD, a absolwenci tej szkoły opowiedzieli, co dała im znajomość języka niemieckiego.
Czas oczekiwania na wyniki minął bardzo szybko, po czym komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Nasza turbozdolna ósmoklasistka zajęła w nim zaszczytne 3️⃣ miejsce!!!
Wiktoria - należą Ci się wielkie 👏👏👏, nie wątpiliśmy ani przez moment w Twoje możliwości😘
Informacje i zdjęcia z konkursu są na blogu II LO pod linkiem

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi, największe ekologiczne święto świata Dzień ten ma przypominać milionom ludzi, jak ważna jest troska o środowisko naturalne, skłaniać do refleksji nad losem naszej planety oraz promować postawy proekologiczne, zachęcać do prowadzenia trybu życia, który jest przyjazny dla Ziemi.
My również uczciliśmy to ważne święto.

Uczniowie klas –III pogłębiali wiedzę na temat wpływu człowieka na stan środowiska naturalnego, poznawali przyjazne i szkodliwe zachowania człowieka wobec przyrody, utrwalali wiadomości dotyczące segregacji śmieci, recyklingu. Chętnie rozwiązywali różne łamigłówki ekologiczne, wykazując się dużą wiedzą. Wykonali też piękne prace plastyczne, zachęcające do dbania o Ziemię. W dniu tym uczniowie założyli ubrania w kolorach - kl. I niebieskim, kl. II – zielonym, kl. III – żółtym.

Natomiast uczniowie klas IV – VIII obejrzeli prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne, promujące zachowania przyjazne dla środowiska, zastanawiali się - jak każdy z nas w życiu codziennym może dbać o naszą planetę? Wykonali też prace plastyczne, promujące Dzień Ziemi.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi

i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety! Fotogaleria

                                                                                                                                                                

                                                              MAMY NIEMIECKĄ FINALISTKĘ!!!
25 marca uczennica klasy 8 Wiktoria MAJEWSKA reprezentowała naszą szkołę w Rzeszowie w konkursie kuratoryjnym z języka niemieckiego i uzyskała tytuł FINALISTY.
Wiktoria zdobyła 84 punkty na 100 i znalazła się w gronie najlepszych z najlepszych z całego województwa.
Jesteśmy Wiktoria z Ciebie bardzo, bardzo dumni i życzymy Ci wielu wspaniałych sukcesów, kariery międzynarodowej, bo wiemy, że języki są Twoją największą pasją, a narodowy wieszcz Niemiec nie bez powodu wielokrotnie podkreślał, że iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem.
I jesteś Wiktoria człowiekiem przez duże C 🖤❤️💛
A my pękamy z dumy, że chodzisz do naszej szkoły i tak godnie ją reprezentujesz 👏👏👏

13 kwietnia w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z uczczeniem 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które rozpoczęły się apelem pod hasłem „Jeśli zapomnę o nich, Ty Panie na niebie zapomnij o mnie”. Okolicznościowe wiersze, piosenki, fragmenty pamiętnika oraz prezentacja multimedialna przybliżyły uczniom historyczne wydarzenia. Następnie na dalszą część uroczystości udaliśmy się na plac szkolny, na którym są posadzone dwa dęby, poświęcone pamięci Andrzeja Polnika i Adama Köhlera – Aspirantom Policji Państwowej, zamordowanych strzałem w tył głowy w 1940 roku w Twerze. Przy dębach złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Pamiętajmy, że o wydarzeniach związanych z Katyniem nigdy nie wolno nam zapomnieć.

Przedstawiamy kolejny talent z naszej szkoły - LAURĘ KACZMARSKĄ, dziewczynę o wyjątkowej wrażliwości na sztukę i wielu artystycznych zainteresowaniach.
I to nie bez powodu znalazła się wśród wyróżnionych osób biorących udział w konkursie plastycznym "Wielkanocne tradycje" zorganizowanym przez CK w Przemyślu.
😘 Cudownie !!! Gratulujemy Ci sukcesu i życzymy Ci Lauro kolejnych laurów 🏆

7 kwietnia uczniowie kl. IV i V wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa. W planie wyjazdu było coś dla ciała i coś dla ducha. Aby wzmocnić swoją kondycję fizyczną po zimie, uczniowie spędzili aktywnie czas w FlyParku. Następnie skorzystali z oferty restauracji McDonalds. Potem udali się do kina Helios, gdzie obejrzeli wartościowy, a zarazem humorystyczny film pt. „ Za duży na bajki”.

4 i 5  kwietnia uczestniczyliśmy w  rekolekcjach wielkopostnych, w kościele parafialnym w Krzywczy. Spotkania odbywały się w dwóch grupach wiekowych, prowadził je ksiądz Piotr.

Przedstawiciel naszej szkoły Konrad Jaszczak wziął udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom", które odbyły się w dworku w Babicach 31 marca 2022 r.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat technik pożarniczych, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. W gminnych eliminacjach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Krasiczyn i Krzywcza, podzieleni na dwie kategorie wiekowe. W grupie pierwszej rywalizowali uczniowie z klas od I do IV, w grupie drugiej z klas od V do VIII.  Turniej składał się z części pisemnej i ustnej.
Konrad Jaszczak zajął, w swojej kategorii wiekowej, 3.miejsce, czym zagwarantował sobie udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w kwietniu br. W Przemyślu.
Na zakończenie wszystkim uczestnikom konkursu zostały wręczone dyplomy i upominki.
Organizatorzy  pogratulowali zwycięzcom turnieju oraz wszystkim uczestnikom, życząc im kolejnych sukcesów. Słowa podziękowania skierowano również w stronę opiekunów uczniów oraz komisji sędziowskiej, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem turnieju.

 
Oto Maja Wojdyło!
Maja to baaaaardzo zdolna dziewczyna. Swoimi talentami mogłaby podzielić się z nie jedną osobą i trudno sobie wyobrazić, jak to jest możliwe, że nasza 5-klasistka tak pięknie śpiewa, gra na instrumentach, jest mistrzynią akrobacji i talentu plastycznego też jej nie brakuje. W eliminacjach wojewódzkich w ogólnopolskim konkursie strażackim w kategorii klas V -VIII otrzymała wyróżnienie.
I tego osiągnięcia Maja sobie nie wymalowała. Maja je własnoręcznie wydrapała.
Maju, gratulujemy Ci takich wspaniałych pomysłów 🎨
25 marca wszystkie drogi prowadziły do RZESZOWA. Powodem odwiedzin stolicy Podkarpacia nie tylko był przylot prezydenta USA Joe Bidena, ale przede wszystkim etap wojewódzki konkursu przedmiotowego z języka niemieckiego 🇩🇪 zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Nasza uczennica WIKTORIA MAJEWSKA znalazła się wśród 61 uczniów najlepszych z całego województwa i reprezentowała naszą szkołę w konkursie, który odbył się w Zespole Szkół Gospodarczych.
Na wyniki będziemy musieli chwilę poczekać, ale jesteśmy z Wiktorii bardzo dumni, zwłaszcza po etapie rejonowym, w którym zdobyła 85% punktów.
Brawo Wiktoria!!! 😘👏
Wszyscy trzymamy za Ciebie kciuki 🥰

 


Dziwny jest ten świat, ale podobno ludzi dobrej woli jest więcej. Mogliśmy się o tym przekonać dzięki wielkim sercom naszych uczniów, którzy przygotowali wspólnie z rodzicami podróżne plecaki wraz z wyposażeniem i najpotrzebniejszymi artykułami, które trafią do ukraińskich dzieci. Akcja w naszej szkole trwała ponad tydzień, a zebrane tornistry przekazał ksiądz Proboszcz z najstarszymi uczniami do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Przemyślu. Nasze dary zostaną przekazane do miasta Kosów w obwodzie iwanofrankowskim.

Pomaganie ludziom bez względu na poglądy powinno być oczywistą oczywistością. Pomagamy, bo tak trzeba, a jeśli w tej trudnej sytuacji możemy wywołać uśmiech na twarzach dzieci, to pamiętajmy, że to dobro do nas wróci.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak chętnie i licznie włączyli się w tę akcję. Jesteśmy z Was ogromnie dumni i podziwiamy Wasze wielkie serca. Z takim nastawieniem do bliźniego bez względu na narodowość daleko w życiu zajdziecie. Koniecznie podziękujcie swoim rodzicom, że tak dobrze Was wychowują i uwrażliwiają na krzywdę innych. 

NIE SŁOWA, A CZYNY SIĘ LICZĄ...

 


Lista darczyńców- Ludzi o złotym sercu

Ksiądz Proboszcz Janusz Wilusz 10 plecaków

Pani Bernarda Kaszycka- musy, kredki, słodycze, chusteczki

Klasa VIII

Gabriel Wolski 5 plecaków

Konrad Jaszczak 3 plecaki

Kacper Mazur 3 plecaki

Emilia Łozińska 1 plecak

Gabriela Pawłowska 1 plecak

Mateusz Rogosz 1 plecak

Pani Anna Ekiert 5 plecaków

Klasa VII

Sandra Furman 1 plecak

Antoni Wanat 1 plecak

Damian Sroka 1 plecak

Klasa V

Kamila Wojdylak 1 plecak

Paweł Brzeziński 1 plecak

Krystian Chrobak wyposażenie

Norbert Jachowski 1 plecak

Adrian Durys 1 plecak

Sara Kaczmarska 1 plecak

Laura Kaczmarska 1 plecak

Maja Łozińska 1 plecak

Julia Napora 1 plecak

Kornelia Szmyd 1 plecak

Kamila Wojdylak 1 plecak

Maja Wojdyło 3 plecaki

Pani Renata Zaleska 2 plecaki

Klasa IV

Maja Sroka 1 plecak

Oliwia Skubisz 1 plecak

Wiktoria Popowniak 1 plecak

Pani Maria Amarowicz 1 plecak

Klasa III

Paulina Mazur 5 plecaków

Michał Wąsowicz 2 plecaki

Julia Daraż 1 plecak

Emilia Chrobak 1 plecak

Helena Pawłowska 1 plecak

Nikola Składan 1 plecak

Julia Sroka 1 plecak

Stanisław Sitnik 1 plecak

Wiktor Wolański 1 plecak

Franciszek Wanat 1 plecak

Pani Marta Bucik 1 plecak

Klasa II

Lena Tęcza 3 plecaki

Miłosz Binko 1 plecak

Karolina Matuszek 1 plecak

Aleksander Pieniądz 1 plecak

Miłosz Olech 1 plecak

Paulina Wojtowicz 1 plecak

Patrycja Sikora 1 plecak

Łukasz Perduta 1 plecak

Maksymilian Kieryk słodycze, soki, pluszaki

Klasa I

Szymon Sitnik 2 plecaki

Wiktoria Owsiany 2 plecaki

Maja Mroczka 1 plecak

Michał Sroka 1 plecak

Kinga Wywrocka 1 plecak

Pani Joanna Kapuśniak 1 plecak

Anonimowy Darczyńca 4 plecaki

Pani Agata Wolarz 10 plecaków.

Zebraliśmy 98 plecaków, które dostarczone zostaną do miasta Kosów na Ukrainie. To 98 uśmiechniętych dzieci!!!


Kochani Uczniowie! Drodzy Rodzice i Nauczyciele!

Pragniemy Wam serdecznie podziękować za zaangażowanie w zbiórkę funduszy na rzecz uchodźców, uciekających przed tragicznymi skutkami wojny na Ukrainie. Dzięki Waszej wrażliwości i otwartości serc udało się uzbierać w ciągu jednego dnia prawie 2 500 zł , a także dary rzeczowe. Część zebranej kwoty została przekazana Pani Magdalenie Rakoczy, która jako wolontariusz pomaga przy obsłudze uchodźców na przejściu granicznym w Krościenku. Poza tym przekazaliśmy też zakupione produkty na zbiórkę, którą organizowała Gmina Krzywcza w świetlicy wiejskiej w Krzywczy (ta pomoc trafiła bezpośrednio na Ukrainę). Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!

 


Wagary z poezją”

Dziś uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół w Krzywczy przywitali pierwszy dzień wiosny, czytając utwory poetyckie. Inicjatywa: „Wagary z poezją” związana była z corocznymi obchodami Światowego Dnia Poezji. Uroczystości zostały zainicjowane przez UNESCO dnia 21 marca 1999 r. Główne obchody odbywają się w Paryżu.

W naszej szkole uczniowie klas siódmych i ósmych zaprezentowali utwory poetów romantycznych: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida. Atmosferę dopełniały dzieła muzyczne Fryderyka Chopina („Etiuda c-moll op. 10 nr 12, nazywana Rewolucyjną”, „Nocturnes”) oraz Ludwiga Van Beethovena („Dla Elizy”).

Wiosnę można witać na różne sposoby! Może wkrótce rozkwitnie w naszej szkole jakiś wybitny talent literacki 😉?

 

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 r. w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Światowy Dzień Wody jest więc dobrym momentem, by zwrócić uwagę, że woda jest niezbędna do życia i trzeba ją szanować!!!

Jak wielkie znaczenie odgrywa woda w życiu człowieka – przypomina prezentacja multimedialna pt „Czym dla mnie jest woda?” przygotowana w ubiegłym roku przez naszą uczennicę Gabrielę Pawłowską – laureatkę  konkursu, organizowanego przez Arboretum w Bolestraszycach.

 

 


W dniach 14, 15 i 16 marca odbył się próbny egzamin ósmoklasisty. Była to już druga próba sił najstarszych uczniów naszej szkoły. Uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego, tym bardziej, że do właściwego egzaminu zostało niewiele ponad 2 miesiące i z każdą kolejną próbą, ósmoklasiści stają się coraz bardziej oswojeni z formułą egzaminu i charakteru zadań, jakie mogą się pojawić na egzaminie właściwym. Trzymamy kciuki za ich wyniki i miejmy nadzieję, majowy egzamin zakończy się ogromnym sukcesem i każdy uczeń klasy 8 da z siebie wszystko!

 


 

 Kochani dołączamy całym sercem do akcji " plecak dla dzieci".

DZIECI- DZIECIOM

Akcja polega na zbiórce małych plecaków, w których znajdą się różne rzeczy typu: mała woda, kredki i malowanka lub zeszyt do rysowania, chusteczki zwykłe i mokre, miś maskotka itp. i przekazaniu dzieciom na przejściu w Medyce do ich dalszej podróży. Plecaki nie muszą być nowe, ważne, by były w dobrym stanie.

Plecaki przynosimy do swojej klasy. AKCJA TRWA OD 14 DO 21 MARCA!

 

 


 

"Zacznij od Przedszkola" - spot reklamowy


 

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych chwil… Te i inne serdeczne życzenia płynące od uczniów dla uczennic i nauczycielek naszej szkoły od samego rana wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający w kalendarzu na 8 marca to święto corocznie obchodzone w naszej szkole
w uroczysty sposób. Tego dnia męska część Samorządu Uczniowskiego starała się, aby ten dzień umilić wszystkim Paniom oraz swoim koleżankom. Odświętnie ubrani, częstowali słodkościami oraz złożyli moc najlepszych życzeń. <<FOTOGALLERIA>>
 
 

 


 

 


W środę, 2 marca włączmy się w akcję niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy.
W naszej szkole organizujemy zbiórkę funduszy na zakup produktów, potrzebnych do przygotowania posiłków, które będą przekazane na granicę w Krościenku.

Serdecznie prosimy o włączenie się w organizowaną zbiórkę. Pomaganie ma moc!!! Liczy się każda złotówka!!!

                                       Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu

 


 

Szkoła pamięta.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 w celu upamiętnienia tych, którzy z bronią
w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w tym dniu złożyli hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.
 
 

 
Styczeń i luty to bardzo pracowite miesiące dla uczniów klas IV-V uczęszczających na kółko zainteresowań z języka angielskiego i realizujących działania zawarte w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Europa i ja”. W tych miesiącach działo się bardzo wiele: dzieci poznały najważniejsze zabytki Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, własnoręcznie wykonały mapę Londynu oraz ułożyły puzzle 3D przedstawiające najbardziej charakterystyczne budowle i zabytki stolicy Wielkiej Brytanii takie jak Big Ben, Pałac Buckingham, London Eye, Tower Bridge czy Pałac Westminsterski. Ponadto, uczniowie ulepili z plasteliny najpopularniejsze zwierzęta występujące w ojczyźnie Szekspira.

 

 


 

WALENTYNKI
Ten radosny i pełen miłości dzień postanowili uczcić uczniowie naszej
szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zadbali o to, aby w tym szczególnym dniu, 14.02.2022 r. wszyscy nasi uczniowie poczuli się wyjątkowo. Z tej okazji,
jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Już 8 lutego przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka czekała na stoliku na dolnym korytarzu na kartki walentynkowe. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę.
11 lutego korespondencja została rozdzielona i adresaci otrzymali za pomocą poczty walentynkowej kartki z wyrazami sympatii od swoich adoratorów. Samorząd Uczniowski zadbał też o to, aby tym dniu wszyscy uczniowie otrzymali życzenia szczęścia, radości i miłości na cały długi rok, dlatego jego przedstawiciele wykonali dla każdego laurki walentynkowe w kształcie serca. <<FOTOGALERIA>>
 

 

Dziś 08.02.2022r. obchodzimy na całym świecie Dzień Bezpiecznego Internetu . Inicjatywie po raz kolejny przyświeca hasło "Działajmy razem" w założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci. Ma również przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.
Nasza Szkoła również z nauczycielami przystąpiła do akcji i przypomniała o bezpiecznych zasadach. <<FOTOGALERIA>>
 

 
1 lutego uczniowie klas I- III bawili się na wspólnym balu karnawałowym. Tematem przewodnim były zwierzęta, stąd barwne i pomysłowe kostiumy przygotowane na bal. Zabawie przewodziła pani Katarzyna Kubicka, która przygotowała wiele atrakcji w postaci zabaw i konkursów. Nie obyło się bez pokazu przygotowanych przebrań, fryzur i makijażu. Skoczna muzyka i dobre humory bawiących się sprawiły, że czas bardzo szybko mijał i wspólnym pociągiem wszyscy odjechali do swoich klas. <<FOTOGALERIA>>

Konkurs Podkarpackie Baltie 2022
Osoby zainteresowane proszę o kontakt za pomocą e-Dziennika
 

24 stycznia dodatkowe zajęcia informatyczne w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. <<FOTOGALERIA>>
 
 
 

MINISTER ZDROWIA   MINISTER EDUKACJI i NAUKI

Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

W ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

 


 

WYNIKI KONKURSU LEON 🇬🇧
Po powrocie do nauki stacjonarnej wszystkich poliglotów, w dniu dzisiejszym ogłoszone zostały wyniki jesiennej sesji ogólnopolskiego konkursu z języka angielskiego Leon. Nasi uczniowie zajęli następujące lokaty:
13 miejsce - Patrycja Sikora z kl. 2
16 miejsce - Julia Bajda z kl. 7
19 miejsce - Emilia Chrobak z kl. 3
28 miejsce - Rafał Król z kl. 8
30 miejsce - Wiktoria Majewska z kl. 8
39 miejsce - Konrad Jaszczak z kl. 8
41 miejsce - Miłosz Binko z kl. 2
44 miejsce - Julia Witkowska z kl. 7
44 miejsce - Maja Wojdyło z kl. 5
44 miejsce - Julia Napora z kl. 5
44 miejsce - Kornelia Szmyd z kl. 5
52 miejsce - Sandra Furman z kl. 7
W konkursie wzięło udział 13 uczniów. Wszystkim gratulujemy sukcesów, dobrych wyników i świadomości, jak ważna w dzisiejszej sytuacji jest znajomość języków obcych.

 

Mamy w szkole osoby utalentowane literacko!

W Powiatowym Konkursie Literackim: „Stanisław Lem– patron roku 2021” opowiadania science fiction uczniów naszej szkoły zostały docenione przez jury . Uczniowie startowali
w dwóch kategoriach wiekowych. W najstarszej grupie
Antoni Wanat (kl. 7) niesamowitą historią pt. „ Świat za 50 lat” uzyskał pierwsze miejsce, zaś Gabriela Pająk (kl.7) za tekst „Niezwykłe spotkanie”- miejsce trzecie.
Wśród młodszych uczestników za opowiadanie
: “Podróż na planetę C-18” Mai Wojdyło (kl.5) przyznano miejsce trzecie. Na ten konkurs swoje prace przygotowali również: Julia Napora tekst pt. „Przemiana świata” i Jakub Tomaszewski opowiadanie „Tajemnicza księga”.

Gratulujemy!!! Wszystkim młodym autorom życzymy połamania pióra w innych konkursach literackich i dalszego rozwijania swoich uzdolnień.

W czwartek podsumowaliśmy tegoroczną akcję szkolną związaną z Dniem Życzliwości, który obchodzony jest 21 listopada. Jak co roku, z tej okazji miało miejsce wiele ważnych działań. W Dniu Życzliwości wchodzących do szkoły witali uśmiechnięci wolontariusze, którzy częstowali cukierkami, do których dołączone były dobre rady. Przy okolicznościowym plakacie na korytarzu można było „poczęstować się” dobrym słowem, a w wielu miejscach pojawiły się cytaty zachęcające do bycia życzliwym i dobrym na co dzień. We wszystkich klasach odbyły się lekcje wychowawcze o życzliwości, a koledzy i koleżanki dokonali wyboru osoby Najżyczliwszej spośród innych życzliwych. Osoby te otrzymały statuetki NAJŻYCZLIWSZY 2021, ufundowane przez wychowawców i Szkolny Klub Wolontariatu.

Osoby wyróżnione w tym roku to:

Gabriela Pawłowska – kl. VIII

Maja Fednar – kl. VII

Sylwester Łukasiewicz – kl. VI

Natalia Kazienko – kl. V

Maja Sroka – kl. IV

Franciszek Wanat – kl. III.

Lena Tęcza – kl. II

Kamil Król – kl. I

Wszystkim serdecznie dziękujemy i zachęcamy do życzliwości wobec innych przez cały rok, bo przecież „ Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko”.


KALENDARZ ADWENTOWY!

Kalendarz adwentowy to bardzo miła niemiecka tradycja. Dzieci otrzymują go 1 grudnia i z jego pomocą odliczają czas do świąt.
Zawsze ma 24 ponumerowane schowki na małe niespodzianki. Zazwyczaj są to słodycze, ale mogą to być też drobne zabawki, dowcipy, ciekawe historyjki, postaci z szopki, itd.
Każdego dnia opróżnia się jeden schowek. Ilość pustych i pełnych schowków pokazuje, ile jeszcze czasu zostało do Bożego Narodzenia.
Nastolatki i dorośli też często uprzyjemniają sobie grudzień przy pomocy kalendarza adwentowego. Znajdują tam np. kosmetyki, herbatki o różnych smakach, piosenki, czy wyzwania na czas adwentu. Uczniowie klasy 7 i 8 mile zaskoczyli nas swoją pomysłowością i inwencją twórczą, tworząc niepowtarzalne konstrukcje.
Wyłoniono następujących zwycięzców:
1 miejsce Paulina Wywrocka
2 miejsce Jacek Fudali
3 miejsce Julia Bajda
4 miejsce Wiktoria Majewska
5 miejsce Gabriela Pawłowska
Wyróżnienia otrzymali: Julia Witkowska, Gabriela Pająk, Konrad Jaszczak, Emilia Łozińska, Bartosz Skubisz.
Wszystkim gratulujemy ciekawych pomysłów i chęci. Sponsorem nagród był Goethe Institut w Warszawie, który ufundował dla uczniów charakterystyczne ekologiczne torby wielorazowe, puzzle, notatniki, gry, książeczki, pomoce do nauki języka niemieckiego, plakietki i bloki do odbijania śladów własnych stóp. Jak widać na załączonych zdjęciach tradycja i moda eco mają wiele wspólnego.

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta...
Cudowną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia poczuli uczniowie klasy I, II i III, którzy wybrali się do Choco Factory w Wapowcach.. Podczas warsztatów wykonywania świątecznych pierników z wielką radością pracowali przy wałkowaniu i wycinaniu pierniczków chętnie podpatrując i ucząc się nawzajem. Gdy ciasteczka powędrowały do piekarnika, dzieci mogły spędzić czas w sali zabaw Koliberek.
Korzenny aromat przypraw piernikowych oznajmił, że są gotowe i nadszedł czas na najsłodszą część warsztatów, czyli lukrowanie, posypywanie i ozdabianie. Zupełnie nikomu nie przeszkadzało, że czasem lukier lądował na języku zamiast na pierniczku. Kolorowe, pachnące kusiły i niektórym trudno było się im oprzeć! Zapakowane pieczołowicie zostały bezpiecznie przewiezione i mamy nadzieję, że wspólnie w domach zjedzone!!!

W niezwykłej lekcji historii o życiu na ziemi wzięli udział uczniowie klasy I i III. W Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku mieli możliwość poznania gatunków zwierząt i roślin sprzed milionów lat. Oprowadzając po muzeum pan Robert Szybiak w ciekawy sposób opowiedział o zgromadzonych  eksponatach oraz o historii miejsca, które powstało z Jego wielkiej pasji. Przy okazji zachęcił dzieci do poszukiwania i rozwijania zainteresowań. Z dumą przedstawił najcenniejszy okaz muzeum-nowo odkrytego praptaka o wdzięcznej nazwie Jamna Szybiaki. Niektóre ze skamieniałości wędrowały z rąk do rąk wzbudzając wiele emocji. Uczniowie obejrzeli wszystkie eksponaty, zachwyt wywołały także imponujące zbiory minerałów. Czas spędzony w muzeum okazał się dla wszystkich zbyt krótki, uczniowie obiecali, że wrócą tam ponownie.

               BOHATERON w Twojej Szkole

W Zespole Szkół w Krzywczy prowadzona była akcja BohaterON- włącz historię. Jest ona realizowana przez wrocławskie Fundacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria. To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Zadaniem nauczycieli było przeprowadzenie lekcji na podstawie otrzymanego pakietu materiałów edukacyjnych - konspekty zajęć dotyczących Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej wraz ze specjalnymi materiałami dodatkowymi audio i wideo. Klasy I-III obejrzały przedstawienie lalkowe „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” oparte na relacji dziadek – wnuczka, która w prosty sposób wyjaśniła dzieciom, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Uczniowie wykonali również i zaprezentowali plakaty; rysowali siebie w sytuacji, która pokazuje, że są patriotami w czasie pokoju. Uczniowie klas IV-VI wysłuchali audycji „Mały” roznosiciel nadziei, która przeniosła ich wraz z panem Stanisławem do wojennej, powstańczej Warszawy. Słuchowisko wprowadziło uczniów w powstańczy klimat, udzieliło odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”; pomogło uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokazało relacje międzyludzkie, solidarność współpracę w tych trudnych czasach. Uczniowie rekonstruowali opowiedziane wydarzenia na osi czasu, próbowali również odtworzyć emocje towarzyszące bohaterom, analizowali wiersz Krystyny Krzewskiej „Mądrość”:

Mądrość – to znaczy spokój i spojrzenie w dal.
Mądrość – to umiejętność tworzenia.
Umiejętność wyrzekania się.
Umiejętność dawania innym.
Mądrość to zdolność doznawania szczęścia i znoszenia cierpienia.
Mądrość to prostota...
Prostota spojrzenia na świat.
Prostota w odróżnianiu kłamstwa od prawdy.
Mądrość – to miłość świata wielka i bezkres.

Natomiast uczniowie klas VII i VIII dodatkowo obejrzeli film „Co za historia", z którego dowiedzieli się, dlaczego doszło do wybuchu powstania, jak ono przebiegało, co zrobili nasi sojusznicy i jaką cenę zapłaciła Warszawa. Uczniowie pracując w grupach, wykonali i zaprezentowali na forum klasy prostą infografikę na temat wybranego zagadnienia dotyczącego przebiegu Powstania Warszawskiego. Poznali również biogramy żyjących Powstańców i ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem. Akcja zakończyła się napisaniem kartek do żyjących Powstańców Warszawskich, w których uczniowie wyrazili swój hołd bohaterom oraz podziękowali, że dzięki Nim mogą żyć, rozwijać się i rosnąć w wolnej Polsce. Pocztówki zostały wysłane na adres fundacji, która przekaże je honorowym odbiorcom.

25 listopada uczniowie klas I- III spędzili czas na wspólnej zabawie z okazji Andrzejek. Pani Katarzyna Kubicka krótko opowiedziała o tradycjach Katarzynek i Andrzejek. Dzieci mogły zabawić się w przepowiadanie przyszłości z wykorzystaniem kart, kubeczków, monet itp. Co prawda nie było czarnego kota, wróżenia z fusów czy szklanej kuli, jednak zabawa była wyśmienita. Po zabawie pełnej emocji zaczęły się radosne tańce i pląsy. Uczniowie naładowani pozytywną energią w wesołych nastrojach wrócili do klas na śniadanie. Mamy ogromną nadzieję, że wszystkie życzenia spełnią się w niedalekiej przyszłości!Szkoła Do Hymnu klasy 0, I - III


Szkoła Do Hymnu klasy IV - VIII

WYNIKI KONKURSU NA STRÓJ EUROPEJSKI
16 października klasy 1 - 3 wzięły udział w szkolnym konkursie w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, którego celem było zaprezentowanie się w dowolnej stylizacji z kraju europejskiego. Było unijnie, ale także dużo akcentów patriotycznych i folklorystycznych. Trudno jest wyłonić, który strój powinien wygrać, stąd jury postanowiło każdemu uczestnikowi przyznać wyróżnienie.
Bardzo serdecznie dziękujemy Wam - młodzi Europejczycy za pomysłowość, zaangażowanie i chęci udziału w konkursach.
Jesteście cudowni 😘 i należą Wam się ogromne brawa 👏👏👏!!!
 

Pamiętamy!|
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” – pamiętając o tych pięknych słowach polskiej poetki Wisławy Szymborskiej uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Szkolnego przed zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych uporządkowali grób żołnierzy 11.Karpackiej Dywizji Piechoty oraz pomniki zmarłych, którzy związani byli z historią naszego regionu. W październiku została zorganizowana zbiórka zniczy pod hasłem „Zapal światełko”. Zebrane znicze zostały zapalone na grobach żołnierzy i osób zasłużonych dla społeczności lokalnej.

WYSZYŃSKI – Zemsta czy Przebaczenie

obejrzeli dziś uczniowie klasy 8, którzy wybrali się do kina Helios w Przemyślu, by poznać losy wojenne księdza kapelana Stefana Wyszyńskiego – przyszłego prymasa Polski.

Trudne wybory, jak sugeruje tytuł filmu, których musiał dokonywać, nieugięta wiara i determinacja w czynieniu dobra w czasach nieludzkich zrobiły na nas duże wrażenie. Przesłanie płynące z nadpalonej kartki przyniesionej przez wiatr do Lasek z walczącej Warszawy, którą znalazł kardynał, wydaje się aktualne także dzisiaj „Będziesz miłował”. Miłość jest najważniejsza, włącznie z miłością nieprzyjaciół. W pamięci utkwiły nam również słowa musimy mieć w sobie coś z orłów – serce i wzrok ku przyszłości naszej Ojczyzny.
Nie będziemy opowiadać ani pisać streszczeń filmu, ale w naszym odczuciu warto go obejrzeć i poznać bliżej postaci błogosławionego Stefana Wyszyńskiego i Róży Czackiej, którzy byli i są nadal lekcją miłości do drugiego człowieka.
 
L jak Leon
W dniu dzisiejszym wielbiciele testów z języka angielskiego mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę niezależnie od wieku, ocen i stopnia zaawansowania poprzez udział w ogólnopolskim konkursie Leon. 11 odważnych osób znalazło się w tym gronie i jesteśmy przekonani, że poszło im świetnie, a dodatkowo zielone ubrania i koniczyny przyniosą wkrótce szczęście.
 
18 października klasy I- III wyjechały do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Podczas zwiedzania dzieci poznały historię firmy Biliński oraz style ozdabiania choinek od amerykańskiego po staropolski. Mogły zobaczyć etapy wykonywania ozdób, od dmuchania, przez srebrzenie aż do malowania i zdobienia. Pełne pomysłów przystąpiły do warsztatów ozdabiania bombek. Po kolorowych zakupach w firmowym sklepie udały się w dalszą drogę, by w Kolbuszowej odwiedzić Park Etnograficzny z Muzeum Sztuki Ludowej. Spacerując po rozległym terenie mogły zobaczyć dawne chaty z pełnym wyposażeniem, ze skrzynią ślubną, piecem, świętym kątem w izbie, dzieżą czy żarnami i beczkami. Mogły porównać swoją szkołę z dawną, w której stały kałamarze, leżał groch do klęczenia. W dawnym dworze miały okazję zobaczyć piękne naczynia, meble i wyposażenie dworskie. Miały także możliwość obejrzenia zabawek drewnianych. We młynie dowiedziały się, jak dawniej mielono mąkę. Odwiedziły także piękny, drewniany kościół.
Bogatsi o nowe wiadomości, słownictwo i ciekawostki troszeczkę już głodni, sprawnie udali się do Rzeszowa, by zjeść wspólny posiłek. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w Multikinie i projekcja filmu "Jak rozmawiać z psem". Historia wielkiej przyjaźni młodego geniusza Olivera i kudłatego Henrego wszystkich rozbawiła do łez i dostarczyła wielu wzruszeń. Ukazała, że tak naprawdę nie potrzeba dużo, by być szczęśliwym. A rodzina to najważniejsze dobro każdego dziecka. Potwierdziła również teorię o prawdziwej więzi czworonożnych z ludźmi. Nadszedł czas powrotu i po godzinie wszyscy zadowoleni zostali odebrani przez stęsknionych rodziców, by podzielić się wieloma wrażeniami.

15 października obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Tydzień Kodowania - Code Week 2021. Uczniowie klasy II i VIII aktywnie uczestniczyli w zajęciach rozwiązując zadania.

 

13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Był to dzień szczególny – święto nauczycieli, wychowawców oraz pracowników szkoły. W tym dniu swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Krzywcza Pan Wacław Pawłowski oraz Skarbnik Gminy Krzywcza Pani Beata Wielgosz.
Część artystyczna rozpoczęła się od humorystycznego przedstawienia pt. „Rzepka” na podstawie wiersza Juliana Tuwima w wykonaniu uczniów klasy II. Przedstawienie to wywołało uśmiech na twarzach zgromadzonych, natomiast w nastrój nostalgiczny wprowadziły publiczność zaprezentowane wiersze i utwory muzyczne przygotowane przez uczniów klasy III, V oraz VII.
Podczas uroczystości Pani Dyrektor oraz Pan Wójt złożyli życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, dziękując za pracę oraz trud włożony w wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia.
 
 
KONKURS NA STRÓJ EUROPEJSKI
Był ostatnim punktem obchodów Europejskiego Dnia Języków i trzeba przyznać, że Euroentuzjaści z klas 1-3 dali radę. Na korytarzach szkolnych zrobiło się kolorowo, zabawnie i światowo. Nie brakowało postaci z bajek i filmów, ale nie ma co się rozpisywać o tych wyjątkowych stylówkach, lepiej je pooglądać!

8 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w III Festiwalu Książki „Między pokoleniami”, organizowanym przez Przemyską Bibliotekę Publiczną im. Ignacego Krasickiego. Pierwszoklasiści wzięli udział w spotkaniu online z Tomaszem Samojlikiem, autorem komiksów i książek dla dzieci, natomiast uczniowie klasy III i IV wyjechali do siedziby biblioteki w Przemyślu. Tam odbyło się spotkanie z autorką i ilustratorką książek dla dzieci i młodzieży - Zuzanną Orlińską, oraz z ilustratorem Mikołajem Kamlerem. Oprócz wysłuchania opowieści o napisanych i zilustrowanych przez nich książkach, uczniowie uczestniczyli w arcyciekawych warsztatach plastycznych, tworząc postacie królów i królowych. Później obejrzeli wystawę zdjęć „Tak było. Przemyśl 1939–1944”, ukazujących Przemyśl w czasie II wojny światowej, pochodzących ze zbiorów znanego przemyskiego artysty fotografika i dziennikarza Jacka Szwica. 
Po opuszczeniu budynku biblioteki wszyscy udali się do Rozgłośni Radiowej Radia Fara, gdzie dzięki uprzejmości pracowników, dzieci poznały tajniki pracy radiowców. Mieli okazję być w profesjonalnym studiu i posłuchać o tym, jak tworzy się audycję radiową.
W czasie wycieczki uczniowie wraz z opiekunami oddali hołd Polakom zesłanym na Syberię oraz oficerom, policjantom i urzędnikom zamordowanym w Katyniu, zapalając symboliczny znicz przed pomnikiem poświęconym Zesłańcom Sybiru i Ofiar Katynia.

PRÓBNE EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW-  Pierwsze koty za płoty! 🐱
Dzisiejszy i jutrzejszy dzień są dla naszych Ósmoklasistów nie lada wyzwaniem, gdyż odbywają się próbne egzaminy ósmoklasisty z języka polskiego i angielskiego. To pierwsze zetknięcie z losowaniem miejsc, arkuszami egzaminacyjnymi 📄, kodowaniem, sprawdzenie wygody stroju galowego, by jak najlepiej wypaść na tym pierwszym, najważniejszym egzaminie dojrzałości.
Ciekawi jesteśmy jak im poszło 🤔

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W 2021 roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypadł na 1 października (piątek). Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką. 
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) odbywa się w pierwszy piątek października (do 2018 r. w ostatni piątek września). To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach. Głównym mottem akcji jest „Wszyscy sprawdzamy czy dobrze tabliczkę mnożenia znamy”.
W naszej szkole również włączyliśmy się do zabawy. W klasach III-VIII odbyły się konkursy na rymowanki i wierszyki z tabliczki mnożenia. Wszyscy zwycięzcy i pytani otrzymywali cukierki a najciekawsze prace zostały umieszczone na tablicy w holu szkoły. Podsumowaniem akcji będzie odnowienie naklejek z tabliczką mnożenia znajdujących się na schodach szkolnych.

CZYTANIE MA MOC

W roku szkolnym 2020/2021 obecna klasa II, wraz ze swoim wychowawcą, brała udział w projekcie ,,Czytanie ma moc”, którego celem było m.in. rozbudzanie dziecięcej ciekawości świata i frajdy z czytania oraz promocja czytelnictwa w oparciu o książki Wydawnictwa Znak Emotikon. Program polegał na czytaniu polecanych książek wraz z dziećmi, a także na realizacji przez klasę cyklu warsztatów w oparciu o przygotowane scenariusze i materiały.

Ponadto Szkoła zgłosiła swój udział do akcji ,,Książki do biblioteki szkolnej”, prowadzonej przez Kinder Mleczna Kanapka, pod hasłem ,,Przerwa na wspólne czytanie”. Dzięki wspólnym staraniom nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się we wrześniu o 70 wspaniałych, używanych, ale jakże zadbanych, prawie nowych książek.  Zachęcamy wszystkich uczniów do korzystania z nowych zbiorów biblioteki.

Z okazji Światowego Dnia Serca uczniowie klasy 5 i 7 opracowali film "Zadbaj o swoje serce" oraz wykonali plakaty promujące zasady zdrowego stylu życia,  których przestrzeganie może pomóc cieszyć się zdrowym sercem przez długie lata.       FILM

W dniu 27 września 2021 r. uczniowie klasy IV i V odwiedzili Leśny Kompleks Promocyjny przy Nadleśnictwie Bircza, gdzie przyjął nas specjalista do spraw promocji i edukacji leśnej pan Piotr Nieckarz. W ośrodku edukacji leśnej obejrzeliśmy ekspozycję zwierząt zamieszkujących nasze lasy, wysłuchaliśmy wykładu o pracy leśników, o ochronie przyrody. Pan Nieckarz instruował też młodzież, jak ubrać się na spacer do lasu, jak zachowywać się w lesie. Opowiedział historię pozyskiwania eksponatów do wystawy o lasach. Dzięki wizycie w LKP w Birczy wiemy, jak cennym produktem jest drewno.

Z Birczy udaliśmy się do Leska na basen Aquarius. Po wodnych szaleństwach zjedliśmy pizzę i ruszyliśmy w drogę. W Rymanowie uczestniczyliśmy w warsztatach w Hucie Szkła Artystycznego „SABINA”. Na naszych oczach powstawały niezwykłe dekoracyjne wyroby mistrzów szkła: kotki, kwiatki, ptaszki. Zwiedziliśmy galerię prezentującą kolekcję autorskich, unikatowych wyrobów artystycznych o szerokiej gamie kolorów i wzorów. Prace autorstwa Henryka Rysza znane są w wielu galeriach szkła na całym świecie. Na zakończenie wizyty mogliśmy też zakupić te wyjątkowe arcydzieła na pamiątkę.

Pedagog szkolny rozpoczął w klasie piątej realizację programu promocji zdrowia i profilaktyki uniwersalnej pod nazwą APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ. Celem tego programu jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do samodzielnego radzenia sobie w sytuacjach trudnych, by wzmocnić ich odporność na stres, kształtować optymistyczne, pozytywne podejście do życia. Na pierwszych zajęciach uczniowie przygotowali swoje apteczki które wykorzystają, gdy trzeba będzie poradzić sobie z trudnymi emocjami, odzyskać dobry humor i nadzieję. Na szkolenie pedagoga oraz materiały do zajęć fundusze przeznaczyła Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krzywczy.

 

W ramach Europejskiego Dnia Języków wybraliśmy się na wycieczkę do Rzeszowa. Naszą podróż rozpoczęłyśmy, bo były same dziewczyny od Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” wraz z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Babicach. W budynku terminala, przemiła pani przewodnik, zapoznała nas z historią portu, służbami pracującymi na jego terenie oraz omówiła warunki podróżowania. Następnie krok po kroku, dosłownie i w przenośni, poznałyśmy ścieżkę pasażera, a nawet przeszłyśmy przez kontrolę bezpieczeństwa. Ciekawa też była gablota z nielegalnymi towarami, które zostały zatrzymane pasażerom. No cóż, nie trzeba pamiętać, że nie każde szpilki da się przewieźć 🙂 Ponadto dowiedzieliśmy się jak odprawia się osoby niepełnosprawne oraz jak transportuje się zwierzęta. Szczęście nas nie opuszczało, bo na żywo na tarasie widokowym przed naszymi nosami wylądowały dwa samoloty, po czym udaliśmy się na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie miałyśmy możliwość zobaczyć całą masę pojazdów i sprzętów służących do dbania o bezpieczeństwo pasa startowego i nagle zauważyłyśmy, że dwa samoloty ruszyły do odlotu. Aż chciało się zaśpiewać I believe I can fly 🙂
Po tak intensywnej podróży zjadłyśmy obiad w rosyjskiej restauracji Matryoska, po czym jak to w wielkim mieście bywa popędziłyśmy na następne spotkanie. Spotkanie z niemieckim, zorganizowane przed Instytut Goethego. W Parku przy fontannie multimedialnej odwiedziłyśmy prawdziwe Niemcy, zbierałyśmy pieczątki, wykonując ciekawe zadania, ale na końcu tych zadań czekała nas nagroda. Po licznych wystąpieniach zaproszonych gości, wiemy, że kto się posługuje językiem niemieckim, jest wyjątkowy, bo angielski zna prawie każdy. Jeszcze na chwilę zajrzałyśmy do salonu akwarystycznego Coral land, by zobaczyć, czy kolekcja ryb się powiększa. W dobrych humorach wróciłyśmy do domu i teraz wiedząc już wszystko na temat przygotowań do odlotu, możemy planować dalekie podróże samolotem.

W pierwszy dzień kalendarzowej jesieni 8- klasiści wybrali się na nietypową, bo historyczno – przyrodniczo – sportową lekcję do Bełżca, celem zwiedzenia dawnego „Niemieckiego Obozu Zagłady".
I może na początek trochę o historii tego miejsca ...
Obóz ten powstał w 1941 roku, gdy tuż po niemieckim zamachu na ZSRR terytorium polskie zostało nazwane Generalnym Gubernatorstwem. Bełżec znalazł się w centrum GG, dlatego w tym właśnie miejscu Niemcy zbudowali obóz zagłady. Teren był zamaskowany i bardzo strzeżony, a Żydów, którzy byli pozbawieni ubrań pod pretekstem kąpieli i inhalacji prowadzono na śmierć, mówiąc, że ich życie stanie się normalne, ponieważ idą do obozu pracy. Łącznie w Bełżcu po wielkich męczarniach zginęło około 500 tysięcy osób.
Podczas zwiedzania Pani przewodnik w niezwykle ciekawy sposób przekazała nam wiele informacji dotyczących powstania obozu i opowiedziała historie osób, które ocalały. Na własnej skórze poczuliśmy, przez co przechodziły ofiary i nadal nie możemy pojąć, jak to było możliwe Po grozie, wywołanej przez wygląd obozu, idąc do zwężającej się ściany płaczącej udzielił nam się ten nastrój powagi, smutku i melancholii.
Ukojenie znaleźliśmy na łonie natury w sercu malowniczego Roztocza. Wejście do kajaka, z płasko ułożonymi nogami i kapokiem, a potem przepłynięcie nim 6 km na trasie Paary – Huta Szumy, jeszcze do dzisiaj wydawało nam się abstrakcją, a dla naszych rodziców istnym szaleństwem naszej pani. Od dawna i pomimo wielu trudności i niesprzyjających wiatrów, wszystkie gwiazdy na niebie wskazywały, że taki dzień nastąpi. Teraz już wiemy, że nie sposób się do tego przygotować. Trzeba iść na żywioł, albo się uda, albo nie. Staraliśmy się nie trząść kajakiem, nie zgubić wiosła, podróżować drogą wodną, czasami w różnych kierunkach, bez pośpiechu, ale udało się. Kajak ani razu nie wylądował do góry dnem, co uważamy za spektakularny sukces. Dzięki Tanwi oderwaliśmy się od telefonów, ale woda wyciągnęła z nas wszystkie siły. Zasililiśmy znowu własne baterie w pizzeri.
Tej wycieczki nie da się podsumować jednym zdaniem.
Dla niektórych była wspaniałą i przejmującą lekcją historii. Dla innych może i lekcją nudną, ale nawet jeśli teraz na tym etapie życiowym, w którym jesteśmy, nie jesteśmy jeszcze gotowi na taką dawkę wiedzy, to za jakiś czas możemy do tego miejsca wrócić myślami, bo rzeczy wartościowe na długo pozostają w pamięci, tak jak słowa pani przewodnik o tym, że każdy z nas niesie w sobie iskierkę dobra, którą może zarażać innych.

Naładowani pozytywną energią, pełni harmonii i spokoju wróciliśmy do domu, gdzie wszystko pozostało bez zmian, jednak to co zobaczyliśmy i przeżyliśmy, coś w nas zmieniło. Czas pokaże co. Fotogaleria

Uczniowie klas I- III postanowili przywitać jesień w Gościńcu Valdiego w Rokszycach. Po krótkiej podróży szkolnym autobusem gościniec powitał dzieci jesiennym słońcem i odgłosami zwierząt. Na początek miały okazję obejrzeć karmienie małego stada danieli. Następnie zaopatrzone w owoce i warzywa mogły karmić osiołki, kucyki, króliki, lamy, kozy a nawet morskie świnki. Zwierzęta przyzwyczajone do wizyt milusińskich cierpliwie znosiły okrzyki zachwytu i pozawalały do woli głaskać i drapać się za uszkami. Po pobycie u zwierząt nadszedł czas na wspólny posiłek. Świeże powietrze pobudziło apetyt i po naładowaniu baterii dzieci ruszyły na plac zabaw. Wrześniowe słońce ogrzewało z góry i bardzo szybko minął czas wspólnej zabawy. Bardzo zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do szkoły, gotowi już do kolejnej wyprawy!

 

WIĘCEJ SZCZĘŚCIA
Nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie, z jakimi problemami borykają się dzieci z Afryki, dlatego postanowiliśmy przekazać coś od siebie, mając nadzieję, że wywołamy na twarzach dzieci z Kamerunu radość i uśmiech, których pewnie nie doświadczają na co dzień. Każda klasa postarała się zapełnić swoje pudełko środkami higienicznymi, materiałami plastycznymi, papierniczymi, które zostaną wysłane do Kamerunu.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje ogromny dar serca, który przyniosła Pani JOANNA MAZUR, tłumacząc z uśmiechem, że przecież dzieci wszystko mają, a taka zbiórka nie jest prowadzona codziennie.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Asiu i gratulujemy takiej pięknej, dobroczynnej postawy. Myśląc o haśle przewodnim tej charytatywnej akcji, jest Pani dziś bardzo szczęśliwą osobą. Dziękujemy serdecznie Pani i wszystkim uczniom, rodzicom, którzy dorzucili swoją cegiełkę do tego daru serca
❤️❤️❤️

16 września uczniowie klas I- III spotkali się z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Dubiecku sierż. szt. Pawłem Pawłowskim. Tematem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznej drogi do szkoły i ze szkoły, kontaktów z nieznajomymi. Dzieci wykazały się znajomością numerów alarmowych oraz używaniem elementów odblaskowych.

Dnia 13 września obchodziliśmy kolejną rocznicę nadania naszej szkole imienia 11. Karpackiej Dywizji Piechoty. Z tej okazji na holu szkolnym odbyła się uroczysta akademia, upamiętniająca żołnierzy walczących w obronie ziemi krzywieckiej we wrześniu 1939 roku. Zabrzmiały okolicznościowe wiersze i żołnierskie piosenki w wykonaniu uczniów. Ponadto szkolna delegacja złożyła wiązankę i zapaliła znicze na zbiorowej mogile wojskowej na krzywieckim cmentarzu, zaś Pani Dyrektor Elżbieta Urban reprezentowała szkołę na wieczornej Mszy św. w intencji poległych żołnierzy, która została odprawiona w kościele parafialnym.

Po zakończonym występie spotkała naszą społeczność szkolną miła niespodzianka. Pan Wójt Wacław Pawłowski oraz Pani Agata Wiśniowska przekazali na ręce Pani Dyrektor 10 kompletów tradycyjnych strojów rzeszowskich, które zostały zakupione w ramach projektu realizowanego przez Gminę Krzywcza. Serdecznie dziękujemy za ten piękny i wartościowy prezent.

Puchar przechodni Patrona Szkoły podczas rozgrywek sportowych wywalczyła klasa VIII!

3 września w naszej szkole miała miejsce dziesiąta odsłona Narodowego Czytania, zorganizowana przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Krzywczy.
Fragmenty  „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czytali uczniowie: Gabriela Pawłowska, Sandra Furman, Maja Wojdyło, Kornelia Szmyd, Konrad Jaszczak oraz nauczyciele: Pani Dyrektor Elżbieta Urban, Maria Amarowicz, Bernarda Kaszycka, Renata Zaleska. W wydarzeniu wzięli udział także Pan Wójt Wacław Pawłowski oraz Emerytowani Nauczyciele.

 

1 września do społeczności szkolnej dołączyli pierwszoklasiści. Po mszy świętej sprawowanej przez księdza proboszcza Janusza Wilusza i poświęceniu plecaków zebrali się na holu szkolnym, gdzie złożyli uroczyste ślubowanie. Podczas pasowania przyrzekali uczyć się pilnie, szanować nauczycieli, kochać Ojczyznę i być dobrymi Polakami. Uroczystość pasowania dużym ołówkiem była symbolem włączenia dzieci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. 11. Karpackiej Dywizji Piechoty w Krzywczy i korzystania w pełni z praw i obowiązków ucznia. Pani dyrektor Elżbieta Urban złożyła uczniom życzenia wielu sukcesów w nauce.
Wszystkim pierwszoklasistom oraz ich rodzicom życzymy samych radosnych chwil w szkole!
 

 

© 2024 Zespół Szkół w Krzywczy