2022/2023

 


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
 
 
22 czerwca w naszej szkole miało miejsce uroczyste podsumowanie działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu, Samorządu Szkolnego oraz udziału uczniów w różnych konkursach. Wręczone zostały upominki, pamiątkowe dyplomy za szczególne osiągnięcia w konkursach oraz za aktywną działalność społeczną, sportową.
23 uczniów z klas I –VIII uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego LEON. Uczennice klasy I zostały laureatkami tego konkursu, zajmując kolejno następujące miejsca:
- Gabriela Chrobak – 7 miejsce
- Martyna Pawlik – 8 miejsce
- Jagoda Bukowska - 9 miejsce
W ogólnopolskim konkursie GALILEO z historii, biologii, fizyki, chemii uczestniczyło łącznie 14 uczniów. Dyplomy laureatów otrzymali:
- z historii – Bogusław Wanat kl. 8 - 10 miejsce
- z biologii Maja Wojdyło kl. 6 - 10 miejsce
Natomiast wśród wyróżnionych uczniów znalazły się: Maja Łozińska, Julia Bajda, Kamila Wojdylak, Oliwia Skubisz.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi – przeprowadzony był w naszej szkole konkurs „Coś z niczego - drugie życie śmieci”. Laureatami tego konkursu zostali: Franciszek Wanat, Michał Wąsowicz, Magdalena Goch, Julia Sroka, Santiago Flader- Strusiewicz, Laura i Sara Kaczmarskie, Antoni Wanat.
Nasza szkoła w tym roku szkolnym uczestniczyła w programie SKS, organizowanym pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 
 
 
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, że uczennica naszej szkoły Julia Bajda uzyskała wyróżnienie w konkursie z języka angielskiego „OMNIBUS 2023” organizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie dla uczniów szkół podstawowych Pogórza Przemysko - Dynowskiego. Warunkiem przystąpienia do konkursu było przeczytanie w języku angielskim uproszczonej wersji książki „Moby Dick” autorstwa Hermana Melville’a. Oprócz punktów z lektury, uczniowie musieli wykazać się znajomością gramatyki i słowotwórstwa na poziomie rozszerzonym oraz umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Julia, serdecznie Ci gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo!
 
 
„Coś się kończy, żeby coś mogło trwać”- pod takim hasłem odbyła się 20.06.2023r. uroczystość
pożegnania najstarszych uczniów naszej szkoły. Część artystyczną rozpoczęła klasa szósta, która
zaprezentowała inspirujące przedstawienie o drzemiącym w z nas diamencie. Każdy jest cudem- te
słowa są ważnym drogowskazem na kolejnym etapie życia naszych absolwentów. Klasa Pani Renaty
Zaleskiej przygotowała również nagrody w różnych kategoriach: ZŁOTE PIÓRO, ZACZAROWANY
PĘDZEL, DIAMENTOWĄ PIŁKĘ, PAPUŻKI NIEROZŁĄCZKI, ZŁOTY ORDER ZASŁUG, LUSTERECZKO
POWIEDZ PRZECIE, ŁAMACZ SERC, BRYLANTOWA KŁÓDKA, ZŁOTA RACZKA, SZKOLNEGO
MASTERCHEFA, SUPER DJ, SUPER WOMEN, ŚPIEWACZKA ROKU, STREETWEAROWCA, ZA ANIELSKĄ
CIERPLIWOŚĆ. Nagrodom nie było końca- ósmoklasiści otrzymali od szóstoklasistów również
pamiątkowe STATUETKI ABSOLWENTA SZKOŁY. Kolejnym punktem programu był występ uczniów
klasy ósmej, która w humorystyczny sposób przedstawiła swoją szkolną drogę od przedszkola,
poprzez nauczanie początkowe, aż do obecnego momentu czyli zakończenia szkoły. Piosenka „Tanie
dranie” z repertuaru „Kabaretu Starszych Panów”, czy „Nic dwa razy” Sanah do słów noblistki
Wisławy Szymborskiej uatrakcyjniały zabawne wspomnienia ósmoklasistów. Nie zabrakło
podziękowań skierowanych do Pań Dyrektor: Agnieszki Popowicz i Elżbiety Urban, nauczycieli i
rodziców. Były kwiaty, czekoladki, medale: „Cudowni Rodzice” i łzy wzruszenia. Rodzice: Julii Bajdy,
Julii Witkowskiej, Bogusława Wanata i Dominiki Pasternak odebrali listy gratulacyjne. A potem….
Niech żyje bal, czyli prawdziwy BAL ABSOLWENTÓW rozpoczęty polonezem. Szaleństwom na
parkiecie przy wtórze muzyki DJ Jakuba Buchowskiego nie było końca- tańczyli wszyscy: uczniowie,
rodzice i nauczyciele. Wystarczy dodać jeszcze, że stoły uginały się pod ciężarem smakołyków- i ja
tam byłam, a co widziałam, to opisałam. (oprac. Liliana Jaszczak)
 
 
 
 
12 czerwca uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Głównym celem wycieczki było przybliżenie dzieciom specyfiki dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz obrazem codziennego życia w dawnym gospodarstwie. Zwiedzanie zaczęliśmy od Galicyjskiego Rynku, który upiększają zabudowania oryginalnych punktów usługowych i handlowych. Dzieci oglądały remizę strażacką, punkt szewski, urząd plebanii, szkoły oraz domy mieszkalne z dawnymi sprzętami, garnkami, misami, ikonami. Wśród elementów ozdobnych wiejskiej chaty podziwialiśmy bibułkowe kwiaty, makaty, serwety. W trakcie zwiedzania dzieci odwiedziły piekarnię, w której kupiły ciepłe, pachnące rogale z marmoladą. Uczestnicy wycieczki mieli również dodatkową atrakcję jaką była kręgielnia. Przejeżdżając przez Sanok nie sposób nie zauważyć nad miastem Zamku Królewskiego, który kryje w swych komnatach zbiory militariów, galerii rzeźb i obrazów. Na szczególną uwagę zasługuje cenna wystawa sztuki cerkiewnej. Dzieci oglądały Zbrojownię - wystawę prezentującą uzbrojenia, fragmenty oręża rycerstwa, a także eksponaty broni palnej oraz lufę działową. Z wystawą dawnego uzbrojenia sąsiaduje kameralna ekspozycja zabytków archeologicznych oraz kolekcja sztuki cerkiewnej. Następnie na terenie Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu dzieci zwiedziły Centrum Kultury Foresterium. Wirtualnie oglądały ruiny klasztoru, salę ruchomych obrazów, która umożliwiła obejrzenie najważniejszych epizodów związanych z historią obiektu. Atrakcją była sala mnicha, oraz wieża widokowa klasztoru. Była to piękna lekcja historii. W restauracji Micha mnicha dzieci zjadły pyszny obiad. Kolejną atrakcją w Zagórzu był mini skansen kolejowy, zabytkowa lokomotywa parowa. Krótki spacer po mieście Sanoka zaprowadził nas do Pijalni czekolady Pelczar. Uczestnicy wycieczki poznali historię czekolady. Oprócz zwiedzania mieli okazję rozkoszować się zapachem czekolady, a przede wszystkim smakołykami. Najważniejszą atrakcją okazała się produkcja lizaków własnoręcznie ozdobionych przez pierwszoklasistów. Było ciekawie, wesoło i smakowicie. Zadowoleni wróciliśmy do domu.
 
 
6 czerwca uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie z klasy V, pod opieką p. Marty Bucik przygotowali krótką część artystyczną, podczas której przybliżyli świat bajek i baśni. Pierwszoklasiści, wykazali się dużą wiedzą - odgadując bajkowe zagadki ze znajomości bohaterów baśni i bajek. Pięknie zaprezentowali się recytując wiersze i śpiewając przygotowane na tę uroczystość piosenki. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu, Pani Dyrektor, wielką księgą dokonała pasowania każdego z uczniów na czytelnika. Na pamiątkę uroczystego spotkania nowi czytelnicy otrzymali dyplomy i książeczki.
 
 
1 czerwca w naszej szkole obchodzono Dzień Dziecka. W programie przewidziano rajd pieszy do Chyrzyny oraz Mini Olimpiadę Sportową.
 
 
Gdzie „Czady” starły się z „Biesami”
W tym roku Dzień Dziecka dla uczniów klasy VI i VIII upłynął na wycieczce w Bieszczadach.Z parkingu szkolnego wyjechaliśmy o 7 00. W trakcie podróży towarzyszył nam przewodnik, pan Leszek , który bardzo ciekawie opowiadał o Bieszczadach. Ponieważ ten region słynie z połonin, czyli z łąk na szczycie górskich pasm, zatem pierwszym punktem programu wycieczki było wejście na Połoninę Caryńską. Wspinaczka była męcząca, ale potem to już sama przyjemność. Dookoła zobaczyliśmy panoramę z sąsiednią Połoniną Wetlińską i rozciągającym się po drugiej stronie Szerokim Wierchem, który wiedzie na Tarnicę. Malownicze, zielone grzbiety Połoniny Caryńskiej (1297m.n.p.m) prezentowały się szczególnie pięknie o tej porze roku. Widok ten wynagrodził nam męczącą wędrówkę. Zatrzymaliśmy się na chwilę na szczycie, aby móc odpocząć, zjeść i zrobić zdjęcia. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną. Przewodnik wybrał trochę inny szlak, zatem widoki do samego końca nie przestały nas zachwycać. Ale to nie koniec atrakcji! Po obiedzie w Cisnej czekała nas wycieczka w prawdziwe Dzikie Bieszczady. Poznawaliśmy je z pokładu dyliżansów, dzięki którym kilkukrotnie pokonaliśmy górską rzekę Osławę. W trakcie przejazdu podziwialiśmy oryginalne budownictwo tej krainy, nie zabrakło ciekawych opowieści przewodnika i śpiewów. W Duszatynie zatrzymaliśmy się na postój, podczas którego konie mogły odpocząć i napić się wody, a my raczyliśmy się własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami z ogniska.
Niestety, musieliśmy już wracać do autobusu, którym udaliśmy się w drogę powrotną. Szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do domów.
 
 
30 maja w Samorządowym Przedszkolu w Krzywczy świętowaliśmy Dzień Mamy. Program artystyczny został przedstawiony przez wszystkie grupy przedszkolne. Dla mam przygotowano słodki poczęstunek.
 
 
W dniach 23, 24, 25 maja uczniowie klas ósmych pisali egzamin z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Wyniki zadecydują o ich dalszym wyborze szkoły średniej. Będą musieli poczekać do 3 lipca.
 
 
22 maja uczniowie klasy IV i V wzięli udział w wycieczce do Przemyśla. Pierwszym punktem programu było uczestnictwo w spotkaniu pod hasłem „Sybiracy pamiętają – pamiętaj i Ty” dla młodzieży szkół podstawowych, które odbyło się w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Uczniowie wzięli udział w „Żywej lekcji historii - losy Sybiraków deportowanych z Przemyśla, powiatu przemyskiego oraz Kresów Wschodnich". Tam obejrzeli występ artystyczny poświęcony historii zesłań przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu. Zgromadzeni obejrzeli również film „Na nieludzką ziemię”, będący rekonstrukcją historyczną wydarzeń z lutego 1940 r. w Przemyślu. W dalszej części spotkania Panie ze Związku Sybiraków opowiedziały o traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, które przyszło im spędzić z dala od Ojczyzny na nieludzkiej ziemi – Syberii.
Druga część wycieczki była okazją do spędzenia czasu na zabawie i rekreacji, bowiem uczniowie udali się do kręgielni „Japa”. Dla niektórych był to pierwszy wyjazd na kręgle. Podzieleni na 3 grupy, zmagali się z ciężkimi kulami, próbując zdobyć punkty. Fakt zbicia chociaż jednego kręgla sprawiał niesamowitą radość. Nie było niezdrowej rywalizacji, a jedynie świetna zabawa oraz integracja zespołu klasowego. Każdy cieszył się z uzyskanych punktów. Niektórzy z nas odkryli w sobie talent, doskonale radząc sobie na torach. Pobyt w kręgielni dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej. Po wysiłku fizycznym uczniowie raczyli się pyszną pizzą i napojami. Zmęczeni, ale i pełni wrażeń wrócili do domów, myśląc o następnej wycieczce.
 
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, że uczennica naszej szkoły Julia Bajda uzyskała wyróżnienie w konkursie z języka angielskiego „OMNIBUS 2023” organizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie dla uczniów szkół podstawowych Pogórza Przemysko - Dynowskiego. Warunkiem przystąpienia do konkursu było przeczytanie w języku angielskim uproszczonej wersji książki „Moby Dick” autorstwa Hermana Melville’a. Oprócz punktów z lektury, uczniowie musieli wykazać się znajomością gramatyki i słowotwórstwa na poziomie rozszerzonym oraz umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Julia, serdecznie Ci gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo!
 
 
9 maja 2023 r. uczniowie klas II, III, IV, V, VI uczestniczyli w warsztatach edukacyjno – kulinarnych „Pyszne, zdrowe, kolorowe”, zorganizowanych przez Catering Dietetyczny Zdrowego Jedzenia „Samo Zdrowe”.
Młodsi uczniowie samodzielnie wykonywali kolorowe, zdrowe pancakes- alternatywę dla kanapek. Dzieci poznały zasady przygotowania pełnowartościowych posiłkówz wykorzystaniem owoców, warzyw, orkiszu. Natomiast starsza grupa przygotowywała wrapy - roladki z tortilli, czyli domowy fast food. W tym celu samodzielnie wykonali m. in.
pastę z avokado, sos czosnkowy, a potem dekorowali kolorowymi warzywami tortille.
Podczas przygotowywanych wspólnie zdrowych posiłków, dzieci świetnie się bawiły i przekonały się, że zdrowe jest pyszne.
 
 
232. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Dziś, żyjąc zawrotnym tempie XXI wieku, odrzucamy wszelkie wartości, negujemy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Ale czy tak powinno być?
W scenerii obfitującej w barwy patriotyczne, gdzie dominowała biel i czerwień, uczniowie naszej szkoły opowiedzieli nam żywą lekcję historii, która przeniosła nas do roku 1791, kiedy to Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie Konstytucję. I była to NASZA konstytucja. Nasz kraj musiał wiele wycierpieć i stoczyć niełatwą walkę z zaborcami, by zdobyć upragnioną wolność. Zaś symbole narodowe: Biało – Czerwona Flaga, Biały Orzeł i Mazurek Dąbrowskiego uświadomiły nam, że zawsze stanowiły o sile i solidarności Polaków i należy im się SZACUNEK.
Jako dumni Polacy mamy szczęście żyć w kraju nad Wisłą, dlatego naszym obowiązkiem jest znać historię, bo naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości. Słowa WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA dla naszej społeczności nie są pustymi hasłami, bo jesteśmy świadomi tego, jak wiele bolesnych chwil przeszliśmy jako naród, ale dziś możemy być dumni z kraju, w którym żyjemy i zrobić wszystko, by nigdy więcej w naszym kraju nie było wojen.
Z okazji tej rocznicy życzymy wszystkim Radości i Wolności!!!
 
 

W dniu 28 kwietnia br. w Kalwarii Pacławskiej odbył się Konkurs Wiedzy Pożarniczej Powiatu Przemyskiego. Do rywalizacji przystąpiła młodzież szkół podstawowych i średnich. Szkołę Podstawową w Krzywczy reprezentowało troje uczniów klasy VIII: Julia Bajda, Antoni Wanat i Bogusław Wanat. Młodych ludzi w nowo oddanej sali konferencyjnej powitał gospodarz O. Krzysztof Hura. Zmaganiom przewodniczył prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Przemyskiego druh Witold Kazieńko. Do pierwszej części pisemnej przystąpili wszyscy uczestnicy. Po niej nastąpiła przerwa, w której młodzi ludzie zapoznali się z historią kalwaryjskiego sanktuarium. Zwiedzili także najcenniejsze obiekty, przewodnikiem był ojciec gwardian. Do drugiej części – ustnej przystąpili tylko najlepsi uczestnicy pisemnego testu. Krzywieccy uczniowie dobrze się zaprezentowali, ale do finału nie weszli. Dziękujemy za trud przygotowania, za udział, życzymy sukcesów w przyszłości.

26 kwietnia uczniowie naszej szkoły (kl. 4 – 8) uczestniczyli w pieszym rajdzie zorganizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu z okazji Światowego Dnia Ziemi - pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

Na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego wraz z pracownikami Zespołu, nauczycielami i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Reczpolu odwiedziliśmy ścieżkę przyrodniczo - dydaktyczną "Poznajemy bliżej Reczpol".

Odwiedziliśmy m.in. punkt widokowy na dolinę Sanu, gdzie stoi krzyż upamiętniający  bitwę z 13 września 1939 r. pomiędzy polskimi i niemieckimi wojskami. Przeszliśmy w kierunku doliny Sanu, zbierając po drodze śmieci na trasie ścieżki. Zaangażowanie młodzieży w czystość terenu ścieżki było bardzo duże, pomimo niezbyt łatwej trasy.

W otoczeniu pięknej przyrody, w miłej atmosferze - aktywnie spędziliśmy czas na świeżym powietrzu.

Dziękujemy wszystkim za wspólne wędrowanie.

Sadziliśmy las 🌱🌳
Wspólnie z Nadleśnictwem Krasiczyn, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz OSP Krzywcza w leśnictwie Średnia sadziliśmy dęby
w ramach ogólnopolskiej akcji "Łączą Nas Drzewa". 
Dla uczniów była to praktyczna lekcja przyrody, ciekawe i wzbogacające doświadczenie 💚 Pracę w lesie zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.
 
 

 
Spotkanie z Panem Grzegorzem Lato.
W dniu 26 kwietnia 2023 roku w naszej szkole na spotkaniu z uczniami uczestniczył niezwykły gość, zasłużony dla polskiej piłki nożnej. Pan Grzegorz Lato został wybrany do jedenastki XX wieku jako prawy napastnik, mistrz i vice mistrz olimpijski, zdobywca dwa razy III-go miejsca w mundialach w Republice Federalnej Niemiec w 1974 roku i w 1982 roku w Hiszpanii, oraz V miejsca w mundialu w Argentynie w 1978 roku, król strzelców z siedmioma bramkami mistrzostw świata w RFN (1974r.) Łącznie zdobył w mistrzostwach świata 10 goli co stawia Go w czołówce światowej.
Spotkanie odbyło się w towarzyskiej atmosferze. Młodzież była zainteresowana początkami i dalszym przebiegiem kariery wspaniałego piłkarza. Pan Grzegorz barwnie opowiadał o swoich przeżyciach nie tylko sportowych, ale również udzielał rad i słusznie sugerował, że najważniejsze w życiu każdego człowieka jest wykształcenie, a później sport wyczynowy.
 
 

W związku z przyjęciem przez Senat RP uchwały ustanawiającej Rok 2023 - Rokiem Mikołaja Kopernika, w naszej szkole realizowany był  projekt edukacyjny  pt. „Na tropach nauki - Mikołaj Kopernik i jego odkrycia”.  Zaproponowano uczniom przygotowanie przestrzennego modelu Układu Słonecznego. Jest nam niezmiernie miło, że pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ aż 45 pięknych prac przygotowali nasi uczniowie, często przy wielkim zaangazowaniu  rodziców. Początkowo przedsięwzięcie było planowane dla uczniów starszych klas, ale okazało się, że nawet najmłodsze dzieci przedszkolne interesują się kosmosem, planetami i chciały uczestniczyć w projekcie.  Jesteśmy mile zaskoczeni ilością prac, ich  kreatywnością i  estetyką wykonania. Prace można obejrzeć na szkolnym korytarzu jeszcze przez miesiąc. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

 
 
 

23 kwietnia odbyła się akcja Przemyskie Pola Nadziei. Wolontariusze z naszej szkoły kwestowali pod kościołem po wszystkich Mszach św. Zebrano 1761 zł. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy.
 
 
"Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć... ” W dniu 19 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Jej ofiarom poświęcona był uroczysta akademia przygotowana przez
uczniów klas IV - VIII. Podczas uroczystego apelu przedstawili historię mordu katyńskiego, nie zabrakło też poezji i wzruszających pieśni. Wśród zabitych przez Sowietów w miejscach kaźni na wschodzie znalazły się osoby związane z Ziemią Krzywiecką, których nazwiska znajdują się na pamiątkowych kamieniach przy naszej szkole. To zamordowani na przełomie kwietnia i maja 1940 roku funkcjonariusze Policji Państwowej – Adam Keller i Andrzej Polnik. Po uroczystym apelu zapalono znicze i uczczono minutą ciszy pamięć wszystkich zamordowanych w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje i Twerze.
 

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja” uczniowie klasy IV mieli okazję poznać gry i zabawy najmłodszych Brytyjczyków. Oprócz tradycyjnych planszówek czy domina czwartoklasiści poznali najbardziej popularne zabawy wielkanocne. Co więcej, 5 kwietnia klasa IV wzięła udział w Ogólnopolskim Wydarzeniu Kulturowym „Easter Egg Hunt”. Była to pierwsza edycja tego wydarzenia w Polsce. Akcja miała formę gry terenowej, w której uczniowie wykonywali różnorodne zadania w rozmieszczonych na terenie szkoły stanowiskach. Za poprawne rozwiązanie zadań uczniowie otrzymywali nagrody (żetony od króliczka) do wykorzystania podczas sprawdzianów czy kartkówek.

Zapraszamy Wszystkich uczniów do zapoznania się z zakładką dla uczniów - > Konkursy

https://krzywcza.edu.pl/dla-ucznia/konkursy.html

 


 

4 kwietnia w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu Świątecznego na Najpiękniejsze Wielkanocne Jajo oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

W kategorii wiekowej klasy II- III:

  1. miejsce zdobył Kacper Iwaszko z klasy drugiej,
  2. miejsce uzyskała Maja Mroczka z klasy drugiej,
  3. miejsce przypadło Wiktorii Owsiany z klasy drugiej.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dnia 30 marca 2023 r. w Świetlicy Wiejskiej w Babicach  odbył się konkurs recytatorski pod hasłem : „Poznajemy twórczość Aleksandra Fredry”. W konkursie wzięło udział ok. 40 uczniów, z czterech szkół podstawowych. Recytatorzy byli oceniani w dwóch kategoriach - uczniowie młodsi (klasy 4-6) i starsi (klasy 7, 8). Nasi artyści godnie reprezentowali naszą szkołę , osiągając wysokie wyniki. Na podium znaleźli się:

- Michał Wąsowicz- II miejsce (klasa 4.)

-Antoni Wanat- I miejsce (klasa 8.)

- Julia Witkowska- II miejsce (klasa 8.)

- Maja Fednar- III miejsce (klasa 8.)

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje, życzymy dalszych sukcesów.

L jak LEON
20 śmiałych i odważnych uczniów z klas 1 - 8 wzięło udział w wiosennej sesji fotograficznej, a tak na poważnie w sesji ogólnopolskiego konkursu z języka angielskiego Leon. W tym roku wyjątkowo każda klasa miała swojego reprezentanta.
Gratulujemy wszystkim odwagi, aktywności i cieszymy się, że uczniowie chętnie próbują swoich sił w konkursach językowych. Trzymamy mocno kciuki za jak najlepsze wyniki i do zobaczenia w następnych edycjach.
GOOD LUCK 🍀
 
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny - pod tą datą kryje się także Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Celem Światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". W naszej szkole zagadnienia związane z owym świętem celebrowaliśmy podczas uroczystego apelu. Przybliżono sylwetki twórcze poety i pisarza Aleksandra Fredry oraz laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej. Uczniowie klas IV - VIII zaprezentowali utwory i fragmenty tekstów,wśród których nie mogło zabraknąć znanych bajek Aleksandra Fredry, takich jak: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, Bajka o sowie”, czy fragmentów pamiętnika „Trzy po trzy” oraz komedii „Śluby panieńskie”. Uroczystość zakończyła się piosenką „Nic dwa razy” w wykonaniu uczennic klasy VIII, która potwierdziła, że zainteresowanie twórczością Wisławy Szymborskiej nie ustaje i wciąż jest inspiracją dla współczesnych artystów.

Wtorek, 21 marca, w Zespole Szkół w Krzywczy był wyjątkowym dniem. To przede wszystkim pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, co oznacza, że można było przyjść do szkoły bez książek i zeszytów. 21 marca to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Uczennice i uczniowie, solidaryzując się z tymi osobami, założyli kolorowe skarpetki nie do pary. To nie jedyne wydarzenie organizowane tego dnia w naszej szkole. Dla uczniów wszystkich klas przygotowano niezwykłe lekcje. W klasach rozłożono materace, koce, poduszki i rozpoczęły się seanse filmowe. Uczniowie mogli obejrzeć filmy: „Magiczna słonica”, „Wicher”. Oprócz strawy duchowej zadbano także o tę cielesną - podczas przerwy między projekcjami uczniowie zajadali się popcornem i watą cukrową.

"Sami możemy zrobić niewiele, razem tak dużo"

Z radością przyjęliśmy informację, że udało się zebrać całą kwotę na lek dla Frania Karasia. Cieszymy się razem z jego rodzicami i jeszcze raz serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej, która włączyła się w organizację akcji charytatywnej w naszej szkole "WTORKI dla FRANIA". Wspólnie dołożyliśmy naszą cegiełkę - 5 800 zł. Akcja trwała przez cztery kolejne tygodnie. Rozprowadzaliśmy różne smakołyki, w których przygotowanie włączyło się wiele osób: pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękujemy.

10 marca obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIĘTO KOBIET.  Jak co roku uroczystość dla Pań i Dziewczyn przygotowała męska część Samorządu Uczniowskiego. Jedną z atrakcji był pokaz mody w wykonaniu chłopców z klas IV- VIII, którzy zaprezentowali najmodniejsze kreacje
dla dziewczyn i pań na wiosnę 2023 r. Widowisku towarzyszyła odpowiednia choreografia i charakterystyczna dla danego stroju muzyka. Pokaz spotkał się ze wspaniałym odbiorem, występom modelek towarzyszyły nieustające brawa. Wszyscy bawili się wspaniale. Przedstawiciele SU przeprowadzili również konkurs na SUPER DZIEWCZYNĘ szkoły. Męska część społeczności szkolnej zdecydowała o przyznaniu tego tytułu: w kategorii klas I- III : Paulinie Wojtowicz i Jagodzie Bukowskiej, a w kategorii klas IV- VIII: Laurze Kaczmarskiej. Na zakończenie programu  chłopcy złożyli wszystkim dziewczynom i kobietom życzenia, wręczyli  kwiaty i drobne upominki.

W marcu uczniowie z klas III - VIII uczestniczyli w warsztatach na temat dbania o zdrowie psychiczne, które przeprowadził pedagog szkolny. Inicjatorem programu profilaktycznego była Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna dla Powiatu Przemyskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że należy dbać o zdrowie psychiczne. Zgłaszali swoje propozycje na zdrowy styl życia i dobre samopoczucie. Zostali uświadomieni, gdzie szukać pomocy w razie potrzeby. Końcowym zadaniem uczniów było stworzenie plakatów zachęcających do dbania o zdrowie psychiczne.

#dbamozdrowiepsychiczne

 
Wyniki Gminnego Turnieju w Piłce Siatkowej dziewcząt i chłopców rozegranego w Krzywczy 7.03.2023r.
Kategoria Mini Piłka Siatkowa
Dziewczęta
I miejsce SP Krzywcza
II miejsce SP Reczpol
Chłopcy
I miejsce SP Krzywcza
II miejsce SP Reczpol
Kategoria Piłka Siatkowa
Dziewczęta
I miejsce SP Krzywcza
II miejsce SP Reczpol
III miejsce SP Babice
Chłopcy
I miejsce SP Reczpol
II miejsce SP Krzywcza
III miejsce SP Babice
 
 
KOCHANI UCZNIOWIE❗️ DRODZY RODZICE❗️ Rozpoczynamy w naszej szkole akcję charytatywną "WTORKI DLA FRANIA", podczas której chcemy włączyć się w zbiórkę na rzecz chorego na SMA Frania Karasia z Przemyśla.
Zaczynamy 14 lutego❗️❗️❗️ Każdy będzie miał możliwość zakupienia słodkości przygotowanych przez społeczność szkolną. Cały dochód zostanie przekazany na zbiórkę organizowaną dla chłopca. Liczymy, że włączycie się w tę akcję, wszak pomaganie ma moc.
 
 
14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Święto Zakochanych. Z tej okazji, jak co roku, Samorząd Szkolny zorganizował pocztę walentynkową. Pięknie ozdobiona skrzynka czekała na głównym korytarzu na kartki. Każdy z uczniów naszej szkoły przez cały tydzień mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę i anonimowo „wyznać miłość” ukochanej bądź ukochanemu. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Walentynkowe listonoszki miały dużo pracy, segregowały i wręczały adresatom miłosne listy. Całość przebiegała w atmosferze radości, ciekawości i zaskoczenia.
 
 

15.02.2023 r. uczniowie klas: 6. i 8. odwiedzili kręgielnię  „Japa” w Przemyślu. Część wycieczkowiczów poznawała tajniki tej gry, więc pierwsze rzuty były nie do końca udane. Zabawa jednak okazała się niezwykle wciągająca, a rywalizacja na torach dostarczyła uczniom silnych emocji. Po zjedzeniu smacznej pizzy oraz w myśl zasady: „coś dla ciała, coś dla ducha”, przyszła kolej na ostatni punkt programu wycieczki -spektakl teatralny przygotowany przez KATOLICKI TEATR EDUKACJI z KRAKOWA. Sztuka była niekonwencjonalną wizją dzieła A. Mickiewicza pt. „Dziady” cz. II . Zrelaksowani, zintegrowani uczniowie powrócili do szkoły.

Uczniowie z naszej szkoły (kl. 5, 6 i 8) brali udział w  Konkursie Pingwin z matematyki, biologii, fizyki, organizowanym przez Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe. Wyróżnienie uzyskała Maja Łozińska, zajmując 9. miejsce. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

„Każdy ma coś, co może dać innym” - Barbara Bush
Dziś, czyli 02.02.2023 roku, uczniowie naszej szkoły aktywnie działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu odwiedzili pensjonariuszy Domu Pogodnej Starości im. Brata Alberta w Dynowie. W duchu świątecznej atmosfery młodzież zaśpiewała kolędy przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i skrzypiec.

Wolontariusze nie próżnowali też w grudniu, organizując zbiórkę potrzebnych artykułów dla Placówki Szkolno-Wychowawczej w Nienadowej. Akcje SKW wspiera cała społeczność szkolna - dziękujemy !

 

 

Zabawa karnawałowa 2023- uczniowie klas IV-VIII

 ,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta, życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta...
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.
12 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość. Na wstępie wz. Dyrektora Pani Agnieszka Popowicz przywitała wszystkich gości. W pięknie udekorowanym holu szkoły dzieci z przedszkola i klas IV i VIII  przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na  który złożyły się Jasełka, bardzo wzruszające wiersze i piosenki, a także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze przy słodkim poczęstunku. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony
w ich wychowanie.
Nauczyciele przedszkola składają serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

 

 

 


Laureaci etapu szkolnego:
1. Julia Witkowska
2. Gabriela Pająk
3. Bogusław Wanat
Konkursu Wiedzy o Lasach, organizowanego przez Nadleśnictwo Krasiczyn - 20 grudnia godnie reprezentowali naszą
szkołę w etapie centralnym w siedzibie Nadleśnictwa - w Przemyślu. Konkurencja była duża – uczestnicy z 15 szkół
z Przemyśla i okolic. Nie udało się zdobyć jednego z trzech pierwszych – nagradzanych miejsc, ale nasi reprezentanci
wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie się do konkursu.

Wigilia szkolna

 

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja”  uczniowie klasy IV na zajęciach listopadowych stworzyli w klasie „mini kino”. Czwartoklasiści poznali najbardziej popularne brytyjskie  seriale animowane oraz komediowe – „Jaś Fasola”, „Świnka Peppa”, Strażak Sam” czy „Listonosz Pat”. W grudniu każdy uczeń pracował nad własnym „Christmas Dictionary”- słownikiem skoncentrowanym na tematyce Świąt Bożego Narodzenia.

Dnia 5 grudnia uczniowie działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu wraz z opiekunami świętowali Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Gościem specjalnym tego spotkania był Pan Rafał Włodek, który opowiadał o swojej działalności w ramach wolontariatu m.in. udzielając pomocy uchodźcom z Ukrainy. Później był słodki poczęstunek oraz wspólne gry i zabawy. Podsumowaliśmy dotychczasowe akcje SKW i planowaliśmy działania na przyszłość.

W dniach 21 -25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Życzliwości zorganizowany w związku z przypadającym 21 listopada Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu już od rana przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu witali wszystkich wchodzących uśmiechem i dobrym słowem oraz częstowali cukierkami. W ciągu całego tygodnia uczniowie wraz z wychowawcami zwracali szczególną uwagę na postawę życzliwości, a podczas zajęć wypełniali graficzne karty pracy. W świetlicy szkolnej zostały wykonane okolicznościowe kartki. Jak co roku, w każdej klasie zostali wybrani Najżyczliwsi. Tytuł Najżyczliwszych 2022 otrzymali: Aleksander Gierula (kl.I), Szymon Sitnik (kl. II), Jan Gąska (kl. III), Kinga Sidor (kl. IV), Milena Kroczek (kl. V), Kamila Wojdylak (kl. VI), Sylwester Łukasiewicz (kl. VII), Kamil Łukasiewicz  (kl. VIII).  Pamiętajmy, że życzliwość nic nie kosztuje, a uprzyjemnia życie, więc warto być życzliwym na co dzień !!!

Andrzejki 2022

W dniach 14 -18 listopada w naszej szkole rozmawialiśmy o prawach dziecka. Ten temat łączył się z kolejną rocznicą
uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka i ustanowienia dnia 20 listopada
Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka.
Uczniowie podczas zajęć oglądali prezentacje, tworzyli plakaty, malowali kolorowanki. Poznawali w ten sposób prawa
wszystkich dzieci na świecie i uczyli się szacunku dla praw innych ludzi.

W dniu 18 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Reczpolu odbył się Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego.  W konkursie wzięło udział 5 szkół z terenu naszej gminy. Każda szkoła zgłaszała do konkursu 3 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII: Julia Bajda, Szymon Głowacz i Michał Król . Zadnia konkursowe obejmowały zagadnienia gramatyczne i leksykalne objęte programem nauczania języka angielskiego dla klas VII- VIII Szkoły Podstawowej. Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły JULIA BAJDA  zajęła pierwsze miejsce. Gratulujemy bardzo serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

15 listopada uczniowie klasy pierwszej otrzymali książkę Pierwsze abecadło przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej Mała książka - wielki człowiek, realizowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Celem akcji jest rozbudzanie w dzieciach miłości do książek oraz zachęcanie rodziców do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Przed wręczeniem książek uczniowie i rodzice obejrzeli film pod tytułem Dlaczego warto czytać książki, który został opracowany przez uczniów klasy szóstej i nauczyciela bibliotekarza. Wszyscy zapoznali się z korzyściami jakie wynikają z czytania książek. Opiekun biblioteki zachęcał również do czytania i korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Dyrektor Szkoły  Agnieszka Popowicz wręczyła książki i życzyła pierwszoklasistom, aby pasja czytania i miłość do książek towarzyszyły im na co dzień. 

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości  w Krzywczy rozpoczęły się mszą święta w kościele parafialnym.  Uczestniczyli w nich  przedstawiciele szkół podstawowych, ochotniczych straży pożarnych, władz powiatowych i gminnych oraz mieszkańcy gminy Krzywcza. Dalsza część uroczystości  odbyła się  pod Pomnikiem Obrońców Ziemi Krzywieckiej w latach 1939 – 1946, gdzie po podniesieniu flagi i odśpiewaniu hymnu państwowego odczytano Apel pamięci oraz złożono kwiaty. Wydarzenie  uświetniła swoim udziałem kompania żołnierzy z 3.Batalionu Strzelców Podhalańskich.
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy uroczystości przeszli do Zespołu Szkół w Krzywczy, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. 11. Karpackiej Dywizji Piechoty przygotowali patriotyczny program artystyczny. Rozpoczął się polonezem W. Kilara z filmu „Pan Tadeusz” w wykonaniu uczniów z klas V - VIII
w strojach szlacheckich i mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego. Przepiękny, porywający występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami. W ciekawej i poruszającej inscenizacji pt. „Pociąg do wolności” uczestnicy przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Wzruszające teksty o Polsce przepleciono pięknymi pieśniami patriotycznymi, wśród których nie mogło zabraknąć „Roty” i  „Pierwszej brygady”. Wspomniano ważne historyczne daty i przypomniano, czym dla każdego Polaka powinna być Ojczyzna. Część artystyczną zakończył występ  dzieci z klasy „O”, które zatańczyły krakowiaka.

 

#NiepodległaDoHymnu #NiepodleglaDoHymnu #DlaNiepodleglej #DlaNiepodległej #HymnPolski #SpKrzywcza


Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji "Szkoła do hymnu". Nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami, 10 listopada, przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy naszą społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
 
#SzkołaDoHymnu
 
 

26 października 2022 r. nasza szkoła włączyła się w bicie rekordu w czytaniu na przerwie - III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie”. Akcja miała przede wszystkim na celu promocję czytelnictwa, pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.
W akcji „Przerwa na czytanie” w naszej szkole uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście, którzy czytali najmłodszym.
Dziękujemy wszystkim za udział i wspólnie spędzony czas.

#przerwanaczytanie

 


Nasza szkoła bierze udział w 2 edycji  Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja”. W ramach kółka zainteresowań z języka angielskiego klasa IV będzie wykonywać zadania dotyczące wybranego przez nas kraju – Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Meldujemy, że październikowe zadanie zostało wykonane! Naszą podróż do United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland rozpoczęliśmy od poznania kraju - pracowaliśmy z mapą świata, oglądaliśmy prezentację oraz omówiliśmy  symbole narodowe, które stały się dla nas inspiracją do wykonania plakatu.

        

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się się w akcję przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta".
Przed dniem Wszystkich Świętych  uczniowie wraz z opiekunami Samorządu Szkolnego i Szkolnego Klubu Wolontariatu porządkowali grób żołnierzy 11.Karpackiej Dywizji Piechoty, którzy zginęli w czasie bitwy pod Krzywczą 13 września 1939r. oraz mogiły osób związanych z lokalną społecznością: nauczycieli, księży proboszczów, poety Jana Zachariasiewicza oraz pomniki rodziny Joczów i Bocheńskich na miejscowym cmentarzu w Krzywczy. Wzorem lat ubiegłych pod koniec października w naszej szkole została zorganizowana zbiórka zniczy. Zebrane lampiony zostały zaniesione na cmentarz i zapalone na uporządkowanych grobach.

 
 
 
Z okazji Światowego Dnia Serca oraz Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole przeprowadzona została akcja upowszechniająca podstawową wiedzę o sercu człowieka, jego schorzeniach, zasadach zdrowego stylu życia oraz promująca głośne czytanie, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Czytanie bowiem  rozwija wyobraźnię, język   i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę,...

W klasach 0 – 8 „Czytając z sercem” uczniom zostały zaprezentowane fragmenty utworów Justyny Bednarek „Serce”,  Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel „Pracownia Aurory”, Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła”, Justyny Wodowskiej „Moja krew ma moc”. Ósmoklasiści zastanawiali się też co to znaczy „złamać serce”, jakie są tego powody i jak można „naprawić” złamane serce.
                                                                                                                                              Opracowanie Joanna Kapuśniak
 
 
 
17 października naszą szkołę odwiedziła grupa "Zaelektryzowani". Był to pokaz doświadczeń pod tytułem "Fizyka wszędzie styka". W ramach tego spektaklu uczniowie zobaczyli ciekawe eksperymenty z przyrody, chemii i fizyki.
 
 
 

 
17 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniu Europejskim Tygodniu Kodowania "CodeWeek 2022". Na zajęciach tworzyliśmy prostą grę w środowisku Kodu. Wszystkim udało się stworzyć grę, zajęcia przebiegły w miłej atmosferze.
 
 

 
13 października w naszej szkole świętowaliśmy  Dzień  Edukacji Narodowej. Podczas uroczystej akademii uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki,  którymi podziękowali, docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Program urozmaicono humorystycznymi scenkami z życia szkoły. Cała uroczystość przebiegała w miłej i pogodnej atmosferze. Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli wszystkim pracownikom szkoły życzenia.
 
 


Wycieczka do Bochni, Krakowa i Ojcowa klas: szóstej i ósmej.
Uczniowie naszej szkoły w ostatnich dniach (10.10- 11.10 br.) odbyli ciekawą, dwudniową wycieczkę w Jurę Krakowsko- Częstochowską. Pierwszym punktem programu była Kopalnia Soli 
w Bochni. Wycieczkowicze spacerowali trasą multimedialną i podróżowali niezwykłą kolejką. Wysłuchali opowieści przewodnika i zapoznali się z historią kopalni opowiedzianą przez bohaterów żywych obrazów. Poznali słownictwo i zawody związane z kopalnią. Dziewczyny długo przymierzały zakupione w okolicznym sklepie z pamiątkami pierścienie św. Jadwigi zatopione w bryłce soli. Wszystkich zachwyciła Kaplica św. Kingi znajdująca się w kopalni i stworzona z groty solnej.
Następnie podziwialiśmy panoramę Krakowa z Kopca Kościuszki i zapoznaliśmy się 
z interaktywną wystawą poświęconą temu bohaterowi narodowemu w Muzeum Kościuszkowskim. Oglądaliśmy również ekspozycję figur woskowych pt. „ Polaków drogi do wolności”.
Ważnym punktem programu był spacer po Krakowskim Rynku, podziwianie stylowych kamieniczek, Sukiennic i wizyta w Kościele Mariackim. Widzieliśmy też hejnalistę i usłyszeliśmy jego charakterystyczną grę na trąbce. 
Kolejnego dnia czekała nas wyprawa do Zamku Pieskowa Skała- warowni należącej do systemu Orlich Gniazd. Niesamowite wnętrza i otoczenie budowli stanowiły scenografię filmów historycznych 
( „Janosik” reż. Jerzy Passendorfer, „Ogniem i mieczem” reż. Jerzy Hoffman). Duże wrażenie na uczniach zrobiła wystawa muzealna obrazująca podróż po różnych stylach od średniowiecznej sztuki sakralnej po  twórców z XX wieku (np. mogliśmy podziwiać oryginalny szkic do obrazu „Szał” Józefa Podkowińskiego). Nie obeszło się bez sesji zdjęciowej obok najbardziej rozpoznawalnej skały- Maczugi Herkulesa znajdującej się obok zamku. Odwiedziliśmy też Jaskinię Nietoperzową- Zygmuntową 
 w Jerzmanowicach, uważaną za największy tego typu obiekt udostępniony turystom. Wprawne oko młodego odbiorcy dojrzało nie tylko szczątki wymarłych zwierząt żyjących w zamierzchłej przeszłości, ale również obecnych mieszkańców tego lokum: nietoperze i pająki. Uczniów zachwyciły też efektowne nacieki m.in. wodospad naciekowy zwany kropielnicą czy olbrzymie kotły wirowe. We wnętrzu tej jaskini nakręcono scenę z filmu „Ogniem i mieczem”,  w której Horpyna wprowadza Bohuna do swojej siedziby. Pan przewodnik wskazał też na pozostałości po Czerwonym Kapturku i jego Babci, będące wynikiem niefortunnego spotkania z wilkiem.
Spacerowaliśmy również trasą turystyczną, podziwiając niesamowite dzieła przyrody np. Bramę Krakowską, Jaskinię Krowią. Wśród uczniów klasy szóstej największym powodzeniem cieszyło się magiczne źródełko z „miłosną wodą”- no cóż poszukiwania drugiej połówki ruszyły jak widać pełną parą. 
Wycieczka była bardzo udana, całość dopełniały: smaczne obiady, spanie bez rodziców oraz challenge -„zielona noc”. Świetny Pan kierowca, niczym bohater komiksów, zawiózł nas bezpiecznie 
w każde miejsce. Mimo niewyspania, mnóstwa schodów (na szczęście tylko tych dosłownych), przewędrowanych kilometrów- uśmiech nie schodził nam z twarzy.  
Opracowała: Liliana Jaszczak
 
 
 

 

6 października 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje. Dla drużyn klas IV - V oraz VI - VIII matematycy przygotowali turniej szybkości bezbłędnego wyliczania wylosowanych działań. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w następujących konkurencjach: układanie wieży, losowanie łyżeczek, celowanie łapkami.W kategorii klas IV - V Mistrzem Tabliczki Mnożenia została drużyna kl.V w składzie: Maja Sroka, Oliwka Skubisz, Santiago Flader, Szymon Śliwiak. Wicemistrzami drużyna kl.IV czyli Julia Sroka, Helena Pawłowska, Julia Daraż, Wiktor Wolański. W kategorii klas V I- VIII Mistrzem Tabliczki Mnożenia została drużyna kl.VIII w składzie: Julia Bajda, Julia Witkowska, Michał Król, Bogusław Wanat. Natomiast Wicemistrzami drużyna kl.VI czyli Maja Wojdyło, Kornelia Szmyd, Bartłomiej Pakuła. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci.  Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”!

 

 

13 września społeczność naszej szkoły obchodziła Dzień Patrona, włączając się równocześnie w gminne obchody 83. rocznicy bitwy na ziemi krzywieckiej. Uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym w Krzywczy, a następnie oddali hołd bohaterom września 1939 roku, biorąc udział w Apelu poległych przy Pomniku Obrońców Ziemi Krzywieckiej w latach 1939- 1946. Uroczystości te odbywały się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz przedstawicieli władz samorządowych, a także pocztów sztandarowych szkół podstawowych i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Krzywcza, a uczniowie naszej szkoły zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.


2 września 2023 - Nasza szkoła po raz kolejny, przy współpracy Gminną Biblioteką Publiczną w Krzywczy, wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. To już 11. edycja tej akcji, w ramach której Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W tym roku czytamy Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Opublikowanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza Wilnie w 1822 roku, uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury,
200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata.

W naszej szkole, we wspólnym czytaniu utworów uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie
z klas: V, VI, VIII

 

 


01 września 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Agnieszkę Popowicz. Pierwszaki głośno z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

 

 


 

1 września 2023 Rozpoczęcie Roku Szkolnego

 

 

© 2024 Zespół Szkół w Krzywczy