Nadszedł długo wyczekiwany przez nas moment- zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Ten rok szkolny był niewątpliwie wyjątkowy, gdyż edukację w naszej szkole skończyli jednocześnie uczniowie ostatnich klas gimnazjów oraz przywróconej po reformie oświaty uczniowie klasy ósmej. Całą uroczystość rozpoczęła uroczysta msza, po której wszyscy udaliśmy się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor powitała wszystkich, gratulując osiągnięć edukacyjnych, sportowych i innych, dzieciom i młodzieży naszej szkoły, a także dziękując rodzicom za dar wychowania tak wspaniałych pociech. Po podziękowaniach, nagrodach, dyplomach i świadectwach z paskiem, na które zapracowali najbardziej ambitni uczniowie naszej szkoły w końcu nastąpiła długo wyczekiwana chwila– ostatnie przedwakacyjne spotkanie w klasach, by odebrać upragnione świadectwa i pożegnać się z wychowawcami. Teraz można planować wakacyjne wojaże! Życzymy wszystkim bezpiecznego i dobrze zaplanowanego wypoczynku. Naszym absolwentom dziękujemy za wspólne chwile, trzymamy kciuki za powodzenie w nowych szkołach i będziemy za Wami tęsknić! GALERIA

Kochani, ładujcie baterie i życzymy Wam szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu z zapasem sił do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami !!! 

 

W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH! Wtorek, 18 czerwca, w naszej szkole był DNIEM SPORTU.  Uczniowie mieli możliwość wyjazdu na pływalnię w Jarosławiu. Głównym celem pobytu na basenie było rozwijanie aktywności ruchowej wśród młodzieży. W trakcie zabaw w wodzie, widoczna była integracja grupy, co korzystnie wpływa na relacje między rówieśnikami. Dobrze jest  w dzisiejszych czasach propagować zdrowy styl życia i zachęcać do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony na pływalni sprawił wszystkim uczestnikom wyjazdu wiele radości.

 

17 czerwca- Przemyśl da się lubić! O tym, że warto podróżować, przekonali się uczniowie klasy IV i V, którzy wybrali się do Przemyśla. Niby tak blisko, niby każdy był, ale dzisiaj odkryliśmy miasto z innej strony. Przenieśliśmy się bowiem w czasie i w przestrzeni, do najstarszej na Podkarpaciu placówki muzealnej, jaką jest Muzeum Archidiecezjalne im. św. Józefa Sebastiana Pelczara i tam dzięki Ojcu Krzysztofowi mogliśmy podziwiać dzieła o tematyce chrześcijańskiej. Spośród wielu, które zostały nam przedstawione największe wrażenie zrobiły na nas rzeczy osobiste należące do papieża Polaka św. Jana Pawła II. Z opowiadań przewodnika można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii i pochodzenia a także ciekawostek z życia naszego papieża, biskupa Pelczara oraz osób związanych z muzeum. Następnie teleportowaliśmy się do Radia Fara, gdzie z sali nagrań mogliśmy zapowiedzieć na żywo pozdrowienia i wspólnie zaśpiewać. Siostra Paulina pokazała nam także triki i programy do obróbki nagrań. Z radia od razu przenieśliśmy się w świat filmowy, gdzie w kinie Helios obejrzeliśmy romantyczno- przygodowy musical o tytule „Aladyn”. Historia zakochanego w księżniczce Jasmine ubogiego Aladyna zakończona happy endem bardzo nam się podobała i po małym obiedzie niestety nie na latającym dywanie, a busem dotarliśmy do domów z głowami pełnymi wrażeń, bo jak widać na nudę nie było czasu… Galeria

Serdeczne Bóg zapłać składamy księdzu PIOTROWI CZARNIECKIEMU za wprowadzenie nas w arkana sztuki sakralnej. SZCZĘŚĆ BOŻE !!!

17 czerwca uczniowie klas VI, VII i VIII wybrali się do kina Helios w Przemyślu na jedną z części X-Men: Mroczna Phoenix. Chociaż prawa do mutantów Marvela powoli przechodzą w ręce Disneya, studio Fox stworzyło ostatni film o X-Men. Tym razem akcja skupia się na postaci Jean Grey, którą próbuje pokonać i zdominować istota znana jako Phoenix. Chociaż ta historia już została po części opowiedziana w filmach „X-Men 2” i „X-Men: Ostatni bastion”,Simon Kinberg postanowił ponownie sięgnąć po klasykę komiksu Marvela. Obejrzany filmy zapewnił nam  niezapomniane wrażenia. Rozwinięta technika 3D, która uwydatnia ruch i gesty, zapewniła nam  iluzję przestrzennej bliskości filmowych wydarzeń, których bylśmy świadkami. Postacie były dosłownie "na wyciągnięcie ręki". Nowe technologie sprawiają, że zmniejsza się dystans między filmem a widzem. Technologie cały czas się rozwijają stwarzając coraz to nowsze i bardziej zaskakujące możliwości doświadczania kina. DO NASTĘPNEGO SPOTKANIA W KINIE! 

13 czerwca w Zespole Szkół w Krzywczy odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów gimnazjum oraz klasy ósmej. Impreza rozpoczęła się tradycyjnym polonezem w wykonaniu tegorocznych absolwentów.  Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. "W drogę! Bez drogowskazów!  W drogę! Po własny los!", którym podziękowali Pani Dyrektor, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom oraz wszystkim pracownikom szkoły za trud wychowania. Po oficjalnej części rozpoczęła się zabawa taneczna, którą uświetnił DJ Witold Ślimak. Uczniowie bawili się doskonale, zabawa trwała do 22.30. W przerwach między wyczerpującymi tańcami uczestnicy imprezy częstowali się gorącą pizzą, pysznymi ciastami i owocami. Ostatni rocznik uczniów gimnazjum godnie pożegnał się z naszą szkołą.

12 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Dubiecku. Podczas spotkania omówiono zasady bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego, zarówno nad wodą, jak i w górach. Poruszono kwestię bezpiecznego korzystania z jezdni, kontaktów ze zwierzętami. Ponieważ wszyscy część wakacji spędzą w domu- panowie policjanci przypomnieli o zasadzie ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi, osobami, które pukają do naszych domów. Dzieci miały okazję zadać pytania, na które wyczerpujących odpowiedzi udzielali goście.

 

11 czerwca w babickim dworze odbył się Gminny Dzień Dziecka dla przedszkolaków i uczniów klas I-III. Zabawę prowadziła pani Sylwia "Kropka", która porwała do tańca, zabaw oraz konkursów dzieci z naszej gminy. Nie zabrakło malowania twarzy, tęczowych baniek mydlanych oraz smacznej kiełbaski. Pogoda dopisała i na niejednym nosku słońce namalowało piegi!

W ramach poprawy kondycji fizycznej i przezwyciężenia własnych słabości, a także wspaniałej zabawy w dniu 7 czerwca uczniowie kl. VII, VIII i gimnazjaliści wybrali się na wycieczkę w Bieszczady. Na początek odwiedziliśmy Park Linowy Lemur w Polańczyku w którym pokonywaliśmy wielokrotnie różne przeszkody znajdujące się na wysokościach. Dla większości z nas była to pierwsza wizyta  na takim obiekcie. W czasie wolnym spacerowaliśmy po największej w Polsce Zaporze Wodnej w Solinie zbudowanej z 2 mln betonu. Zalew Soliński to 500000000 m3 wody! Następnym punktem programu bardzo oczekiwanym przez wszystkich był  1,5 godzinny przejazd Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi w Uhercach Mineralnych. W grupach 5- osobowych pokonywaliśmy trasę długości 12 km. Podczas jazdy mieliśmy możliwość  sprawdzenia swojej kondycji fizycznej, zaczerpnięcia świeżego powietrza oraz obcowania z bieszczadzką przyrodą. Na koniec zgodnie z planem relaks na basenie w Lesku. I tak w dobrych humorach, pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu.

7 czerwca-  JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM – czytelnicza burza w całej Polsce.

Jeżeli myślisz, że dzieci i młodzież nie czytają książek ... to 7 czerwca o 8.00 można było mocno się zdziwić. Co roku ponad 400 tys. uczennic i uczniów czyta w całej Polsce w tym samym momencie. Dziś nasza szkoła przyłączyła się do tej najpopularniejszej w Polsce akcji czytelniczej, której organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole. Czytaliśmy, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli. W ten szczególny dzień dzieci z klasy 1 zostały pasowane na czytelników, najmłodsi nawet strojem zaakcentowali swoje czytelnicze sympatie, by spotkać się z paniami bibliotekarkami z Gminy Krzywcza. 
Starsi czytali gdzie tylko chcieli, w parku, na trawie, na kocach, na placu zabaw, w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii, w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli. Odbył się też teleturniej 1 z 10 w dwóch kategoriach wiekowych. Znawcami frazeologizmów okazali się: Hubert Czarniecki z kl. 5 i Natalia Draganik z kl. 7.  Nikogo nie trzeba było zmuszać do otworzenia książki, jak widać moda na wśród uczniów na czytanie przyjęła się bardzo dobrze, zdjęcia mówią same za siebie, książki są bardzo popularne wśród naszych dzieci i młodzieży, są także przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Galeria

4 czerwca uczniowie klasy pierwszej i drugiej podczas wycieczki sprawdzali trafność przysłowia "Cudze chwalicie, swego nie znacie.." Celem wyjazdu były nasze piękne Bieszczady. W Mucznem zwiedzili plenerowe muzeum węgla drzewnego, poznali specyfikę wypalania węgla, warunki, w których żyli pracujący przy piecach. Kolejnym punktem była wizyta w zagrodzie żubrów, gdzie mogli obserwować zwierzęta, w tym młode, które przyszły na świat w dniu matki! Podczas zwiedzania dowiedzieli się wielu faktów i ciekawostek z życia stada. Następnie w Centrum Promocji Leśnictwa zwiedzili wystawę fauny i flory Bieszczadów. Okazy zgromadzone w sali wystawowej zachwyciły wszystkich zwiedzających. Dzieci miały możliwość wykazania się znajomością zwierząt, które często możemy spotkać w najbliższej okolicy. Jeszcze spacer w promieniach słońca i słuchanie śpiewu ptaków, które towarzyszyły podczas wędrówki. Nie mogło zabraknąć zakupu pamiątek! Wszystkim dopisywały apetyty podczas obiadu w Siedlisku Carpathia. Pełni sił udali się do Leska, gdzie na basenie w radosnej atmosferze spędzili dwie godziny. Niektórzy doskonalili swoje umiejętności pływackie, inni pokonywali lęki udając się na zjeżdżalnię, a jeszcze inni odkrywali talent do nurkowania. Czas szybko minął i szczęśliwie wróciliśmy do domów. Zdecydowanie potwierdzamy słuszność powiedzenia: nasze Bieszczady- tak bliskie- są piękne i wspaniałe! Fotogaleria

W dniach 3 – 6 czerwca  promowaliśmy czytanie wśród najmłodszych. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku przebiegał pod hasłem Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie. Wśród czytających nie mogło więc zabraknąć sportowców. Byli to: gimnazjaliści Martyna Ślimak i Kacper Fednar – zawodnicy piłkarskiego klubu UNUM Babice, Konrad Jaszczak z kl. V., który trenuje karate i Pani Kasia Kubicka – ratownik wodny i instruktorka zumby. Do aktywnego wypoczynku zachęcała też Pani Maria Kwaśna( prywatnie -  babcia Franka), która przeczytała opowiadanie pt. „Babcia na hulajnodze”. Oprócz słuchania fragmentów książki E. Skarżyńskiej pt. „Mali piłkarze”, był też czas na wspólne ćwiczenia i zabawy ruchowe, które dostarczyły wiele radości. Zaproszonym gościom jeszcze raz dziękujemy!   Galeria

30 maja w Bibliotece Publicznej w Przemyślu odbyło się wręczenie nagród dla laureatów III Konkursu Plastycznego "Czarodzieje dziecięcej wyobraźni".  Maja Wojdyło z klasy drugiej znalazła się w gronie nagrodzonych w kategorii wiekowej 8- 9 lat. Podczas podsumowania laureaci wzięli udział w warsztatach plastycznych, które prowadziła ilustratorka pani Joanna Rusinek. Na konkurs nadesłano 71 prac z 16 placówek. Gratulujemy Mai ogromnego talentu i niezwykłej pracowitości! Jesteśmy ogromnie dumni!!!

29 maja Pani Dyrektor wręczyła uczniom naszej szkoły dyplomy: laureatów, wyróżnienia i uznania  za  zdobyte miejsca i udział w ogólnopolskim konkursie „GALILEO 2019”, organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Nasi uczniowie rozwiązywali  testy z biologii i matematyki. 
Laureatami konkursu zostali:
Gabriela Pawłowska  kl. V –  4 miejsce  (z biologii - 1041 uczestników)
Mikołaj Pinkowicz kl. V     - 9 miejsce   (z biologii)
Dyplomy wyróżnienia otrzymali: 
Konrad Jaszczak kl. V -  11 miejsce (biologia)
Adrian Kurasz  kl. III b - 14 miejsce (matematyka – 790 uczestników)
Kacper Rogosz kl. V - 15 miejsce.

28 maja w naszej szkole odbył się Dzień otwarty. Choć wiosna nas w tym roku nie rozpieszcza, to dziś puściła do nas oko, dzięki czemu nasz szkolny piknik mógł się odbyć bez przeszkód. W tym roku postawiliśmy na promocję talentów naszych uczniów. Na gości czekało mnóstwo atrakcji.  Zacznijmy od udziału w szkolnym programie Mam talent, gdzie nasi milusińscy pokazali swoje umiejętności wokalne, taneczne, akrobatyczne, muzyczne, czy recytatorskie. A było co oglądać. Zwyciężczynią 1 miejsca została Martyna ŚLIMAK, 2 miejsce zajęła Maja WOJDYŁO, a miejsce 3 przypadło dziewczynom z klasy 6.  Ale każdy, kto się zdecydował wystąpić, już jest wygranym !!! Dużym zainteresowaniem cieszyły się także eksperymenty chemiczne, czy pokazy strażackie. Wsparciem dla podniebienia były domowe wypieki, kawa i herbata w szkolnej kawiarni. Dla zmęczonych występem artystów czekała kiełbasa prosto z ogniska. Ale była pyszna, palce lizać! Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.  Mamy nadzieję, że zobaczymy się na pikniku w przyszłym roku. Do zobaczenia! Fotogaleria

28 maja nasze uczennice: Karolina Dec, Gabriela Pawłowska i Emilia Grochoła wzięły udział w  drugim Konkursie Recytatorskim dla Dzieci i Młodzieży „Horyzont słowa”, który odbył się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować dwa wybrane teksty literackie (poetyckie lub prozatorskie), zaś motywem przewodnim jednego z nich miała być muzyka. Miło nam poinformować, że nagrodę główną w tym konkursie otrzymała Karolina Dec, zaś Gabriela Pawłowska została wyróżniona. Prestiżu konkursu dodawało jury w tym młody, utalentowany aktor Michał Kurek absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, laureat licznych ogólnopolskich konkursów recytatorskich, obecnie aktor teatralny i telewizyjny (np. serial: „Na Wspólnej”). Jego wskazówki i celne  uwagi na długo zapadną w pamięci młodych recytatorów.

 

28 maja najmłodsi uczniowie świętowali wspólnie Dzień Matki. Dla przybyłych mam przygotowali program artystyczny, w którym nie zabrakło słów wdzięczności i dźwięków piosenek. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Wdzięczne córeczki i synkowie złożyli życzenia, wręczyli  prezenty i zaprosili do wspólnego tańca. Gdy pociechy bawiły się na pikniku, rodzice usiedli przy kawie i słodkim poczęstunku.


Otrzymaliśmy wiadomość, którą pragniemy podzielić się ze wszystkimi!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Wielka jest dzisiaj radość w niebie patronki kolejnej studni ofiarowanej przez was dla naszych braci z Afryki, błogosławionej Matki Angeli Truszkowskej, której życie było wypełnione troska o najuboższych, a do takich należą ci, którzy są często pozbawieni tego co do życia jest najbardziej konieczne. Ta radość jest dziś nie tylko udziałem nieba ale także mieszkańców wioski Soto, jak to widać na zdjęciach. Myślę, że jest ona także i waszym udziałem za to wielkie dobro jakie z taka wytrwałością czynicie ofiarując wodę w wielu krajach Afryki. Wasza działalność dla ubogich jest pięknym owocem waszej wiary i jest doceniana tutaj w Czadzie nie tylko przez chrześcijan. Pięknie tez wpisuje się w działalność naszych Polskich świętych, których ofiarowane przez was studnie noszą imiona. Myślę, że błogosławiona Matka Angela będzie się opiekować nie tylko ofiarowana przez was studnia ale także tutejsza wspólnota. Niech także czuwa nad wami i opiekuje się waszym dziełem. Z wielką wdzięcznością i darem modlitwy- Ks. Edward

Zespół Szkół  Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i  Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie w dniach 22– 23 maja byli organizatorami XI edycji konkursu interdyscyplinarnego „OMNIBUS”pod patronatem Starosty Rzeszowskiego Pana Józefa Jodłowskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Pogórza Przemysko –Dynowskiego w kategorii język angielski i matematyka. Uczestnicy reprezentowali powiaty: brzozowski, przeworski, przemyski i rzeszowski. Celem konkursu była: popularyzacja wiedzy z zakresu matematyki i języka angielskiego, kształcenie praktycznych umiejętności uczniów, rozwój umiejętności matematycznych i językowych oraz popularyzacja czytelnictwa w języku obcym. Wzięło w nim udział 19 szkół podstawowych i gimnazjalnych w tym Zespół Szkół w Krzywczy. W konkursie rywalizowało 117 uczniów z 19 szkół przygotowanych przez 42 nauczycieli. 

W dniu 23 maja odbyła się kategoria– matematyka. Zespół Szkół w Krzywczy reprezentowali uczniowie trzecich klas gimnazjalnych w składzie: Adrian Kurasz, Kacper Fednar, Kacper Kurasz, Piotr Martyn, Dawid Krawczyk, Gracjan Rostecki. Nasz uczeń Adrian Kurasz uzyskał 3 wyróżnienie zdobywając w części otwartej 21 na 25 punktów! 

W czasie przerwy konkursowej uczniowie skorzystali z poczęstunku w stołówce szkolnej, zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły oraz uczestniczyli w pokazach przygotowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu. Chłopcy obejrzeli Centrum Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujące w ZSzZ w Dynowie, a dziewczyny zabiegi kosmetyczne. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, jubileuszowy egzemplarz gazetki szkolnej „Elemencik”, a szkoły i opiekunowie podziękowania. Natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursowych przepiękne nagrody ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Dyrekcję szkoły oraz nauczycieli szkoły. 

Gratulacje Adrianie. Życzymy Ci, żeby ten udany start był zapowiedzią Twoich kolejnych sukcesów.

W dniu 22 maja odbyła się kategoria– język angielski. W części językowej szkołę reprezentowali  Aleksandra Burchała, Gracjan Rostecki, Adrian Kurasz, Paweł Wanat, Jakub Pawłowski oraz Aleksandra Rodzeń. Najwięcej punktów spośród naszych gimnazjalistów otrzymał Paweł Wanat. Test z języka angielskiego zawierał zadania gramatyczno-leksykalne, sprawdzał umiejętność rozumienia tekstu czytanego i słuchanego oraz znajomość lektury ”Alice in Wonderland” autorstwa Charlesa Lutwidge'a Dodgsona. 

21 maja odbyła się wycieczka do Rzeszowa. Głównym jej celem było uczestnictwo naszych uczniów w pokazach doświadczeń fizycznych i chemicznych, przygotowanych przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej z zakresu: mechaniki, drgań i fal, zjawisk atmosferycznych oraz fizyki zabawek. Niektórzy uczniowie mogli się spełnić w roli asystentów podczas przeprowadzania doświadczeń. Rozrywkowym punktem wycieczki była wizyta w parku trampolin FlyPark. Niektórzy uczniowie popisywali się saltami, inni sprytem na ściance wspinaczkowej, jeszcze inni umiejętnością gry w piłkę, która była wielkości człowieka. Dopełnieniem atrakcji było przypadkowe spotkanie z laureatką The Voice Kids, Anną Dąbrowską.

15 maja uczniowie naszego gimnazjum:  Gabriela  Pawłowska,  Gracjan Rostecki i  Adrian Kurasz brali udział w X Konkursie wiedzy ekologicznej oraz w konferencji „Budownictwo zgodne z naturą”, które były zorganizowane przez  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu.  Miłą niespodziankę sprawili Gracjan -  zajmując II miejsce i Gabrysia - otrzymując wyróżnienie. Konkurencja nie była mała. W konkursie uczestniczyło 30 uczniów z naszego powiatu (i nie tylko - byli także uczniowie z Radymna). Gratulujemy sukcesu!

13 maja dzieci z Zerówki oraz uczniowie kl. I odwiedzili Przemyską Bibliotekę Publiczną, gdzie wzięli udział w ciekawych zajęciach  animacyjno-czytelniczych pod hasłem Kiermasz Bajkowej Wyobraźni. Następnie uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci – Lidią Miś. Po spotkaniu można było zakupić książki autorki i otrzymać jej  autograf. Dzieci obejrzały także wystawę Książki z dzieciństwa naszych dziadków. Po  wizycie w bibliotece jeszcze pyszne lody w cukierni Fiore i powrót do szkoły.

9 maja  uczennice naszej szkoły Natalia Draganik i Magdalena Pawłowska wzięły  udział w konkursie czytelniczym pod hasłem: Przetarte szlaki czy własne ścieżki? O życiowych wyborach młodych bohaterów literackich, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy w Przemyślu. Dziewczyny wspólnie rozwiązywały zadania dotyczące znajomości  treści  konkursowych książek i wśród czternastu szkół z Przemyśla i powiatu przemyskiego zajęły III miejsce.  Natalii i Magdzie gratulujemy!

2 maja gimnazjaliści udali się na rajd pieszy wzdłuż Sanu. Na początek odwiedziliśmy Gospodarstwo Pszczelarskie pana Stanisława Gieruli. Następnie podziwialiśmy pięknie odrestaurowaną Cerkiew p.w. Szymona Słupnika w Chyrzynce. Majówkę zakończyliśmy w sportowym stylu organizując rozrywki międzyklasowe w piłkę siatkową i nożną. Serdecznie dziękujemy panu Gieruli za poświęcony nam czas i przekazaną wiedzę na temat pszczelarstwa.

2 maja uczniowie klasy VI, VI i VIII wybrali się z wychowawcami do kina Helios  w Przemyślu na amerykański fantastycznonaukowy film akcji „AVENGERS: KONIEC GRY”. W  czasie 3 - godzinnego seansu filmowego można było przeżywać z superbohaterami AVENGERS  przeniesienia się w czasie przez wymiar kwantowy w celu naprawy błędów z przeszłości, a następnie stawić czoła potężnemu i złowrogiemu Thanosowi, który zebrał wszystkie Kamienie Nieskończoności i jednym pstryknięciem palcami uśmiercił 50% populacji Wszechświata.

30 kwietnia odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, które rozpoczęły się przemarszem ze szkoły do Kościoła Parafialnego w Krzywczy na Mszę św. W słowach homilii, którą wygłosił ks. proboszcz Janusz Wilusz usłyszeliśmy, jak ważne jest odrodzenie w Duchu Świętym, które jest uczestnictwem każdego kto jest wierny wierze i Ojczyźnie. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli pod pomnik Pamięci Obrońców Ziemi Krzywieckiej, gdzie odśpiewaliśmy hymn Polski. Z powagą i zadumą stanęliśmy do Apelu Poległych, aby uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Zachować pamięć o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy, aby pamiętać o wymordowaniu polskiej inteligencji: lekarzy, naukowców, artystów, duchownych i dyplomatów przez NKWD. Na tę okoliczność Kompania Honorowa WP oddała salwę honorową. Gdy ustały strzały, delegacje złożyły kwiaty. W duchu refleksji udaliśmy się na plac szkolny na dalszą część uroczystości, na którym są posadzone dwa dęby, poświęcone pamięci Andrzeja Polnika i Adama Köhlera – Aspirantom Policji Państwowej, zamordowanych strzałem w tył głowy w 1940 roku w Twerze. Słowa żołnierzy „Cześć ich pamięci!” wprowadziły całą społeczność szkolną w atmosferę zadumy o tragicznych wydarzeniach sprzed lat, ale dziś pielęgnujemy pamięć o bohaterach historii Krzywczy i Polski. Fotogaleria

Kolejny etap projektu anglojęzycznego eTwinning klasa II ma już za sobą.  Tym razem w zespole klasowym królował kolor zielony, który idealnie współgrał z celebracją Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie zaprezentowali ulubione warzywa i owoce w kolorze zielonym będące nieodzownym elementem ich codziennego jadłospisu. W kolejnych etapach lekcji drugoklasiści poznali słownictwo oraz wykonywali zadania związane z ochroną środowiska. Dzieci uczyły się poprawnie segregować śmieci, opowiadały o akcjach na rzecz środowiska, a także wykorzystywały w zabawie swoją wiedzę.

26 kwietnia w Dworze w Babicach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas IV-VIII oraz klas gimnazjalnych. W kategorii klas IV- VI 2. miejsce zajęła Julia Witkowska z klasy IV, zaś w kategorii klas VII-VIII i Gimnazjum 4. miejsca zdobyła Gabriela Pawłowska z klasy gimnazjalnej. Serdecznie gratulujemy!!!

25 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klasy drugiej wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim "Wiosna, wiosna już". W kategorii dzieci najmłodszych 1. miejsce zdobyła Paulina Mazur, zaś Stanisław Sitnik zajął miejsce 4. W kategorii edukacji wczesnoszkolnej 1. miejsce zdobyła Maja Wojdyło. Gratulujemy talentów recytatorskich!!!

15 kwietnia uczniowie klasy ósmej przystąpili do egzaminu kończącego szkołę podstawową. Pierwszego dnia rozwiązują zadania z języka polskiego. Jutro matematyka, zaś trzeciego dnia język obcy. Życzymy powodzenia!!!

12 kwietnia podczas trzeciego dnia egzaminów gimnazjaliści wykazywali się znajomością języka obcego- w naszej szkole języka angielskiego. 

 

11 kwietnia, drugi dzień egzaminów skierowany był do umysłów ścisłych, królowała matematyka. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu nauk przyrodniczych, zaś po przerwie musieli się wykazać wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi. 

10 kwietnia gimnazjaliści rozpoczęli egzaminy kończące trzyletnią edukację. Z wypiekami na twarzach, troszeczkę niepewni zaczęli! Pierwszym egzaminem był test z historii oraz WOS-u. Po przerwie przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Trzymamy za Was mocno kciuki! 

8 i 9 kwietnia w szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Uczniowie w dwóch grupach wiekowych uczestniczyli w spotkaniu w kościele oraz w spotkaniach w budynku szkoły. Drugiego dnia rozważano Drogę Krzyżową. Uczniowie oddali pracę domową, którą wykonywali po pierwszym dniu rozważań.

Jest nam ogromnie miło poinformować o zajęciu 1 miejsca przez EMILIĘ BUKOWSKĄ w konkursie powiatowym na najładniejszą pisankę wykonywaną metodą batikową w I grupie wiekowej, rozstrzygniętym podczas XXI Sejmiku Folklorystycznego związanego z obchodami Świąt Wielkanocnych w Reczpolu. Gratulujemy!!!

Już czwarty rok z rzędu Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy Stowarzyszenie Katolickie "Lazarus" zorganizowało Przemyskie Pola Nadziei.  To wyjątkowa akcja, podczas której członkowie stowarzyszenia „Lazarus” oraz rzesze ochotników stara się  pozyskać środki na powstające przy ul. Słowackiego 85  Przemyskie Centrum Hospicyjne „Betania”. Co roku setki wolontariuszy – głównie uczniów, własnoręcznie tworzy całe naręcza bibułowych żonkili, by w tym jednym dniu owe żółte symbole nadziei mogły powędrować do wszystkich, którzy zechcą wesprzeć budowę przemyskiego hospicjum. W naszej szkole rozpoczęliśmy przygotowania do akcji już dwa tygodnie wcześniej, przygotowując żonkile. Natomiast w niedzielę 7 kwietnia kwestowaliśmy w okolicznych kościołach: Babicach, Bachowie, Krzywczy, Reczpolu i Skopowie. 
Za dar serca wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy, a szczególnie Pani K. Kwaśny za przygotowanie pięknych żonkili. 
Zebrano kwotę: Krzywcza – 1147,52 zł., Reczpol – 500,20 zł., Skopów – 171,91 zł., Babice – 449,53 zł., Bachów – 269,21 zł.


W niedzielne popołudnie, 7 kwietnia, udaliśmy się do Dębicy, gdzie w Domu Kultury „Mors”  obejrzeliśmy Narodowy Balet Kijowski w znakomitym „Jeziorze łabędzim” Piotra Czajkowskiego. Poznaliśmy historię Odetty, księżniczki zaklętej w łabędzia przez złego czarownika Rotbara. Nikomu nie trzeba było tłumaczyć rozgrywającej się na scenie akcji. Tancerze byli jednocześnie doskonałymi aktorami, a ich przeżycia i uczucia pięknie ilustrowała muzyka. Bez wątpienia było to dla nas nowe przeżycie, a wycieczki dotyczące takich wydarzeń jak balet, teatr, opera czy wyjście do muzeum są potrzebne wszystkim w rozwijaniu się, doświadczaniu nowych i ciekawych rzeczy oraz lepszemu zagłębieniu się w świat kultury i sztuki. Serdeczne podziękowania składami Panu Prezesowi ALEKSANDROWI BACZYK za zasponsorowanie wyjazdu, bo gdyby nie Pana wsparcie, to ta wycieczka nie doszłaby do skutku. Fotogaleria

1 kwietnia uczniowie klasy 1 i 2 udali się do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na spektakl pt. "Pszczółka Maja" w wykonaniu aktorów Teatru Edukacyjnego z Wrocławia. Znani bohaterowie w barwny sposób przedstawili problem zagrożenia pszczół we współczesnym świecie. Dzieci mogły przekonać się jak ciekawy i kolorowy jest świat owadów. Tytułowa bohaterka uciekając ze swojego ula poznała świat, w którym czyha wiele niebezpieczeństw, mogła poznać dziwną postać, jaką jest człowiek. Barwna scenografia i żywiołowe piosenki sprawiły, że widzowie z radością włączali się w przedstawienie.

25 i 26 marca 48 uczniów klas 4- 7 uczestniczyło w bezpłatnej wycieczce do Warszawy w ramach projektu „Szkoły marzeń”.  Po przyjeździe do stolicy zjedliśmy przepyszny obiad i deser i rozpoczęliśmy zwiedzanie od spaceru po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz cztery szklarnie. Ogród okazał się być miejscem szczególnym, będącym namiastką dzikiej przyrody w centrum wielkiego miasta. Stwarza jedyną w swoim rodzaju możliwość pogrążenia się w dowolnej chwili w inny, piękniejszy świat. Kontakt z ogrodem botanicznym rozwinął nasz zmysł obserwacji, pozwolił dostrzec nie tylko jego urok, lecz także wielką różnorodność roślin. Poza niezwykłymi roślinami znaleźliśmy również pamiątki naszej historii, takie jak fundament Świątyni Opatrzności, która miała być zbudowana w tym miejscu dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Drugiego dnia udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie rozchodząc się po trzypiętrowym budynku, rozpoczęliśmy zabawę! Mogliśmy w końcu trochę poeksperymentować z eksponatami. Niektórzy skorzystali również z możliwości grania na laserowej harfie czy nerwach. Kolejnymi atrakcjami było trzęsienie ziemi i rozmowa z robotem (dla niektórych stał się on najbliższym przyjacielem). Ale obserwując przebieg doświadczenia oraz jego rezultat zrozumieliśmy, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Następnym miejscem do jakiego się udaliśmy było Planetarium, w którym obejrzeliśmy seans „Astronauta”. Z planetarium musieliśmy szybko wrócić na ziemię, a widząc śnieg leżący na ulicy zdaliśmy sobie sprawę, jak magiczne przeżyliśmy chwile.  Fotogaleria

25 marca  odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko 2019”. Wzięło w nim udział trzech uczniów z klasy III b gimnazjum : Piotr Martyn, Adrian Kurasz  i Kacper Fednar.  Według uczestników zadania były ciekawe, ale i podchwytliwe. Czas przeznaczony na rozwiązywanie testu dla niektórych okazał się za krótki. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które będą ogłoszone 15 maja 2019 roku.

23 marca odbył się XX WOJEWÓDZKI KONKURS DLA GIMNAZJALISTÓW ORAZ UCZNIÓW KLAS VII I VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:SACRUM W LITERATURZE I SZTUCE 2019 organizowany przez Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. Naszą szkołę reprezentowały: Karolina Dec i Gabriela Pawłowska, które recytowały „Listy Nikodema” Jana Dobraczyńsiego.

21 marca uczniowie klasy pierwszej w barwnym korowodzie udali się nad rzekę by tam spalić przygotowane Marzanny, którymi pożegnali odchodzącą zimę i przywitać wiosnę. Podczas wycieczki obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie, słuchali śpiewu ptaków. 

20 marca w naszej szkole gościliśmy mobilne kino sferyczne. We wnętrzu ogromnej, nadmuchiwanej kopuły, która stanowiła idealną namiastkę kosmosu mieliśmy okazję obejrzeć układ słoneczny, gwiazdozbiory, księżyc, słońce oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o poszczególnych planetach. Kiedy wszyscy usiedli, nad naszymi głowami rozgwieździło się niebo i rozpoczęła się bardzo ciekawa podróż z bohaterami filmu. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło dogłębne przeżycie tej niesamowitej projekcji. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem. Grupa młodsza obejrzała film o odwiecznym marzeniu ludzkości- lataniu. Mieliśmy dużo szczęścia, gdyż podróż która kosmonautom zajęłaby całe życie, nam zabrała tylko 45 minut i mogliśmy bezpiecznie wrócić na ziemi.

Dnia 15 marca uczniowie czwartej klasy uczestniczyli w wyciecze do Rzeszowa. Pierwszym punktem klasowego wyjazdu był nowo otwarty park trampolin: Flay Park. Pod okiem instruktorów miało miejsce sportowe szaleństwo- trampoliny, pianki, ogromne piłki, ścianka wspinaczkowa, szalony byk, „gumowe” piętra itp. Po intensywnym treningu uczniowie udali się na posiłek do restauracji MacDonald’s. Ostatnim punktem wyjazdu była projekcja filmu: „Jak wytresować smoka 3” w kinie Helios. Zmęczeni, ale zintegrowani i zadowoleni uczniowie wrócili do domów.

15 marca uczniowie klasy drugiej praktycznie podsumowali cykl zajęć dotyczących zdrowego odżywiania. Zadaniem dzieci było przygotowanie zdrowego, a jednocześnie smacznego drugiego śniadania. Z wielkim zaangażowaniem pracowali w grupach, skrupulatnie sprawdzając przepis: jedni wykonywali bombę witaminową, drudzy kanapki z pastą jajeczną, inni kanapki smarowali twarożkiem z ziarnami słonecznika, zaś dziewczynki upiekły chrupiące owsiane ciasteczka. Okazało się, że większość sprawnie obiera, kroi, sieka i trze na tarce. Praca była bardzo przyjemna a efekt zachwycił małych kucharzy. Z wielkim apetytem zasiedli do stołu i zjedli wspólne śniadanie wybierając najsmaczniejszy element posiłku. Rodzice mogą w weekend spodziewać się smacznej niespodzianki!

12 marca był kolejnym Dniem Kobiet dla naszej szkoły, gdyż nasze ślicznotki z gimnazjum musiały pokazać z jak najlepszej strony swoją kondycję fizyczną podczas Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt, które odbyły się w Birczy. I jak się okazało były nie do pobicia przez drużyny z Birczy, Drohojowa i Dubiecka. Zrobiły nam prawdziwą niespodziankę, po raz pierwszy w historii szkoły zajmując zasłużone I miejsce. Ciekawe, jakie jeszcze talenty objawi nam cudowna i niezastąpiona pani kapitan drużyny – Martyna Ślimak, słodka i waleczna Emi Grochoła, czy miss zagrywki- Oliwia Mikita i pozostałe lejdis. Dziś brakuje nam słów, by wyrazić to, jak bardzo jesteśmy z Was dumni i serdecznie gratulujemy Wam tego sukcesu. Byłyście na boisku fantastyczne!!! Teraz tylko relaks w spa i po cichu zaczynamy liczyć na kolejny sukces w zawodach rejonowych.  14 marca będziemy trzymać kciuki za płeć brzydką! Fotogaleria

8 marca obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIĘTO KOBIET.  Jak co roku atrakcje dla Pań i Dziewczyn przygotowała męska część Samorządu Uczniowskiego. Składali życzenia, zakupili słodkości i kwiaty. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Dziewczyny z klas III gimnazjum przygotowały dla wszystkich niespodziankę – zabawny układ taneczny przy dźwiękach piosenki „Barbie girl” zespołu Aqua. Niezapomniane wrażenia dostarczył solowy występ  Martyny Ślimak. W tym dniu Samorząd szkolny przeprowadził również konkurs na SUPER DZIEWCZYNĘ szkoły. Męska część społeczności szkolnej zdecydowała o przyznaniu tego tytułu Martynie Ślimak- gratulujemy!!!

 

4 marca odbył się w szkole uroczysty apel z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Byli niezłomni i służyli całym swoim życiem dla wolnej Polski. Dziś dziękujemy żołnierzom, którzy po 1945 roku nigdy o Polsce nie zapomnieli i nie złożyli broni. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

28 lutego. KOCHAMY RZESZÓW! Do takiego wniosku doszła klasa 5 po dzisiejszej wycieczce. Zwiedziliśmy Muzeum Techniki i Militariów, które zaimponowało nam rozmiarami, a zgromadzone eksponaty wprawiły w osłupienie liczbą motocykli i motorowerów, sprzętu gospodarstwa domowego i RTV, samolotów, czołgów i wozów pancernych. Podziwialiśmy też wspaniałą kolekcję mundurów czy wyposażenia służb państwowych, które zainspirowały nas do zrobienia wielu selfie, jednak najbardziej podobała się kolekcja samochodów: osobowych, policyjnych czy strażackich. Po tej podróży w czasie zjedliśmy obiad w restauracji i udaliśmy się do Filharmonii Podkarpackiej na koncert szkolny. W ogromnej sali koncertowej, która wieczorami rozbrzmiewa muzyką, w ciągu dnia stała się dla nas doskonałym miejscem do przeżycia wspaniałej przygody z udziałem Orkiestry Symfonicznej. Młodzi melomani usłyszeli utwory Georga Gershwina i Astora Piazzoli. Po takiej dawce kultury udaliśmy się do Papugarni, gdzie w egzotycznej scenerii obcowaliśmy z kolorowymi stworzeniami. Oswojone ptaki siadały nam na głowach, rękach i ramionach. Wszyscy mieliśmy możliwość karmienia papużek. Bardzo podobały im się wszystkie błyszczące rzeczy, które próbowały sobie oderwać. Straciliśmy kilka guzików, ale warto było się poświęcić, bo spotkanie z tymi egzotycznymi ptakami było dla nas niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Ponieważ jest Tłusty Czwartek, dla podtrzymania tradycji zafundowaliśmy sobie pyszności w Galerii Rzeszów.  Galeria

25 lutego uczniowie klasy pierwszej i drugiej udali się do Centrum Kulturalnego w Przemyślu, by obejrzeć przedstawienie "Detektyw i przyjaciele".

8 lutego w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Igrzysk dzieci i młodzieży w mini piłce siatkowej. Emocji, które towarzyszyły naszym uczniom podczas rozgrywek nie da się opisać. Można zobaczyć wszystko, nauczyć się wiele, mieć wspomnienia, spotkać ze znajomymi z zaprzyjaźnionych szkół z Babic i z Reczpola.  Zajęliśmy w grupie młodzieży I miejsce w kategorii dziewczyn oraz I miejsce w kategorii chłopców, natomiast lokata II przypadła chłopcom z grupy młodszej.
Na zakończenie turnieju wszystkie drużyny zostały nagrodzone dyplomami, ale to nie koniec przygody z siatkówką, gdyż zwycięskie drużyny będą reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych. Zwycięzcom gratulujemy i chyba nie musimy dodawać, że jesteśmy z Was dumni, bo jesteśmy mega dumni! Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy! Fotogaleria

 

W dobrym nastroju zapowiadającym lenistwo podczas ferii, 8 lutego Samorząd Uczniowski zdecydował się na obchody Walentynek. Wiadomo, że święto to wzbudza wiele kontrowersji i nie każdy skłonny jest do jego celebrowania, jednak miło jest, gdy zimowy chłód możemy ogrzać ciepłem zakochanego serca. Wiadomo jednak, że nie każdy jest zakochany - ale w tym dniu można przecież wyrazić jakieś inne miłe uczucia, którymi darzy się tych, których lubimy. Dzisiejszy dzień przebiegał w miłym nastroju walentynkowych życzeń, które dedykowaliście Waszym szkolnym sympatiom. Wszystkim zakochanym, jak i czekającym na miłość życzymy gorącego serca i powodzenia w miłości! Fotogaleria

 

8 lutego odbyło się spotkanie uczniów kl. VIII, IIIA i IIIB gimnazjum z absolwentkami naszej szkoły: Renatą Fedyk – studentką II roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu oraz Sarą Flisak – studentką IV roku farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy. Na spotkaniu omówiono rolę rozwijania zainteresowań i pasji przy wyborze profilu szkoły wyższej oraz przyszłego zawodu. Dziękujemy za wizytę, życzymy dalszych sukcesów naukowych.

7 lutego- tuż przed feriami- odbyła się zabawa karnawałowa, w której wzięły udział klasy 5 - 8 oraz nasi gimnazjaliści. Dzień wcześniej klasy najstarsze zadbały o odpowiedni wystrój holu i w takiej karykaturalnej scenerii wszyscy doskonale się bawili. Dzięki niezastąpionej Pani Kasi było mnóstwo konkursów nie tylko dla uczniów, ale tanecznymi krokami chwalili się nawet nauczyciele pracujący w naszej szkole. Z każdą chwilą zabawa nabierała tempa i dynamiki. Fotogaleria

Kolejny etap projektu anglojęzycznego eTwinning już za nami. Tym razem klasa II obchodziła RED DAY. Uczniowie zaprezentowali swoje ulubione owoce i warzywa w kolorze czerwonym oraz utrwalili nawyki zdrowego odżywiania. W dalszej części zajęć motywem przewodnim były zbliżające się walentynki. Podczas lekcji uczniowie brali udział w różnych formach aktywności, dzięki którym mogli doskonalić swoje umiejętności językowe. Drugoklasiści wykonali kartki walentynkowe, które wrzucili do Valentine Mailbox- pudełka na pocztę walentynkową. 

31 stycznia uczniowie klasy pierwszej, drugiej i czwartej bawili się na wspólnym balu karnawałowym. Na sali pojawiły się księżniczki, wróżki, czarownice, szalony Czerwony Kapturek, dżokejka, Zorro, Zoombie, Królowie, wampiry i wiele innych barwnych postaci. Zabawę prowadziła pani Katarzyna Kubicka, która swoją pozytywną energię przekazała wszystkim uczestnikom, włączając do zabawy także wychowawców. Były konkursy, rozgrywki i wspólne tańce. Na zakończenie słodki poczęstunek, który pozwolił uzupełnić zapasy energii.  Naprawdę lubimy zabawę! Fotogaleria

30 stycznia  w szkole odbył się odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja, której tematem była epidemia, czary mary i alchemia. Nie prowadzili jej nauczyciele, ale Grupa Zaelektryzowani. Dowiedzieliśmy się, że nie ma magii. Jest nauka.

29 stycznia uczniowie gimnazjum przygotowali uroczysty apel z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

24 stycznia pielęgniarka pani Lucyna Sobol przeprowadziła w klasach ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Uczniowie doskonalili umiejętność wezwania pomocy służb ratowniczych. 

23 stycznia kolejny raz odwiedziliśmy podopiecznych DPS im. Brata Alberta w Dynowie. Tym razem do rozśpiewanego chóru i wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu dołączyły dzieci z oddziałów przedszkolnych. Ich jasełka, wiersze dla babć  i dziadków oraz wesołe piosenki i tańce dostarczyły wielu radości i wzruszeń. Uśmiech i ciepłe słowa pensjonariuszy są najlepszym podziękowaniem i motywacją, aby to miejsce odwiedzać… do końca świata i jeden dzień dłużej!

 

W ostatnich dniach w naszej szkole trwał ,,Tydzień Bezpieczeństwa", w związku z tym gościliśmy Panów policjantów, którzy przeprowadzili pogadankę na temat: ,,Bezpieczne ferie 2019" oraz omówili zasady postępowania w przypadku różnych zagrożeń, z jakimi dzieci mogą się spotkać w życiu codziennym. W kolejnych dniach odwiedzili nas dużą grupą strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu pod kierownictwem zastępcy dowódcy jednostki młodszego brygadiera Grzegorza Latuska oraz z Ochotniczej Straży  Pożarnej z Krzywczy i Ruszelczyc. W czasie spotkania z młodzieżą ciekawie omówiono:

-zasady alarmowania, konsekwencje w przypadku zgłoszenia fałszywego alarmu,

-zagrożenia związane z ulatnianiem się dwutlenku węgla, czujniki czadu jako urządzenia chroniące,

-bezpieczeństwo na feriach szczególnie na lodzie.

W tym samym dniu zostały przeprowadzone zajęcia przez ratowników Grupy Ratownictwa PCK w Przemyślu. Dzieci w trakcie spotkania miały możliwość samodzielnego ćwiczenia, resuscytacji na profesjonalnym fantomie. Ponadto omówiono:

-łańcuch przeżycia i znaczenie każdego ogniwa,wzywanie pomocy, bezpieczeństwo ratownika, numery alarmowe,

-AED, okoliczności użycia defibrylatora, znaczenie czasu w pierwszej pomocy,

-zasady udzielania pierwszej pomocy podczas ataku padaczki, zwichnięcia, skręcenia, zakrztuszenia.

22 stycznia uczniowie klasy pierwszej i drugiej gościli w szkole swoich dziadków. Z okazji ich święta przygotowali dla przybyłych program artystyczny, w którym pragnęli wyrazić miłość i wdzięczność za serce okazywane każdego dnia. Występ rozpoczęli skocznym krakowiakiem. W drugiej części zaprezentowali przedstawienie o Czerwonym Kapturku, w którym fochliwa dziewczynka uczyła się dobrych manier i czarodziejskich słów. Na zakończenie w słowach wierszy i piosenek złożyli najgorętsze życzenia długich lat w zdrowiu ze swoimi wnukami. Nie zabrakło upominków, które własnoręcznie wykonali. Po części artystycznej babcie i dziadkowie usiedli do słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice. Fotogaleria

21 stycznia gościliśmy w szkole funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, ratowników z Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu oraz strażaków z OSP w Krzywczy i OSP w Ruszelczycach z panem Maciejem Staruch- ratownikiem medycznym. Podczas spotkań i zajęć praktycznych omówiono zasady bezpiecznego wypoczynku, udzielania pomocy przedmedycznej oraz zapobiegania zatruciu czadem.  Uczniowie mogli sprawdzić, co znajduje się na wyposażeniu strażaków, ratowników śpieszących na pomoc w rożnych sytuacjach. Odbyli również szkolenie z resuscytacji krążeniowo- oddechowej.  Fotogaleria 

16 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniach z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Dubiecku- st.sierż. Pawłem Pawłowskim i sierż. szt. Markiem Undziakiewiczem. Tematem było bezpieczeństwo uczniów i dzieci zarówno podczas drogi do szkoły (i ze szkoły), jak i zbliżających się ferii zimowych. W trakcie spotkań chętnie zadawano pytania, na które goście szczegółowo udzielali odpowiedzi. Omówiono zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem ze stoku, lodowiska, jazdy na sankach czy pobytu na basenie. Policjanci przypomnieli, że w każdej sytuacji najważniejsza jest rozwaga oraz dbanie o swoje bezpieczeństwo.

 

11 stycznia uczennice z naszej szkoły: Kinga Iwasieczko (kl. IIIa), Gabriela Pawłowska (kl. IIIa), Aleksandra Burchała (kl. IIIa ), Aleksandra Rodzeń (kl. VIII) brały udział w III - parkowym etapie XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego pt. "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski", zajmując 1. miejsce (jako drużyna) i zakwalifikowały się do kolejnego IV- wojewódzkiego etapu. Ponadto Aleksandrala Burchała uzyskała indywidualnie najwyższą ilość punktów wśród uczestników turnieju. Konkurs przeprowadzony był w Nadleśnictwie Krasiczyn w Przemyślu, uczestniczyła w nim młodzież z terenu Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, ze szkół z Bachórca, Huwnik, Lipy, Krasiczyna, Krzywczy i Przemyśla Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu na etapie wojewódzkim w Rzeszowie..

7 stycznia uczniowie klas VI, VII, VIII i III gimnazjum pojechali do Przemyśla do Centrum Kulturalnego na spektakl na podstawie dramatu J. Słowackiego pt. „Balladyna”.  Organizatorkami wyjazdu były panie: L. Jaszczak, M. Bucik i M. Amarowicz. Przedstawienie  przygotowane zostało przez aktorów z Teatru „ARTENES” z Wrocławia. Po zajęciu miejsc, wszyscy czekali zniecierpliwieni na rozpoczęcie przedstawienia. Kiedy rozbłysły światła reflektorów i na scenie pojawili się aktorzy, można było poczuć prawdziwą magię teatru. Tytułowa Balladyna to  zła dziewczyna, która robiła wszystko, aby dotrzeć do serca króla Kirkora  i tym samym do władzy, została przedstawiona niezwykle zrozumiale i przejrzyście. Na drodze  do zrealizowania jej planów stanęła m. in. siostra dziewczyny – Alina ,Fon Kostryn –sprzymierzeniec,  który został otruty, oraz Grabiec, także pozostał zgładzony, a matkę  wygnano z zamku Balladyna, mimo że dotarła do władzy, została ukarana. Trzykrotnie wydała na siebie wyrok śmierci podczas sądów królewskich, przy czym za trzecim razem padła od uderzenia  pioruna. Wymienione wyżej osoby były postaciami rzeczywistymi, ale w sztuce wystąpiły także fantastyczne, takie jak: Goplana – zakochana w Grabcu nimfa, Chochlik  i Skierka – uniżeni służkowie królowej jeziora Gopło. Mimo skromnych dekoracji i rekwizytów, przedstawienie było interesujące. Aktorzy wykazali się dużym doświadczeniem. Scenografia ukazała najważniejsze elementy świata przedstawionego, a muzyka i efekty wizualne urozmaiciły sztukę i sprawiły, że stała się ona bardziej atrakcyjna. Na końcu spektaklu zagrzmiały zasłużone gromkie brawa dla aktorów. Po ponadgodzinnym przedstawieniu, w doskonałych humorach,  wszyscy wracali do szkoły, dzieląc się wrażeniami z teatru.

4 stycznia uczniowie spotkali się z podróżnikiem- człowiekiem pełnym pasji, ciekawości świata i ludzi. Fotogaleria

21 grudnia uczniowie szkoły podstawowej spotkali się na wspólnej Wigilii, którą poprzedziły przygotowania przez naszych rodziców tradycyjnych potraw. Spotkanie rozpoczęło czytanie fragm. Pisma Świętego, modlitwa i życzenia, które skierowała do nas Pani Dyrektor Elżbieta Urban. Z opłatkiem w ręku uczniowie podchodzili do kolegów, nauczycieli oraz rodziców. Życzeniom nie było końca. Następnie wszyscy usiedli do wspólnego stołu, by po spożyciu posiłku głośno kolędować.

 

Ogólnopolski Konkurs Literacki ,,Moja Niepodległa za 20 lat” 
Niezmiernie miło nam poinformować, że Karolina Dec i Maciej Wojdyło zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego: ,,Moja Niepodległa za 20 lat” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Ego Partum z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prace Karoliny i Maćka zostały opublikowane w książce pt. ,,Moja Niepodległa za 20 lat”. Opiekunem naszych laureatów jest p. L. Jaszczak.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W ramach projektu anglojęzycznego eTwinning uczniowie klasy II własnoręcznie przygotowali kartki świąteczne i życzenia, które zostały wysłane do szkół partnerskich w Bułgarii, Czechach, Hiszpanii, oraz Macedonii. Otrzymaliśmy kartki i rysunki od naszych europejskich koleżanek i kolegów z Hiszpanii i Czech oraz z niecierpliwością czekamy na kolejne. Merry Christmas everyone! 

7 grudnia do bardzo grzecznych dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych przybył wyczekiwany Święty Mikołaj. I choć Święty widzi każdego przez cały rok, to i tak dzieci przywitały Gościa piosenkami i wierszykami. Chętnie także odpowiadały na pytania i wyczekiwały prezentów. Wszyscy zostali obdarowani, a potem był czas na wspólną zabawę z Mikołajem. Wizyta minęła w radosnej atmosferze i troszeczkę szkoda, że następna dopiero za rok! Fotogaleria

6 grudnia uczniowie klasy pierwszej i drugiej odwiedzili Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie obejrzeli spektakl "Przygody Koziołka Matołka". Po pełnym wrażeń przedstawieniu zjedli obiad i udali się do Centrum Rozrywki Kolorowy Świat by aktywnie spędzić wspólnie czas. Rozbawione dzieci odwiedził Święty Mikołaj, któremu śpiewano piosenki. Miły Gość wręczył każdemu mały prezent i pośpieszył do innych grzecznych dzieci. Późnym popołudniem wszyscy zadowoleni wrócili do domu. 

5 grudnia członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu obchodzili Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Spotkanie to było okazją do wspólnych zabaw integracyjnych i rozmów o ważnych sprawach. Mieliśmy też w swoim gronie bardzo ważnych gości. O własnych doświadczeniach, związanych z oddawaniem szpiku choremu na białaczkę w ramach akcji Fundacji DKMS, opowiedział nam Pan Paweł Mazur. Natomiast absolwentki naszej szkoły- Ewelina Pękalska i Julia Długosz - przedstawiły swój autorski projekt wolontariacki pod nazwą SZPITALOVE, licząc na zaangażowanie całej społeczności szkolnej (szczegóły akcji na plakacie korytarzu szkolnym).

29 listopada uczniowie klasy pierwszej, drugiej i czwartej bawili się podczas andrzejek. Aby tradycji stało się zadość- były wróżby, zabawy w parach i słodka rywalizacja. Najważniejsza jednak okazała się wspólna zabawa taneczna, którą prowadziła niestrudzona pani Katarzyna Kubicka. Zmęczeni- jednak zdecydowanie zadowoleni już czekamy na kolejną zabawę! W godzinach popołudniowych zabawę andrzejkową rozpoczęli starsi uczniowie.

 

27 listopada uczniowie klas trzecich rozpoczęli trwające trzy dni egzaminy próbne.

26 listopada obchodziliśmy w naszej szkole YELLOW DAY, będący częścią projektu anglojęzycznego eTwinning. Projekt jest realizowany przez uczniów klasy II z państwami partnerskimi z Turcji, Hiszpanii, Macedonii, Czech oraz Bułgarii. Głównym założeniem projektu jest promowanie wśród  uczniów zdrowej diety bogatej w owoce i warzywa.  Podczas lekcji uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje ulubione żółte owoce i warzywa, wzbogacić wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania oraz doskonalić umiejętności językowe. Dla uatrakcyjnienia dnia Samorząd Uczniowski przygotował pyszności w YELLOW CAFÉ oraz zabawę YELLOW BOX .       Fotogaleria  

 

21 listopada rozpoczął się pierwszy ogólnopolski próbny egzamin ósmoklasisty. Maraton potrwa 3 dni i dla uczniów będzie to zupełnie nowa sytuacja, bowiem przystąpią do egzaminu już po ośmiu latach edukacji, a nie jak w przypadku gimnazjalistów - po dziewięciu.

21 listopada  podsumowaliśmy 25 jubileuszową akcję "Sprzątanie świata Polska 2018". Odbyły się konkursy na strój ekologiczny, na segregację śmieci na czas, turniej wiedzy i konkursy plastyczne. W 2 części gimnazjaliści wystawili "Królewnę Przyrodę i 7 krasnoludków", która zakończyła się Happy endem. Koordynatorem akcji była pani mgr Joanna Kapuśniak. Patronat nad akcją objął Urząd Gminy w Krzywczy. Gorące podziękowania składamy panu Robertowi Kaszyckiemu- kierownikowi Referatu Gospodarki Komunalnej za zakup nagród. Nagrody wręczył Z- ca Wójta pan Wojciech Sobol,  pani dyrektor Elżbieta Urban oraz pani Joanna Kapuśniak.
Świata nie uda nam się posprzątać, będziemy jednak pamiętać, żeby nie śmiecić! Fotogaleria

20 listopada Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził akcję w związku z przypadającym jutro Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień, aby przypomnieć, jak ważną sprawą jest kierowanie się życzliwością w codziennych relacjach międzyludzkich. Było Szkolne drzewko życzliwości, okolicznościowe plakaty przygotowane podczas godzin wychowawczych, a w wielu miejscach widniały złote myśli o życzliwym postępowaniu. Podczas apelu wolontariusze przedstawili krótkie wystąpienie o wartościach, a dzieci z Zerówki recytowały wierszyki o uprzejmości. Po raz drugi zostały też wręczone statuetki dla NAJŻYCZLIWSZYCH 2018, wybranych przez kolegów i koleżanki klasowych plebiscytach – wręczali je ubiegłoroczni Najżyczliwsi.
W tym roku statuetki otrzymali: Amelia Konopka (kl.I), Maja Wojdyło (kl. II), Julia Binko (kl.IV), Konrad Jaszczak (kl.V), Oliwia Wolska (kl. VI), Magdalena Pawłowska (kl. VII), Karolina Dec (kl.VIII), Karol Pawlus (kl. IIIB) i Martyna Ślimak (kl. IIIA).
Pamiętajmy na co dzień:
Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo (Phil Bosmans).

 

16 listopada uczniowie klasy drugiej  udali się do Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku. Podczas zwiedzania mogli dowiedzieć się, jakie skarby kryje ziemia wokół nas. Pan Robert Szybiak opowiedział o swoich długoletnich poszukiwaniach i unikatowych odkryciach oraz znaleziskach, Dzieci z zapartym tchem słuchały niesamowitych historii o mamutach i dinozaurach, mogły również dotknąć eksponatów. Podsumowując wizytę usłyszały, jak ważne są pasje i zainteresowania, które należy rozwijać. 

Gminne obchody stulecia niepodległości: „100 lat Niepodległa” rozpoczęły się uroczystą mszą odprawioną w Kościele Parafialnym w Krzywczy w intencji Ojczyzny.  Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywczy udali się pod Pomnik Obrońców Ziemi Krzywieckiej, by złożyć hołd poległym w obronie kraju.  
      Część artystyczna odbyła się w Zespole Szkół Krzywczy. Przed budynkiem szkoły uroczyście została podniesiona flaga państwowa na maszt oraz odśpiewano hymn. Gospodarze uroczystości: Dyrektor p. Elżbieta Urban i Wójt Gminy Krzywcza p.  Wacław Pawłowski powitali licznie zgromadzonych mieszkańców i przybyłych gości. O istocie patriotyzmu krótkie wystąpienia miał p. Mariusz Król Radny Sejmiku Wojewódzkiego, który odczytał list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
     W trakcie części artystycznej przygotowanej przez całą społeczność szkolną w sposób przystępny została przypomniana historia odzyskania przez Polskę niepodległości, symbolika barw narodowych oraz sylwetki wybitnych Polaków. Całość dopełniał „taniec z flagami” oraz oprawa muzyczna złożona z pieśni patriotycznych. Fotogaleria

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole konkurs pt. Kocham Cię Polsko”. Zaangażowani byli uczniowie od klasy pierwszej szkoły podstawowej, aż do trzeciej gimnazjum. Utworzono dwie drużyny: białych i czerwonych. Uczniowie wykazali się znajomością m.in. tekstu hymnu polskiego, symboli narodowych, tradycyjnych polskich potraw i znanych na całym świecie Polaków. Najbardziej podobały się konkurencje: „Kalambury” i „Jaka to melodia”. Niewielką przewagą punktów zwyciężyła drużyna „białych”. Wszyscy świetnie się bawili. Fotogaleria

9 listopada o godz. 11.11 cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej i wspólnie odśpiewała hymn państwowy.  Tym wykonaniem włączyliśmy się w bicie rekordu dla Niepodległej oraz rozpoczęliśmy świętowanie 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Film

8 listopada uczniowie klasy drugiej wzięli udział w Turnieju wiedzy o misiach książkowych PROSZĘ PAŃSTWA OTO MIŚ, który odbył się w Bibliotece Publicznej w Przemyślu. Uczniowie zostali przydzieleni do 6- ciu drużyn, w których skład wchodzili trzecioklasiści i drugoklasiści ze szkół miejskich. Zawodnicy zmierzyli się w 6 zadaniach: quizie wiedzy o książkowych misach, wykonaniu plakatu o misiu i wymyśleniu hasła promującego bohatera, misiowa łapa (ubrana w grubą rękawicę) musiała zebrać do kubeczka rozsypane wykałaczki, była wspólny taniec z pluszowymi misiami na kawałku wykładziny oraz czytanie wierszy polskich poetów. I choć komisja konkursowa bacznie przyglądała się wykonywaniu zadań, okazało się, że najważniejsza była wspólna, doskonała zabawa! Wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty w postaci książek o misiach, zakładki, słodkości. W tym czasie pierwszoklasiści odwiedzili pracownię ceramiki artystycznej Ceramika na granicy, gdzie wykonywali swoje pojemniki na przybory szkolne. Mozolnie ugniatali glinę, wałkowali, wycinali formę, ozdabiali i malowali szkliwem. Na efekt końcowy muszą trochę poczekać mali twórcy ponieważ prace muszą wyschnąć i trafić do pieca. Następnie wszyscy spotkali się w Trasie Podziemnej, gdzie wędrując korytarzami poznawali historię miasta. Fotogaleria

7 listopada dla uczniów klasy pierwszej minął bajecznie, ponieważ zostali zaproszeni do przedszkola na wspólne świętowanie. Bajki, baśnie zarówno czytane, jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego też bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta- Dnia Postaci z Bajek.

 

7 listopada odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym  Gminny Konkurs Plastyczny "Kornel Makuszyński i jego bohaterowie w Zakopanem". Konkurs został zrealizowany w ramach projektu "Tatry - wolności ołtarze - cykl zajęć edukacyjno - kulturalnych poświęconych odzyskiwaniu niepodległości na terenie Podhala" w ramach Podkarpackie Inicjatywy Lokalne przez Grupę Nieformalną Lokalni Patrioci we współpracy z Wójtem Gminy Krzywcza i Biblioteką Publiczną w Krzywczy. W kategorii klas I-III 3. miejsce zdobyła Maja Wojdyło z klasy drugiej, 
w kategorii klas IV- VI 1. miejsce zdobyła Amelia Sobol, 2. miejsce Aleksandra Śliwiak, zaś miejscem 3. przypadło Oliwii Wolskiej- wszystkie uczennice z klasy szóstej. Gratulujemy!

6 listopada do grona uczniów naszej szkoły zostali przyjęci uczniowie klasy pierwszej. To był wyjątkowy dzień. W obecności rodziców, starszych kolegów, grona pedagogicznego zaprezentowali wiersze, piosenki, taniec. Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i pani dyrektor wielkim ołówkiem pasowała każdego z nich na Ucznia. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki, legitymacje szkolne i rożki z przyborami szkolnymi. Na zakończenie życzenia skierowali uczniowie klasy drugiej i wręczyli własnoręcznie przygotowane pamiątki. Po części oficjalnej udali się na przygotowany przez rodziców wspaniały poczęstunek. Fotogaleria

Pamiętamy o tych, którzy odeszli.

Pedagog szkolny realizuje w klasach IV - VIII projekt  profilaktyczny dotyczący agresji  pod hasłem: „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”. Omawiane są m. in. skutki zachowań agresywnych,  sposoby radzenia sobie ze złością. Jedno z ćwiczeń dotyczyło umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Dzieci zapisywały na karteczkach trudne zdarzenia i rzucały na środek okręgu, pozbywając się problemu w sposób symboliczny. 

Natomiast w klasach gimnazjalnych realizowany jest program profilaktyczny, którego celem jest dostarczanie niezbędnych informacji o fałszywych przekonaniach i opiniach na temat działania środków psychoaktywnych i skutków ich przyjmowania, rozwijanie samooceny i budowanie poczucia własnej wartości, a także wdrażanie do samodzielnego myślenia i wyciągania konstruktywnych wniosków. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie biorą udział w zajęciach. 

19 października sporą dawkę śmiechu i radości dostarczył młodszym uczniom i dzieciom z oddziałów przedszkolnych pokaz cyrkowy. Artyści do każdego numeru zapraszali chętnych, których było bardzo wielu. Sztuczki magiczne budziły podziw i zdziwienie najmłodszych. Fotogaleria

17 października odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Bo moja Ojczyzna piękna jest!” poświęcony twórczości poetów związanych z  odzyskiwaniem niepodległości w Zakopanem. Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów: troje z klasy czwartej tj. Antoni Wanat, Bogdan Wanat, Karolina Kuźbida, jedna osoba z klasy ósmej- Karolina Dec oraz trzy uczestniczki z klasy IIIa- Kinga Iwasieczko, Emilia Grochoła, Gabriela Pawłowska. Na szczególne wyróżnienie zasługują zdobywcy drugich miejsc: Antoni Wanat w kategorii klas IV- VI oraz Emilia Grochoła w najstarszej grupie wiekowej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

17 października uczniowie klasy drugiej korzystając z pięknej złotej jesieni urządzili ognisko w parku. Rodzice przygotowali stos suchego drewna, błyskawicznie objęły je płomienie i można było upiec chrupiącą kiełbasę. W gorący żar wrzucono ziemniaki, które po upieczeniu (w czarnej węglowej skórce) pachniały tak mocno, że niektórzy nie powstrzymali swoich apetytów by zjeść je jeszcze gorące! Był także czas na wspólne zabawy w promieniach jesiennego słońca i radosny śpiew znanych piosenek. 

15 października w naszej szkole świętowaliśmy  Dzień  Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji obecnych  nauczycieli, ale również emerytowanych i zmarłych. Dalsza część święta odbyła się w budynku szkoły. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich pracowników  i uczniów. Program artystyczny został przygotowany przez Samorząd Szkolny pod kierunkiem opiekunów: p. M. Bucik i  p. B. Maryńczak. Uczniowie zaprezentowali krótkie scenki, wierszyki i filmik, w którym  docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Akademię uatrakcyjnił krótki występ uczniów klasy „0”, przygotowany przez p. A. Popowicz. Po zakończeniu części widowiskowej uczniowie zaprosili nauczycieli na salę gimnastyczną, gdzie pod kierunkiem p. K. Kubickiej przygotowali niespodziankę – pokazy taneczne w rytm współczesnej muzyki. Następnie nauczyciele wspólnie z uczniami zatańczyli belgijkę. Cała uroczystość przebiegała w miłej i pogodnej atmosferze. Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli wszystkim pracownikom szkoły życzenia i słodkie upominki. Fotorelacja

12 października otrzymaliśmy wiadomość z dalekiej Afryki. Hurrra! Mamy swój skromny udział w budowie studni w Czadzie dla mieszkańców wioski Gabou II. Budowa została ukończona w ubiegły czwartek, a w niedzielę 7 października odbyło się uroczyste jej poświęcenie. Makulatura zebrana w naszej szkole w ubiegłym roku szkolnym wsparła powstanie kolejnej studni na misjach w Afryce. Nadano jej imię wieloletniego Biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka. Koordynatorem akcji jest Pan Ryszard Łuczyk z Przeworska, który przesłał  nam zdjęcia. Wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę, serdecznie dziękujemy!Już niedługo kolejna!

Kochani nasi dobroczyńcy!
Bardzo dziękujemy za kolejną studnię w Czadzie, którą ufundowaliście dla mieszkańców wioski Gabou II. Budowa została ukończona w obiegły czwartek i w niedziele siódmego października odbyło się uroczyste jej poświecenie. Uroczystość te poprzedziła msza św. sprawowana w intencji wszystkich ofiarodawców a także w intencji śp. Księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, którego imieniem została nazwana nowa studnia. Trudno wyrazić słowami to co czujemy w sercu za to co czynicie dla nas, za cały wysiłek jaki wkładacie, żeby pomagać i w ten sposób dawać radość i lepsze życie tutejszej ludności. Niech Pan Bóg wam wynagradza bo tylko On zna prawdziwa wartość tego, co czynicie. Przesyłam kilka zdjęć z poświecenia I postawienia tablicy pamiątkowej, na których może znajdziecie choć trochę tego o czym wam napisałem. Dziękując jeszcze raz, w imieniu mieszkańców wioski Gabou II i moim własnym zapewniam o wielkiej wdzięczności i stałej modlitwie w waszej intencji. Bóg zapłać!

11 października uczniowie z klasy pierwszej spędzili miło czas w promieniach jesiennego słońca. Po wspólnych zabawach dzieci zjadły kiełbaskę i spacerkiem wróciły do szkoły.

10 października dzieci z klasy pierwszej uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych w Gminnej Bibliotece w Krzywczy. Celem było ustalenie jakie książki są przeznaczone dla pierwszoklasistów oraz w jaki sposób wybierać dla siebie odpowiednie lektury. Niespodzianką był japoński teatr papierowy i opowieść pt. Mój przyjaciel Kemushi. Na koniec dzieci zostały zaproszone do korzystania z księgozbioru biblioteki.

 

9 października dzieci z Zerówki, uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na spektakl pt. Afryka Kazika w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Niezwykła opowieść o tytułowym bohaterze, który rowerem przemierzył cały Czarny Kontynent wywołała radość i śmiech oglądających. Spotkania z dzikimi zwierzętami oraz przedstawicielami plemion żyjących w Afryce jeszcze raz uświadomiła nam, że warto podróżować- bo wtedy uczymy się nowych rzeczy. Fotogaleria

4 października uczniowie klasy II, V, VI i VII udali się na wycieczkę na piękne Podkarpacie, w myśl hasła "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w magicznej Pijalni Czekolady w Korczynie. Właściciel- M. Pelczar- człowiek z ogromną pasją, mistrz cukiernictwa, chocolatier oprowadzał po niezwykłej fabryce. Dzieci poznały sposób uprawy kakaowca, drogę ziarna kakaowego z plantacji aż do tabliczki czekolady. Mogły dotknąć owoców i liści drzewa kakaowca, które 3 tygodnie wcześniej przywiezione zostały z Dominikany. Następnie podczas degustacji wszyscy próbowali różnych rodzajów czekolady: mlecznej, gorzkiej, białej, z owocami, pralin oraz 100% czekolady. Podczas czekoladowych warsztatów ozdabiali swoje tabliczki czekolady oraz czekoladowe lizaki. W kinie obejrzeli filmy obrazujące produkcję czekolady. Nie zabrakło degustacji czekolady z jadalnym złotem. Na koniec słodkie zakupy: jeden tylko problem- co wybrać? Od pralin, trufli, przez figurki, czekoladę do picia, kredki, szminki, serca z czekolady. Była nawet piłka, but piłkarski, damski but na obcasie i wiele, wiele innych. Po obejrzeniu największej czekoladowej fontanny wybito pamiątkowe monety i trzeba było pożegnać niesamowite miejsce. Kolejnym miejscem, które zwiedzano było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. Miła pani przewodnik w interesujący sposób opowiedziała o najstarszej na świecie i nadal działającej kopalni  ropy naftowej. Przy szybie Franek można było zobaczyć aktywne złoże i poczuć zapach ropy naftowej. W domu Ignacego Łukasiewicza podczas multimedialnej prezentacji poznali wygląd apteki, w której pracował nasz słynny rodak. W następnej sali sam mistrz opowiadał o swoim wynalazku. Postać Ignacego Łukasiewicza opisała pani przewodnik dokładnie, każdy poznał wielkiego filantropa, działacza niepodległościowego, społecznika, wynalazcy lampy naftowej i patrioty.  Po pobycie na świeżym powietrzu nadszedł czas na wspólny obiad. Po posiłku wycieczkowicze udali się do Muzeum Misyjnego Sióstr Klawerianek, gdzie o licznych eksponatach  opowiedziała nam siostra Kazimiera, która dwa lata temu odwiedziła naszą szkołę. Zgromadzone zbiory  podzielono tematycznie, na kontynenty i dziedziny życia. Niezwykle barwna opowieść oprowadzającej pobudzała wyobraźnię zwiedzających. Po pełnym wrażeń i wiadomości zwiedzaniu z głośnym śpiewem na ustach wszyscy szczęśliwie wrócili do domów. Fotogaleria

 

1 października był szczególnym dniem dla męskiej części naszej szkolnej społeczności, gdyż obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla swoich kolegów słodkie upominki. Płeć piękna wybrała także SUPER CHŁOPAKA, którym został Maksymilian Sus z klasy VI. Zwycięzca otrzymał krawat super chłopaka. Gratulujemy!

 

27 września odbyło się wręczenie nagrody dla Mai Wojdyło z klasy drugiej, której praca została wyróżniona w konkursie "Kapral niedźwiedź Wojtek". Konkurs  rozstrzygnięto podczas XI Sejmiku Szkół Karpackich w Nowej Rudzie. Zdolnej i pracowitej artystce serdecznie gratulujemy!

Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw są przygotowania, podczas których dzieci przypominają sobie tabliczkę mnożenia w domu . Potem jest już 28 września, czyli sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Nauczyciele przeprowadzili akcję w klasie i w szkole. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8 S.P. Przygotowane zadania były dostosowane do wieku uczniów. Wszyscy starali się wypaść jak najlepiej. Za te wysiłki organizatorzy mgr Bernarda Kaszyca i mgr Renata Zaleska serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom. Każdy uczeń, który brał aktywny udział w konkursie jest mistrzem. Pozdrawiamy i życzymy dalszych sukcesów.

27 września odbyła się wycieczka do Przemyśla do kina Helios na film „Zegar czarnoksiężnika” w reżyserii Eli Roth. Młodzi widzowie z niepokojem śledzili losy głównego bohatera Lewisa, który po śmierci rodziców trafia do położnej na odludziu posiadłości ekscentrycznego wuja Jonathana. Tu odkrywa tajniki magii, poznaje nowych kolegów w szkole i zaprzyjaźnia się z radosnym fotelem. Po pełnych napięcia chwilach spędzonych w kinie uczniowie zjedli smaczną pizzę w kręgielni Japa i próbowali swoich sił na torach. Wyczerpani nadmiarem atrakcji, wrócili rozśpiewanym busem do szkoły.

25 września  uczniowie klas VIII i  III gimnazjum wybrali  się do kina Helios w Przemyślu, gdzie  obejrzeli adaptację filmową książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Film  to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, takich jak: Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, Józef Frantiszek,  Jan Kazimierz Daszewski, Ludwik Paszkiewicz, Wójtowicz, „Tolo”Łokuciewski czy Stefan  Karubin. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Znakomite kreacje pilotów stworzyli znani i podziwiani polscy aktorzy: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Antoni Królikowski, Jan Wieczorkowski, Krzysztof Kwiatkowski i wielu innych. Największą uwagę uczniów zwróciły spektakularne zdjęcia starć samolotów, zdjęcia kokpitów, dźwięk silników czy oddechów pilotów. Puentą  filmu są słowa Winstona Churchilla: "Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym", które podkreślają wielką rolę polskich pilotów w Bitwie o Anglię.

21 września  włączyliśmy się się w międzynarodową akcję na rzecz ochrony środowiska „Sprzątanie świata”.  Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.  W tym roku - jubileuszowa 25 akcja przebiega pod hasłem „Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. W ramach tej akcji, oprócz zbierania i segregowania odpadów w naszym otoczeniu, będą zorganizowane u nas w szkole konkursy: 

1. dla kl. 0 – 2 konkurs na najciekawszy strój ekologiczny (wykonany z surowców wtórnych)

2. dla kl. 4 – 6  turniej ze znajomości zasad segregowania śmieci

3. dla kl. 7 – 8 i oddziałów gimnazjalnych turniej wiedzy z zakresu ochrony środowiska i ekologii

4. dla klas 0 – 8 i oddziałów gimnazjalnych konkurs plastyczny międzyklasowy i indywidualny

Zadaniem konkursowym międzyklasowym jest przygotowanie przez każdą klasę plakatu promującego jubileuszową akcję Sprzątania świata 2018.
Zadaniem konkursowym indywidualnym jest wykonanie rysunku  poświęconego  segregacji śmieci zgodnie z hasłem  „Akcja – segregacja. 2 razy więcej, 2 razy czyściej”.  Technika dowolna. Dla zwycięskich klas i indywidualnych uczniów przewidujemy nagrody. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału, o terminach będziemy Was informować na bieżąco. Liczymy na Was! Fotogaleria

20 września dwa poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. 11 Karpackiej Dywizji Piechoty wraz z opiekunami: panią Dyrektor mgr Elżbietą Urban i panią mgr Bernardą Kaszycką, wyjechały do Nowej Rudy na XI Sejmik Szkół Karpackich. W piątek, 21 września po uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez ks. dr. Andrzeja Targosza, poczty sztandarowe wszystkich przybyłych szkół w pięknej asyście orkiestry dętej z pobliskiej kopalni, udały się marszowym krokiem na rynek. Kombatanci, przedstawiciele szkół uczestniczących w Sejmiku, parlamentarzyści oraz samorządowcy złożyli hołd pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej. Następnie w MOK-u obejrzeliśmy przedstawienie w ciekawej choreografii przygotowane przez uczniów SP nr 6 im. Józefa Sokola z Nowej Rudy. W piątkowe popołudnie zwiedziliśmy Podziemną Trasę Turystyczną na obszarze byłego pola górniczego „Piast” Kopalni „Nowa Ruda”. Trasa pokazuje ponad 500-letnią historię i tradycję górnictwa węglowego w rejonie noworudzkim. Poczuliśmy się jak prawdziwi górnicy, kiedy w kaskach i z lampami weszliśmy do sztolni. Spotkaliśmy tutaj Skarbka, czarnego, umorusanego, psotnego i skorego do figli duszka, pilnującego górniczych skarbów. Atrakcją był dla nas również przejazd autentyczną kolejką górniczą. A wieczorem przy ognisku, gitarze, wspólnym śpiewie spotkaliśmy się z weteranami wojennymi i kombatantami. Usłyszeliśmy niewiarygodne historie z życia wojennego, niezwykłe bohaterskie opowieści utrzymane w przyjaznej, ciepłej atmosferze. Losy ludzkie często bardzo pogmatwane, ale prawdziwe i wzbudzające wiele refleksji, zadumy nad życiem. Ludzie niezwykli, którzy o tych trudnych czasach mówili z wielkim przejęciem, ale radością życia. Historie z gorących piasków Tobruku oraz ciężkich walk spod Monte Cassino pokazywały bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy  daleko od kraju walczyli o wolną Polskę i marzyli o powrocie do swoich rodzin. To takim ludziom chcemy oddać cześć za ich postawę, niezłomność, męstwo, odwagę i umiłowanie wolności.   

13 września obchodziliśmy 1. rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Krzywczy imienia 11. Karpackiej Dywizji Piechoty. Świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystej Eucharystii, którą w Kościele parafialnym odprawił ks proboszcz Janusz Wilusz. Podczas homilii przypomniał wydarzenia z 13 września 1939 roku, które miały miejsce na ziemi krzywieckiej, podkreślając jak ważna jest pamięć i życie według wzorców bohaterskich żołnierzy dowodzonych przez gen. Prugara- Ketlinga. Po mszy świętej w asyście wojskowej udaliśmy się na miejscowy cmentarz, gdzie wzięliśmy udział w Apelu Poległych. Pan Wójt oraz delegacja naszej społeczności z panią Dyrektor złożyła kwiaty na zbiorowej mogile. Następnie przemaszerowaliśmy do szkoły, przed budynkiem przy śpiewie hymnu narodowego wciągnięto flagę na maszt. W holu odbyła się uroczysta akademia, zaś po krótkiej przerwie międzyklasowy quiz wiedzy historycznej i konkurs plastyczny o Puchar Przechodni Patrona Szkoły. Po wyrównanej rywalizacji Puchar na cały rok trafił do klasy drugiej. Fotorelacja

7 września po raz pierwszy w tym roku nasza szkoła we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Krzywczy włączyła się w akcję Narodowego Czytania. To ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest propagowanie znajomości literatury narodowej, poprzez publiczne odczytywane fragmentów znanych dzieł literackich. Akcję zapoczątkowano w 2012 czytaniem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Patronat nad nią objął prezydent Polski (wówczas Bronisław Komorowski), a włączyło się w nią wiele wybitnych postaci ze świata kultury. W kolejnych latach czytano m. in. Dzieła Aleksandra Fredry, Lalkę Bolesława Prusa czy Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W tegorocznej edycji do czytania została wybrana powieść Stefana Żeromskiego Przedwiośnie.  Jej fragmenty przeczytali: Pani Dyrektor Elżbieta Urban, Pani Aurelia Kocyło, Pani Janina Hołowiecka, Pani Agata Wiśniowska i Pan Wojciech Sobol. Ponadto uczniowie zaprezentowali wybrane utwory z Antologii Niepodległości ogłoszonej z okazji obchodów Roku Niepodległej przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę cenną akcję. Fotogaleria

3 września 2018 r. rozpoczęliśmy naukę w nowym 2018/2019 roku szkolnym. O godz. 815 wzięliśmy udział w Eucharystii, którą w Kościele parafialnym odprawił ks. proboszcz- Janusz Wilusz. Następnie z pocztem sztandarowym przeszliśmy do budynku szkoły, gdzie odśpiewano hymn państwowy a pani dyrektor mgr Elżbieta Urban przedstawiła wychowawców klas i nauczycieli uczących. Zebrani zostali poinformowani o kalendarzu szkolnym oraz harmonogramie obchodów Roku Niepodległej. Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu pocztu uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami. Wszystkim życzymy wielu sukcesów!!! Fotorelacja