Światowe Dni Młodzieży 2016

Młodzież naszej szkoły brała udział w Światowych Dniach Młodzieży, które miały 2 etapy – diecezjalny oraz w Krakowie. W ramach Dni w Diecezji, spotkanie odbyło się w dniach 20-25 lipca 2016 r. w Przemyślu, które na ten czas otrzymało nawiązanie do biblijnego Ein Karim. Wśród przybyłej młodzieży mieliśmy gości z Ziemi Świętej, Australii, Malezji, Francji, Włoch i Kanady. Przez wszystkie te dni łączyła nas wspólna wiara, modlitwa oraz szereg imprez towarzyszących – m.in. warsztaty muzyczne, warsztaty pisania ikon, zawody sportowe, tańce ewangelizacyjne oraz dyskoteka. Była to okazja nie tylko do spotykania nowych ludzi, ale także do podzielenia się tym, co mamy najlepszego. Przeżyliśmy też wspólny wyjazd do skansenu w Sanoku oraz na Solinę.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży miały miejsce w Krakowie w dn. 25-31 lipca 2016r. My udaliśmy się wraz z diecezjalną grupą Ruchu Apostolstwa Młodzieży na finał tych dni 30 lipca. Przeżyliśmy niesamowite nabożeństwo wieczorne oraz po nocy pod gwiazdami uczestniczyliśmy w Mszy Posłania 31 lipca na Campus Misericordiae w Brzegach pod Krakowem. Ufamy, że przesłanie Ojca Świętego Franciszka wpisane w hasło ŚDM „Błogosławieni Miłosierni”, zaowocuje w naszym życiu jeszcze większą wiarą oraz zaangażowaniem w czyny miłosierdzia, które mogą być ewangelicznym apostolstwem wśród młodzieży.

24 czerwca uroczyście zakończyliśmy naukę w mijającym 2015/2016 roku szkolnym. O godz. 8.10 uczniowie, nauczyciele, rodzice wzięli udział w Mszy Świętej, którą sprawował ksiądz Krzysztof Bis. O godz. 9 w sali gimnastycznej pani dyrektor wręczyła stypendia uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Następnie zostały wręczone świadectwa uczniom klasy szóstej oraz klas trzecich gimnazjum.  W słowie skierowanym do zebranych pani mgr Elżbieta Urban podziękowała za pracę w całym roku szkolnym zarówno uczniom, ich rodzicom, nauczycielom jak i pracownikom obsługi. Prosiła również by podczas letniego wypoczynku nikt nie zapominał o bezpieczeństwie. Na koniec złożyła życzenia radosnych i w pełni zasłużonych wakacji. Uczniowie przeszli do swoich klas na rozdanie świadectw i spotkania z wychowawcami.

23 czerwca tuz przed południem odbyła się uroczysta akademia z okazji ukończenia szkoły przez szóstoklasistów i klas trzecich gimnazjum. Licznie przybyli rodzice i zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć krótkie podsumowanie kilku lat przeżytych w murach szkolnych. Najstarsi uczniowie pokazali swoje talenty od muzycznych, przez recytatorskie do kabaretowych. Nie zabrakło słów podziękowań dla tych, z którymi spotykali się w szkole. Słowa wdzięczności skierowali także do rodziców. Po części artystycznej przyszedł czas na wręczenie nagród dla najlepszych uczniów oraz podsumowanie konkursów i pracy w wolontariacie oraz szkolnym kole teatralnym. Pani dyrektor wręczyła również listy gratulacyjne rodzicom absolwentów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w wnuce. W klasach na zakończenie dnia odbyły się spotkania z wychowawcami.

20 czerwca uczniowie klas drugich zaprezentowali projekty edukacyjne realizowane w roku szkolnym 2015/2016. Zaprezentowano następujące projekty: Najciekawsi bohaterowie literaccy (opiekunowie: M. Amarowicz, M. Bucik, L. Jaszczak), Losy Polaków w różnych częściach świata po II wojnie światowej (opiekun: J. Sas- Flisak), Jak zadbać o naszych czworonożnych milusińskich, by były z nami szczęśliwe i Fenomen zespołu Pink Floyd- "50 lat na topie" (opiekun: M. Płachta).

W drugiej części występów aktorzy, ze Szkolnego kółka teatralnego zaprezentowali przedstawienie profilaktyczne: Misja specjalna. Anioł Onufry i jego ochroniarz dziadek Goliat, wyruszyli z misją specjalną na Ziemię, aby ostrzec uczniów przed zgubnym wpływem nałogów.

20 czerwca w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po sygnale wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli i wychowawców sprawnie opuścili budynek szkoły i zgromadzili się na boisku szkolnym. Pani dyrektor w asyście funkcjonariuszy OSP z Krzywczy przyjęła meldunek o liczbie ewakuowanych. Po sprawdzeniu stanu szkoły uczniowie  wzięli udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz spotkaniu z funkcjonariuszem Miejskiej Straży Pożarnej w Przemyślu dotyczącym bezpieczeństwa podczas wakacji.  

16 czerwca doświadczyliśmy nieba w szkole i to wcale nie jest żart. A wszystko za sprawą Mobilnego Planetarium, które do nas zawitało. Podczas projekcji filmu, najmłodsi uczniowie mogli towarzyszyć małej Gwiazdce w odkrywaniu Układu Słonecznego. Starsi uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat Kosmosu. Wszystko to sprawiło, że przez chwilę mogliśmy poczuć się jak astronomowie, czy naukowcy, którzy obserwują niebo oraz badają obiekty znajdujące się bardzo daleko od Ziemi, takie jak gwiazdy, mgławice czy galaktyki. Niebo w klasie to doskonała okazja, aby fizycznie i umysłowo przybliżyć się do przestrzeni, która od zawsze wydawała się człowiekowi bardzo odległa. Taką lekcję zapamięta każdy, w ten sposób znacznie łatwiej można wyobrazić sobie i pojąć trudne tematy omawiane w szkole, jak np. fazy i zaćmienia Księżyca, ruch obiegowy i obrotowy planet dookoła Słońca lub pojęcia związane z miarą czasu i powiązać je z obserwowanymi na co dzień zjawiskami. Dla młodszych i starszych to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i odbycia cudownej podróży w niezwykły świat astronomii. Wszyscy z niechęcią opuszczali Planetarium. W klasach jeszcze długo dzieliliśmy się swoimi wrażeniami.

15 czerwca wychowawcy klas pierwszych : E.Pawlus i M.Bucik zorganizowali wyjazd do Jarosławia na basen oraz do kręgielni Japa w Przemyślu.  Wzięło w nim udział 22 uczestników. Celem wycieczki było wdrażanie uczniów do aktywnego i kulturalnego spędzania wolnego czasu. Podczas 2-godzinnego pobytu na pływalni uczniowie mogli skorzystać ze zjeżdżalni,jacuzzi, biczy wodnych i basenu sportowego. Wspólnie spędzony na basenie czas był świetną zabawą dla wszystkich uczestników. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w kręgielni Japa w Przemyślu, gdzie uczniowie bawili się świetnie, a rzutom kulą towarzyszył dobry humor ustawiczny śmiech, połączony z odrobiną rywalizacji. Zwycięzcy otrzymali od właściciela kręgielni okulary przeciwsłoneczne. W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami z wycieczki.

15 czerwca młodzież Zespołu Szkół w Krzywczy uczestniczyła w Gminnym Konkursie: „Wiosna- lato w poezji”. Recytatorzy byli podzieleni na grupy wiekowe. W kategorii uczniów klas IV-VI w konkursie swoje interpretacje utworów poetyckich zaprezentowali: Weronika Fudali, Magdalena Rostecka, Karolina Dec, Eryk Phung Van. Wśród gimnazjalistów udział wzięły uczennice klas drugich. Najwyżej oceniony został występ Gabrieli Tomaszewskiej. Sabina Leszczak uplasowała się na drugim miejscu, zaś Patrycja Głowacz na trzecim. Gratulujemy wszystkim, życząc dalszych scenicznych sukcesów!


14 czerwca przeprowadzony został szkolny konkurs czytelniczy „My jednak czytamy” dla uczniów gimnazjum.  Konkurs miał na celu przybliżyć powieści znakomitej polskiej pisarki, mistrzyni realizmu, Małgorzaty Musierowicz. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością utworów M. Musierowicz: „Brulion Babe B.”, „Opium w rosole”, „Szósta klepka”. Największą ilość punktów uzyskały: Gabriela Tomaszewska kl. IIa (1miejsce), Sabina Leszczak kl. IIb (II miejsce) i Gabriela Grzegorzak kl. IIa (III miejsce).

14 czerwca odbył się Szkolny Konkurs Informatyczny: „Gimbajtek”. W zmaganiach wzięło udział czternastu gimnazjalistów z klas drugich i trzecich. Uczniowie głowili się nad trudnymi zadaniami z zakresu budowy komputera, typologii sieci, algorytmiki, obsługi programów użytkowych ; dokonywali obliczeń w systemie binarnym, szesnastkowym. Najlepszymi informatykami okazali się: Kacper Sosa (I miejsce), Marek Pakuła (II miejsce), Jakub Kurasz i Damian Zabawski (III miejsce), Jakub Pasternak i Sebastian Król (wyróżnienie). Gratulujemy!

13 czerwca miał miejsce III Powiatowy Przegląd Piosenki Filmowej w Języku Angielskim w Birczy. Był to debiutancki występ naszej szkoły i bez dwóch zdań jeden z najlepszych. W konkursie wzięła udział trójka naszych uczniów. Gabriela Grzegorzak z utworem „Tears in Heaven” Erica Claptona przy akompaniamencie gitary akustycznej - Macieja Nessel oraz Izabela Pawłowska śpiewająca „Only Hope” Mandy Moore. Jury dostrzegło ogromny talent naszych uczniów i tak oto Gabriela Grzegorzak z klasy II A zajęła II miejsce, zaś Izabela Pawłowska z III B III miejsce w kategorii soliści. Jak widać w naszej szkole nie tylko się uczymy ale również rozwijamy swoje talenty. Zwycięzcom i opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

13 czerwca został rozstrzygnięty konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV – VI pt. „Potyczki ortograficzne”. Po dwuetapowych zmaganiach tytuł Mistrza Ortografii uzyskał Piotr Ziemiański z kl. VI. Tytuły wicemistrzyń przypadły Weronice Fudali (kl. VI) i Karolinie Dec (kl. V), które uzyskały jednakową liczbę punktów.

13 czerwca uczniowie klas I-III pod opieką swoich wychowawców udali się na Ranczo Pstrągowa. Po przybyciu na miejsce zjedli drugie śniadanie i udali się na poszukiwanie zwierząt. W lesie spotkali piękne daniele a na łące lamy i kucyki, które nakarmili marchewką i jabłkami. W indiańskim wigwamie poznali tajniki życia w dzikiej przyrodzie. Po zejściu do obiektu był czas na zabawy na placu zabaw, dmuchańcu, trampolinie i grę w piłkę. Następnie wozem w dwóch grupach zwiedzali okolicę. Po smacznym obiedzie były konkursy i słodki poczęstunek. Dzieci miały również okazję spróbować pieczonych w ognisku ziemniaków. Na koniec były jeszcze pyszne lody i nadszedł czas powrotu. Zmęczeni ale uśmiechnięci szczęśliwie wrócili do domów.

9 czerwca został rozstrzygnięty konkurs Drugie życie śmieci, czyli ze starego coś nowego". Polegał on na  wykonaniu przedmiotów użytkowych lub  ozdobnych z materiałów przeznaczonych do recyklingu – surowców wtórnych (np. plastikowe, kolorowe butelki,  puszki, folie, kubki, itp.). Konkurs był przeprowadzony w trzech grupach wiekowych: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP oraz klasy I-III gimnazjum.
Działania konkursowe miały zachęcić młodzież do przedstawienia własnego pomysłu na czyste środowisko, poprzez ukazanie nowego zastosowania rzeczy z pozoru bezużytecznych. Głównymi kryteriami oceny prac były pomysłowość i kreatywność, staranność wykonania pracy, zgodność z tematyką i zasadami wykonania, bogactwo i różnorodność wykorzystanych materiałów, estetyka i walory artystyczne, użyteczność wykonanej pracy. Laureatami konkursu zostali: Kacper Mazur, Kewin Kaczmarski obaj z klasy II, Emilia Bukowska z klasy IV i Karol Pawlus z klasy VI. W gimnazjum: Norbert Kroczek, Konrad Kaszycki, Sabina Leszczak, Maksymilian Szpiech.
Organizatorzy: M. Amarowicz, B. Kaszycka,  J. Kapuśniak, J. Sas – Flisak.


.     

9 czerwca obchodziliśmy Dzień Rodziny. Z tej okazji o godz. 14.30 ksiądz proboszcz odprawił uroczystą Eucharystię w intencji rodziców i dzieci. Podczas kazania zwrócił uwagę na rolę, którą odgrywa rodzina w życiu każdego człowieka, zwłaszcza w przeżywanym Roku Miłosierdzia. Następnie w holu szkolnym odbyła się akademia pod hasłem Grunt to rodzina, w której dzieci wyraziły miłość i wdzięczność swoim Rodzicom. Wielu wzruszeń dostarczyła Gabriela Grzegorzak, która przy akompaniamencie Macieja Nessela zaśpiewała  "Cudownych rodziców mam" . Po gromkim Sto lat przyszedł czas na prezenty. Goście zasiedli do poczęstunku by już po chwili wraz z dziećmi udać się na rozgrywki przygotowane przez OSP Krzywcza. Niezawodni strażacy mieli ogromną cierpliwość i do końca imprezy nie brakowało chętnych do zawodów.  Były zjeżdżalnie, wata cukrowa, popcorn, które kusiły dzieci bez względu na wiek!  Uczniowie klasy szóstej przygotowali dla swoich rodziców przedstawienie oparte na lekturze Ten obcy, które opracowali pod kierunkiem pani M. Amarowicz. Na zakończenie wszyscy zgromadzili się przy wielkim ognisku na wspólnym pieczeniu kiełbaski. Był to cudowny czas, który dzieci mogły spędzić ze swoimi najbliższymi w atmosferze radości i wspólnoty. Dziękujemy wszystkim, którzy tak chętnie i licznie przybyli  na naszą uroczystość. Gorące podziękowania kierujemy do funkcjonariuszy OSP w Krzywczy za uatrakcyjnienie naszego święta, księdzu proboszczowi za ufundowanie kiełbasy i pysznych bułeczek
6, 7 czerwca uczniowie klasy IV, V i VI zwiedzali Pieniny. W poniedziałek po przyjeździe do Szczawnicy, spotkali się z panią przewodnik, która oprowadzała po szlakach turystycznych. Pierwszym punktem był Wąwóz Homole- jeden z najpiękniejszych wąwozów tego pasma gór, pobyt w bacówce i degustacja oryginalnych serów ( z bundzem i oscypkami). Następnie wycieczkowicze udali się na Przełęcz Snożka. W Sromowcach Niżnych zwiedzili Czerwony Klasztor, by wreszcie w Kątach wsiąść na łodzie flisaków. Spływ przełomem Dunajca do Szczawnicy trwał ponad 2 godziny i nikt w tym czasie się nie nudził, rozlegały się jedynie okrzyki zachwytu nad pięknem oglądanych gór. Po dotarciu do uzdrowiska uczniowie udali się do pensjonatu by zjeść smaczny obiad. Jeszcze wieczorny spacer promenadą i trzeba było nabrać sił przed nie lada wyzwaniem następnego dnia. Po śniadaniu znów spotkanie z panią przewodnik i krótka podróż do Krościenka. A stamtąd już tylko jeden cel- zdobycie szczytu Trzech Koron. Uczniowie wytrwali w górskiej wędrówce tuż przed południem stanęli na platformie widokowej by podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Po zejściu w dół odbył się konkurs wiedzy zorganizowany przez panią Jagodę, w którym należało się wykazać wiedzą zdobytą podczas dwudniowych wędrówek. Pytania wcale nie były łatwe, ale Karolina Dec doskonale sobie z nimi poradziła i w nagrodę otrzymała od organizatorki własnoręcznie wykonane skarpety z wełny owczej. Po dotarciu na Szczawnicy jeszcze wyjazd na Palenicę i podziwianie panoramy miasteczka. Pełen emocji zjazd w dół, zakup pamiątek i wspólny obiad. Szczęśliwi (choć pewnie trochę zmęczeni), opaleni i uśmiechnięci w godzinach wieczornych wrócili wszyscy do domów.

3 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie uczniów najmłodszych klas z zaproszonym gościem. Tym razem Pani Barbara Prawecka przeczytała baśń pt. „Stokrotka”, dzięki której dzieci nauczyły się szacunku dla przyrody.
W ten sposób zakończyliśmy w naszej szkole XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie uskrzydla”. Celem tej akcji jest promowanie codziennego głośnego czytania dzieciom przez dorosłych (szczególnie rodziców), bo to najlepsza inwestycja w przyszłość.

Wszystkim zaproszonym gościom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za włączenie się w tę ważną akcję!

2 czerwca podczas czwartego dnia akcji "Cała Polska czyta dzieciom" bajkę o wróżkach przeczytała dzieciom pani Aurelia Kocyło. Po wysłuchaniu tekstu dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat baśni. Musiały również rozwiązywać zagadki słowne, które zadawały miłe krasnale.

1 czerwca dzieci z klas najmłodszych gościły pana Wójta Wacława Pawłowskiego, który w ramach akcji "Cała  Polska czyta dzieciom" przeczytał uczniom piękną bajkę.

1 czerwca uczniowie klas pierwszych gimnazjum mogli uczestniczyć w szkolnym konkursie  profilaktycznym „Masz tylko jedno życie”, obejmującego wiedzę z zakresu zasad prawidłowego odżywiania, nikotynizmu i alkoholizmu. Laureatami konkursu zostały:  Martyna Brożyniak ucz. kl. I b, Ewelina Pękalska kl. I a i Dominika Sikora kl. I a.
31 maja odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej, które poprzedziło spotkanie z panią Barbarą Stodolak. Pani Stodolak przeczytała dzieciom piękną i mądrą bajkę o misiach, które musiały nauczyć się panowania nad sobą.

31 maja uczniowie klas gimnazjalnych I-III wzięli udział w I Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego, który odbył się w Liceum Ogólnokształcącym  im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku.  Nasi uczniowie mieli okazję poznać i konkurować z gimnazjalistami z Publicznego Gimnazjum w Dubiecku. Po konkursie uczniowie wybrali się na przepyszne lody i spacer po Zamku w Dubiecku.

31 maja przeprowadzony został szkolny konkurs przyrodniczy „Parki Narodowe Polski” dla uczniów kl. V i VI szkoły podstawowej. Największą ilość punktów uzyskała Aleksandra Rodzeń ucz. kl. V zajmując I miejsce. II miejsce z jednakową liczbą punktów zajęli: Piotr Martyn i Patryk Sus z kl. VI.
30 maja konkurs językowy Poniedziałki wcale nie są takie złe, wszystko zależy od naszego nastawienia. Po fazie eliminacji i dogrywek uczniowie ze szkoły podstawowej w składzie: Patryk Sus, Łukasz Sikora, Piotr Martyn i Aleksandra Rodzeń udali się do Szkoły Podstawowej w Babicach, gdzie odbył się Gminny Konkurs z języka angielskiego. Rywalizacja była bardzo ostra, wszyscy musieli wykazać się wnikliwą wiedzą, sprytem i umiejętnościami językowymi. Wprawdzie nie udało im się wygrać, ale wyrównane wyniki usatysfakcjonowały naszą młodzież. Tym bardziej, że jednemu z uczniów przydarzyła się katastrofa, wypisał się długopis i klapa. Nie mógł się do końca popisać znajomością języka angielskiego... Tak czasem bywa, ale dobra zabawa, nowe znajomości są przecież bezcenne i wynagrodziły uczniom wszelki stres.

30 maja w klasach I-III zainaugurowano akcję "Cała Polska czyta dzieciom", którą przygotowała pani mgr Maria Amarowicz. Tuż po przerwie śniadaniowej uczniowie wysłuchali ulubionego utworu Juliana Tuwima pt. Lokomotywa, który przeczytała przybyła do nas pani Maria Kwaśna.  Dzieci z wielką ochotą włączyły się w czytanie tekstu i łamańce słowne. Nie zabrakło również zabawy w pociąg, który ciągnęła lokomotywa. Akcja potrwa do 3 czerwca.
24 maja uczniowie gimnazjum w godzinach popołudniowych bawili się  na wspólnej dyskotece. Najstarsi chłopcy zadbali o skoczne rytmy, stąd nie brakowało tańczących.

19 i 20 maja w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie  odbyła się VIII edycji konkursu interdyscyplinarnego „OMNIBUS” dla uczniów z gimnazjów Pogórza Przemysko – Dynowskiego w kategorii język angielski i matematyka. Uczestnicy reprezentowali powiaty: brzozowski, przeworski, rzeszowski i przemyski. Celem konkursu była: popularyzacja wiedzy z zakresu matematyki i języka angielskiego. Wzięło w nim udział 12 szkół gimnazjalnych. Rywalizowało 80 uczniów (40 osób język angielski i 40 osób matematyka) przygotowanych przez 26 nauczycieli. W kategorii matematyka wyróżnienie otrzymał nasz uczeń Maciej Nessel kl. II a. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
20 maja uczniowie klas III gimnazjum Zespołu Szkół w Krzywczy: Kamila Lach kl. III a , Maksymilian Szpiech kl. IIIa i Łukasz Zięba kl. III b (wyłonieni wcześniej w  eliminacjach szkolnych) reprezentowali szkołę w II etapie „Konkursu wiedzy ekologicznej”, organizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Przemyślu. W konkursie brały udział 3 osobowe reprezentacje  z 7 gimnazjów. Wśród laureatów konkursu znalazł się Łukasz Zięba -  zajmując II miejsce oraz Maksymilian Szpiech otrzymując  wyróżnienie. Po zakończeniu części konkursowej uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w konferencji pt. „Mieszkajmy i żyjmy ekologicznie”, w czasie której mieli możliwość poznania nowoczesnego budownictwa oraz technologii przyjaznych środowisku.

 20 maja nasza szkoła gościła aktorów Teatru Młodego Pokolenia w Białymstoku, którzy przedstawili adaptację komedii Moliera ,,Skąpiec”, będącą w kanonie lektur obowiązkowych. Trudna lektura zyskała nowe oblicze. Trójka utalentowanych aktorów zmierzyła się z archaicznym tekstem i przystosowała go w sposób ciekawy dla współczesnego widza. Wystąpili w maskach i charakterystycznych strojach, które pięknie oddały klimat XVII-wiecznej rzeczywistości. Gra w ograniczonym składzie wymagała od nich dużych umiejętności mimicznych, sprawności ruchowej i głosowej. Młodzi aktorzy zostali bardzo pozytywnie odebrani przez uczniów naszego gimnazjum.

19 maja
odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym wywiadówka. W części ogólnej pani dyrektor przedstawiła zebranym osiągnięcia i sukcesy naszych uczniów, podziękowała również za aktywny udział w ewaluacji. Rodzice obejrzeli prezentację, którą przygotowali uczniowie klas drugich podczas reaizacji projektów edukacyjnych. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami klas.

19 maja odbyła się VIII edycja konkursu interdyscyplinarnego „OMNIBUS 2016” organizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Uczniowie wzięli udział w części językowej na której zaprezentowali swoją znajomość lektury „Alicja w Krainie Czarów”, a także struktur leksykalno-gramatycznych na poziomie B2 (matura podstawowa). Pomimo nie uzyskania nagród nasza młodzież może poszczycić się zdaną "maturą".
18 maja uczniowie gimnazjum pod kierunkiem ks. Krzysztofa Bisa przygotowali uroczystą akademię z okazji rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Słowami poezji i cytowanych wywiadów przedstawili postać świętego Jana Pawła II, zwracając szczególną uwagę widzów na moment śmierci świętego. Usłyszeliśmy również Barkę- ulubioną pieśń papieża. W programie zadano również pytanie ile zostało w nas z pokolenia JP2?  

18 maja 
w Publicznym Gimnazjum w Krzywczy odbył się dzień otwarty dla uczniów klas szóstych. Do szkoły przybyli szóstoklasiści wraz z wychowawcami ze wszystkich szkół naszej gminy. Po uroczystym powitaniu przez panią dyrektor mgr Elżbietę Urban goście zwiedzili szkołę od szatni po sale sportową, by zobaczyć gdzie będą spędzać większość dnia już od września. Wzięli udział także w pokazach i doświadczeniach, które przygotowali dla nich gimnazjaliści. Obejrzeli prezentację projektów edukacyjnych realizowanych przez uczniów klas drugich. Po wspólnym posiłku obejrzeli akademię poświęconą świętemu Janowi Pawłowi II. Był tez czas na rozgrywki sportowe, które odbyły się na sali gimnastycznej. Była to doskonała okazja by poznać się lepiej, zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie, które zaowocują wspólną pracą już od września.

17 maja uczniowie klasy trzeciej i piątej od godziny 9 rozwiązywali test diagnozy kompetencji  z matematyki, by po 10 minutowej przerwie przystąpić do części przyrodniczej. W przeprowadzonym badaniu chodzi o dostarczenie informacji nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycielom przedmiotowym klas IV-VI o tym, jak dzieci myślą, jak radzą sobie w znanych, ale i w nowych sytuacjach. Zadania są celowo tak zaplanowane, żeby wykraczały poza to, co dzieci ćwiczyły na lekcjach, ale jednocześnie tak, by uczniowie mogli poradzić sobie z problemem „na piechotę”.

13 maja podczas VII Dnia Nauki na PWSW w Przemyślu młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Krzywczy uczestniczyła w zbiórce pieniędzy na zakup pomocy edukacyjnych do nowo powstającego od września oddziału przedszkolnego. Uczniowie z klasy 3A Julia Fednar, Natalia Amarowicz, Tomasz Bentkowski oraz Arkadiusz Martyn pod opieką pani dyrektor mgr Elżbiety Urban i pani Eweliny Stawarz oferowali przepyszne ciasteczka, własnoręcznie wykonane breloczki oraz prace artystyczne.Pomimo niesprzyjającej pogody nie brakowało chętnych do wsparcia naszej placówki.
Szczególne podziękowania kierujemy do Działu Organizacji i Promocji oraz Władz Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu za możliwość zorganizowania zbiórki i udzieloną pomoc.
12 maja uczniowie klasy I, II i III udali się do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na spektakl pt. Kubuś Puchatek przygotowany przez Wrocławski Pan Teatr. Podczas barwnego przedstawienia mogli poznać Misia o bardzo małym rozumku oraz jego najwierniejszych przyjaciół- Prosiaczka, Kłapouchego, Królika i Tygryska.W Stumilowym Lesie bohaterowie szukali ogona Kłapouchego, tropili zwierzynę, spotkali również słonia. Spektakl wzbogaciły efekty świetlne i dźwiękowe oraz piękna muzyka.

10 maja uczniowie klasy trzeciej i piątej przystąpili do badania Kompetencji z języka polskiego. O godz. 9 rozpoczęli rozwiązywanie zadań otwartych i zamkniętych dotyczących wiadomości i umiejętności polonistycznych. Część matematyczna i przyrodnicza odbędzie się 17 maja.

Bartłomiej Wojdyło uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej  Zespołu Szkół w Krzywczy zdobył tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy Pożarom”. 8 maja miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom w Kościele parafialnym p. w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie. Tam również można było obejrzeć wystawę prac uczestników. Do konkursu wpłynęło 347 prac z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

6 maja młodzież gimnazjalna z klas I-III udała się wraz z opiekunami do Rzeszowa.Pierwszym przystankiem było Multikino, gdzie uczniowie mieli do wyboru dwa seanse „Młody Mesjasz” lub „Księga Dżungli”. Następnie uczniowie wzięli udział w pokazie doświadczeń fizycznych na Politechnice Rzeszowskiej. Pod koniec wycieczki gimnazjaliści podziwiali niesamowite budowle i roboty z klocków Lego.
4 maja 
odbyła się uroczysta akademia z okazji 225, rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W montażu słowno- muzycznym uczniowie gimnazjum przedstawili wydarzenia, tak znaczące w historii naszej ojczyzny, od XVIII wieku, kiedy to Sejm Wielki przyjął Ustawę Zasadniczą. Słowa poezji przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu dziewcząt. Zakończeniem obchodów było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, Uroczystość przygotował pan dr Piotr Pękalski.
28 kwietnia w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu odbył się finał VIII Maratonu Informatycznego Gimnetiada 2015/2016. Udział w nim wziął Maciej Nessel z IIa. Został on wyłoniony w toku internetowych eliminacji on-line, które polegały one na rozwiązywaniu specjalnie przygotowanych zadań drogą internetową  - 4 testów i zadań specjalnych. Zadania obejmowały zagadnienia z dziedziny budowy i działania komputera, programów użytkowych i narzędziowych, algorytmiki i programowania oraz sieci komputerowych i Internetu. W finale uczniowie najpierw rozwiązywali test praktyczny z programu Excel, potem teoretyczny  z ogólnie pojętej wiedzy informatycznej.
Miło nam poinformować, że zwycięzcą i laureatem został uczeń naszego gimnazjum Maciej Nessel. Serdecznie gratulujemy!

                                            

28 kwietnia Amelia Sobol i Aleksandra Śliwiak z klasy trzeciej wzięły udział w II etapie XIV Spotkań Ortograficznych dla uczniów klas III szkoły podstawowej powiatu przemyskiego i miasta Przemyśl o tytuł "Mistrza Ortografii" pod honorowym patronatem Starosty Przemyskiego Pana Jana Pączka. Etap odbył się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu. W konkursie udział wzięło 50-ciu trzecioklasistów, którzy najpierw napisali dyktando, a następnie rozwiązali test "najeżony" trudnościami ortograficznymi.


26 kwietnia odbyła się VII edycja konkursu matematyczno-przyrodniczego dla klas drugich gimnazjum. Drużyny udały się do krainy sprytu, eksperymentu i tam próbowały odnaleźć odpowiedzi na zagadkowe pytania. Dopingowane były przez swoich rówieśników, którzy przy okazji przypomnieli sobie wiele ciekawych wiadomości z różnych dziedzin nauki. Najpiękniej wypadła drużyna kl.IIA w składzie: Gabriela Grzegorzak, Weronika Burchała, Maciej Nessel. Drugie miejsce zdobyła kl.IIB w składzie: Sabina Leszczak, Anna Tomaszewska, Paweł Pasternak. Organizatorami konkursu były: Joanna Kapuśniak, Ewa Pawlus, Bernarda Kaszycka, Jolanta Sas-Flisak, Renata Zaleska.

22 kwietnia odbyła się kolejna XIII edycja szkolnego konkursu fizyczno- chemiczno-matematycznego dla klas pierwszych gimnazjum. Wśród konkurencji znalazły się m.in.: domino fizyczno-chemiczne, krecia zabawa, kto pierwszy ten lepszy. W atmosferze dobrej zabawy i naukowego zacięcia obie drużyny dążyły do zwycięstwa. Zwycięską okazała się drużyna kl.IB, w składzie której znalazły się następujące osoby: Martyna Brożyniak, Sebastian Kuzyk. Natomiast II miejsce zdobyła kl.IA w osobach: Julia Długosz, Norbert Podolak. Organizatorami konkursu były: Ewa Pawlus, Renata Zaleska, Bernarda Kaszycka.

22 kwietnia uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody Dnia Ziemi.Tegoroczna edycja Światowego Dnia Ziemi związana jest z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji.  Stąd też akcja uprzątnięcia śmieci, by nikt nie pokusił się o ich spalanie. Uczniowie wyposażeni w rękawiczki oraz worki na odpady segregowane porządkowali najbliższą okolicę. Tym samym mogli się przekonać ile śmieci odsłoniła wiosna w parku, przy jezdniach czy tuz przed szkołą.

Z ogromną radością i dumą informujemy, że Bartłomiej Wojdyło (uczeń klasy VI) został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „ZAPOBIEGAJMY POŻAROM” 2016.  Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 8 maja b.r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Praca Bartka, podobnie jak i Macieja Wojdyło, została nagrodzona na etapie wojewódzkim, a tym samym wzięła udział w eliminacjach krajowych. Podsumowanie etapu wojewódzkiego w Mielcu.

21 kwietnia uczniowie ze szkoły podstawowej pod opieką pani mgr Marii Amarowicz wyjechali do Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Celem wycieczki było podsumowanie konkursu plastycznego Fascynujące, mądre, ciekawe historie w książkach Pawła Beręsewicza,  w którym nagrodę odebrał Karol Pawlus z klasy szóstej. Ogromną atrakcją okazało się spotkanie z panem Pawłem, który przeczytał fragment swojej książki, udzielił dłuuugiego wywiadu i rozdał wiele autografów. Autor jest pisarzem i poetą. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zakupu książek pana Beręsewicza. 

    

20 kwietnia najstarsi uczniowie gimnazjum zmierzyli się z egzaminem z języka obcego. O godzinie 9 rozwiązywali test na poziomie podstawowym, by po godzinnej przerwie przystąpić do testu na poziomie rozszerzonym.  Większość wybrała język angielski, byli również zwolennicy języka niemieckiego. Na wyniki trzeba będzie poczekać do 17 czerwca.
19 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Przemyślu odbyło się podsumowanie eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "W trosce o nasze bezpieczeństwo".  Uczennice z klasy trzeciej Amelia Sobol i Aleksandra Śliwiak zostały nagrodzone za swoje prace dyplomami i wartościowymi nagrodami rzeczowymi, które wręczył Starosta pan Jan Pączek.
19 kwietnia gimnazjaliści rozpoczęli egzaminy z części matematyczno- przyrodniczej. Muszą rozwiązać zadania z matematyki, chemii, fizyki, biologii i geografii. Przed wejściem na sale odbyło się spotkanie z panią dyrektor, która życzyła powodzenia i otwartości umysłów. Jeszcze tylko losowanie miejsc na sali i można zaczynać.

18 kwietnia uczniowie klas trzecich rozpoczęli trzydniowe zmagania. Egzamin gimnazjalny 2016 wystartował dzisiaj o godzinie 9:00. Historia i WOS już za uczniami Od godz. 11 gimnazjaliści zdają język polski. Uczniowie w sumie napiszą pięć lub sześć egzaminów.

15 kwietnia w Zespole Szkół w Stubnie odbył się XXXIX Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" Powiatu Przemyskiego, którego organizatorem jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród reprezentantów naszej szkoły najpiękniej zaprezentował się Maciej Nessel, który zajął 2. miejsce. Zaledwie pół punktu zabrakło do wygrania konkursu. W przerwie miedzy etapami zawodnicy mieli okazję zwiedzić stadninę koni w Stubnie.

13 kwietnia
uczniowie szkoły podstawowej, dwóch klas gimnazjum oraz zaprzyjaźnionego przedszkola rozpoczęli dzień od obejrzenia występu cyrkowego. Była to ogromna dawka humoru i wspólnej zabawy. W sztuczkach brali udział ochotnicy, których nie brakowało we wszystkich grupach wiekowych. 
11 kwietnia Gmina Krzywcza we współpracy z Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP w Krzywczy zorganizowała w naszej szkole eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do udziału w Turnieju zgłosiło się 19 uczestników, w tym 6 uczniów Szkoły Podstawowej w Babicach oraz 11 uczniów Szkoły Podstawowej w Krzywczy oraz 8 reprezentantów Publicznego Gimnazjum w Krzywczy. Zadaniem młodzieży było odpowiedzenie na 15 pytań testowych. Wśród uczniów szkół podstawowych zorganizowano dogrywkę w postaci dodatkowego testu, by wyłonić zwycięzców.
W eliminacjach gminnych zwyciężyli:
a) w grupie uczniów szkół podstawowych:
I miejsce Emilia Bukowska
II miejsce Magdalena Pawłowska
III miejsce Aleksandra Rodzeń
IV miejsce Eryk Phung Van
b) w grupie uczniów gimnazjum:
I miejsce: Maciej Nessel
II miejsce Norbert Kroczek
III miejsce Dominika Sikora
IV miejsce Przemysław Michalski.
Laureaci 4 pierwszych miejsc zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbędzie się 15 kwietnia w Stubnie.
Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci także nagrody rzeczowe. Eliminacje gminne Turnieju zostały poprzedzone pokazem sprzętu ratowniczo – gaśniczego oraz pokazem udzielania pierwszej pomocy. Młodzież miała także okazję obejrzeć auta strażackie. Wszystkie te dodatkowe atrakcje przygotowały Ochotnicze Straże Pożarne z Krzywczy, Ruszelczyc, Babic i Reczpola.

 5 kwietnia został zorganizowany rajd dla młodzieży gimnazjalnej z klas I-III. Uczniowie przebyli trasę z Krzywczy do Chyrzyny przekraczając rzekę San nowo wybudowanym mostem. Miejscem docelowym była odrestaurowana zabytkowa cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z ok.1840 roku, a także gospodarstwo pszczelarskie ApiMiodek. Szczególne podziękowania należą się Panu Stanisławowi Gierula, który nie tylko opowiedział o swojej pracy ale również ugościł pysznymi miodami. Nie zabrakło również sportowej rywalizacji i zabawy. Podczas  całej wycieczki dopisywała znakomita pogoda i nastroje.5 kwietnia uczniowie klasy szóstej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Szóstoklasistów organizowanego przez CKE. Tym samym znaleźli się w gronie 348 tys. rówieśników, którzy pisali egzamin w nowej formule. W pierwszej części zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego i matematyki. Po przerwie rozwiązywali zadania z języka angielskiego. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Swoje wyniki poznają 27 maja.
Już gotowi!
Losowanie miejsc na sali
Słodka niespodzianka od pani dyrektor
Odbiór arkuszy egzaminacyjnych przed sprawdzianem

21 marca uczniowie klas I-III zgodnie z tradycją pożegnali zimę i radośnie przywitali wiosnę. Z tej też okazji wykonali kukły z papieru i słomy, które w barwnym korowodzie zanieśli nad rzekę, by wrzucić je do wody. Co prawda pogoda wcale nie zapowiadała przyjścia najpiękniejszej pory roku, ale mamy nadzieję, że po tak wesołym powitaniu Pani Wiosna zagości u nas już na dobre.

19 marca odbył się I etap XVII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU: „Sacrum w literaturze i sztuce” organizowanego przez Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu dla uczestników z powiatów: przemyskiego grodzkiego i ziemskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przeworskiego. W tym roku sześcioro uczniów godnie reprezentowało nasze Gimnazjum na tym prestiżowym konkursie. W kategorii recytacji wystąpili: Szymon Bandyk (kl. IIIb), Patrycja Głowacz (kl. IIa), Arleta Łysik (kl. IIIb), Gabriela Tomaszewska (kl.IIa), Ewelina Rosiwal (kl. I). Na szczególne gratulacje zasłużyła Gabriela Grzegorzak (kl. IIa), która  została laureatką konkursu w kategorii poezji śpiewanej i została wytypowana do drugiego, wojewódzkiego etapu konkursu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


18 marca w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbyły się eliminacje w ramach IV etapu XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W eliminacjach wzięły udział, wyłonione we wcześniejszych etapach, czteroosobowe drużyny reprezentujące poszczególne parki krajobrazowe województwa podkarpackiego z gimnazjów w: Gwoźnicy Górnej, Rudzie Różanieckiej, Narolu, Jastkowicach, Krempnej, Tarnawie Dolnej, Krzywczy i Sanoku. W tym etapie uczestnicy rozwiązywali test składający się z 25 pytań (15 pytań ogólnych przygotowanych przez ogólnopolskiego koordynatora konkursu Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie) i 10 pytań wojewódzkich przygotowanych Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Dodatkową konkurencją na etapie wojewódzkim było rozpoznawanie gatunków objętych ochroną ścisłą i częściową roślin oraz zwierząt. Nasza reprezentacja zajęła 5. miejsce. Zarówno uczniom, jak i przygotowującej ich pani mgr Joannie Kapuśniak gratulujemy!
                                                Nasi reprezentanci: Sabina Leszczak, Maksymilian Szpiech, Łukasz Zięba, Tomasz Bentkowski.
16 marca sześcioro naszych gimnazjalistów: Arleta Łysik, Szymon Bandyk, Gabriela Tomaszewska, Patrycja Głowacz, Ewelina Rosiwal i Kamila Pawlik wzięło udział w konkursie recytatorskim poświęconym poezji ks. Jana Twardowskiego, który odbył się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu. Duży sukces osiągnął Szymon, który pośród 50 uczestników ze szkół całego powiatu przemyskiego zajął II miejsce. Pozostałe uczestniczki również zaprezentowały się pięknie swe talenty recytatorskie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

15 marca podczas drugiego dnia rekolekcji oprócz konferencji prowadzonej przez księdza Mateusza, cała społeczność szkoły podstawowej wzięła udział w Eucharystii, którą sprawował ksiądz proboszcz.Dla uczniów gimnazjum mszę świętą odprawił ksiądz Krzysztof Bis.
14 marca uczniowie rozpoczęli rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Marcin Ryba z Medyki. Pierwszego dnia rekolekcje przeprowadzono w dwu grupach, najpierw do kościoła przybyli uczniowie klas I-VI, drugą część poświęcono  gimnazjalistom. W naukach skupili się na Słowie Bożym, radosnym śpiewie, by wreszcie wspólnie przejść Drogę Krzyżową. Po jej zakończeniu wrócili do szkoły na zajęcia dydaktyczne.
 

13 marca w Szkole Podstawowej w Reczpolu odbył się po raz już  osiemnasty Sejmik Folklorystyczny podczas którego rozstrzygnięto konkurs na Najpiękniejszą pisankę, palmę wielkanocną oraz ciasto. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody w poszczególnych konkursach:
 1. w powiatowym konkursie na najładniejszą pisankę:
a) wykonywaną metodą tradycyjną batikową, tj. ozdabiana woskiem lub metodą drapaną:
 - w pierwszej grupie wiekowej (dzieci i młodzież do 18 roku życia):
 II miejsce Patryk Wasyliszyn z Ruszelczyc- uczeń klasy III gimnazjum
b)wykonywaną metodą współczesną nawiązującą jednak do symboliki Świąt Wielkanocnych
 - w pierwszej grupie wiekowej (dzieci i młodzież do 18 roku życia):
I miejsce Aleksandra Wojdyło ze Średniej- z klasy I gimnazjum
IV miejsce Kacper Mazur z Krzywczy- z klasy II
- w powiatowym konkursie na tradycyjne ciasto wielkanocne (babę lub mazurka wielkanocnego):
I miejsce  Mateusz Fednar z Reczpola- z klasy III gimnazjum
IV miejsce Julia Fednar z Krzywczy- z kasy III gimnazjum. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

10 marca był dniem szczególnym dla męskiej części naszej szkolnej społeczności ze szkoły podstawowej.  Świętowaliśmy wtedy w naszej szkole Dzień Mężczyzny. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla swoich kolegów słodki upominek i zakładki do książek, żeby im się przyjemnie czytało. Jak przystało na prawdziwego mężczyznę, niemal wszyscy chłopcy w dzień swojego święta ubrali się w kolorowe koszule, a najodważniejsi z nich upamiętnili tę chwilę na wspólnej fotografii.
Rozstrzygnięty został plebiscyt na najsympatyczniejszą dziewczynę i najsympatyczniejszego chłopaka ze szkoły podstawowej. Uczniowie mogli głosować przez kilka dni,  wpisując imię ulubionego kolegi lub koleżanki. Samorząd uczniowski głosy policzył i ogłosił wyniki:
Zwycięzcami zostali:
Julia Binko (kl. 1) oraz Magdalena Rostecka (kl. 6).
Konrad Jaszczak (kl. 2), Maksymilian Sus (kl. 3), Piotr Martyn (kl. 6) oraz Piotr Ziemiański (kl. 6).
Samorząd pomyślał również o nagrodach dla laureatów i medalach Superdziewczyny i Superchłopaka. Oby więcej było takich kolorowych
i pięknych chwil, a naszym przystojniakom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia.


9 marca uczniowie naszego gimnazjum  wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CHEMICZNYMALCHEMIK, którego celem było utrwalenie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i ich znaczenia dla człowieka oraz aktywizacja miłośników chemii. Konkurs przeprowadzony został przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy od wielu lat prowadzi wraz z renomowanymi warszawskimi uczelniami wyższymi, takimi jak Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, współpracę merytoryczną w zakresie organizacji konkursów edukacyjnych. Dyplom za bardzo dobry wynik w szkole otrzymała Natalia Amarowicz kl. IIIa. Zabrakło jej tylko 3 pkt., aby otrzymać dyplom wyróżnienia! Pozostali uczestnicy otrzymali dyplom uznania: Konrad Kaszycki IIIa, Julia Fednar IIIa, Maksymilian Szpiech IIIa, Anna Kowalińska IIIa, Kamila Lach IIIa, Sabina Leszczak IIb. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

8 marca od rana męska część społeczności z uśmiechem witała koleżanki w murach szkoły. Tuż przed południem odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Kobiet, którą przygotowali uczniowie pod opieką pani mgr Anny Ekiert i mgr Ewy Pawlus. Oprócz humorystycznych scenek ukazujących znaczenie Kobiet w życiu każdego mężczyzny, wysłuchaliśmy wielkich przebojów w wykonaniu Mateusz, Szymona, Izy oraz duetu- Gabrieli i Macieja. Pracujące panie mogły dowiedzieć się, jakie znaczenie mają imiona przez nie noszone. Na koniec były serdeczne życzenia i kwiaty.

                                                             

2 marca cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów dla uczestników konkursu plastycznego "Zapobiegajmy pożarom". Nagrody wręczał Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP w Przemyślu dh Witold Kazienko, Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP w Krzywczy dh Grzegorz Bembenek oraz Komendant Gminny Związku OSP w Krzywczy dh Piotr Wanat. Nagrody otrzymali: Kacper Mazur z klasy II, Maciej Wojdyło z klasy V i Bartłomiej Wojdyło z klasy VI, wyróżnienie zdobyła Angelika Buś z klasy IIIb.


20 lutego na Sali gimnastycznej w Krzywczy odbyła się 8 edycja Ferie Cup. Nasza szkołę w tych rozgrywkach reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: Orlik oraz Trampkarz. Znakomicie spisał się nasz zespół w kategorii Trampkarz zajmując I miejsce w turnieju. Najlepszym strzelcem całego turnieju okazał się uczeń klasy szóstej Piotr Martyn. Pozostali uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę to: Dominik Kroczek, Patryk Sus, Piotr Pająk, Karol Pawlus, Eryk Phung Van, Hubert Sitnik. Kolejne miejsca zajęły drużyny ze Szkół Podstawowych z Ruszelczyc, Reczpola, Bachowa oraz Babic. 11 lutego po południu odbyło się spotkanie z rodzicami za pierwszy semestr roku szkolnego. W  części ogólnej zebrania głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała za liczne przybycie. Przedstawiła zebranym wyniki sprawdzianu próbnego szóstoklasistów oraz egzaminów próbnych klas trzecich gimnazjum. Następnie głos zabrał ksiądz Krzysztof Bis, który zapoznał rodziców z problemem cyberprzemocy, odbioru mediów oraz odpowiedzialności za korzystanie ze środków społecznej komunikacji. Swoje wystąpienie poparł prezentacją oraz przykładami problemu coraz poważniejszego uzależnienia od internetu. Kolejnym punktem były spotkania z wychowawcami, którzy przedstawili wyniki klasyfikacji śródrocznej.

10 lutego cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii poświęconej 76. rocznicy masowej deportacji Polaków na Sybir. Program artystyczny w wykonaniu gimnazjalistów pod kierunkiem pani dyrektor mgr Elżbiety Urban poprzedziła prezentacja filmu edukacyjnego pt. "Martyrologia Polaków zesłanych na Syberię".  Mottem uroczystości były słowa Adama Mickiewicza: Jeśli o nich zapomnę, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie. Uczniowie w poruszający sposób przedstawili losy rodaków, którzy stali się celem represji ze strony okupanta sowieckiego. Przytoczone słowa wspomnień Sybiraków dobitnie przemawiały do zgromadzonych, którzy w ciszy i skupieniu słuchali wypowiadanych kwestii. Bo przecież skoro jesteśmy Polakami- musimy wiedzieć, musimy mówić, musimy pamiętać. To nasza historia.
10 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w warsztatach o Unii Europejskiej, które przeprowadziła pani Agata Lach z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct- Przemyśl. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych, klasy I- III oraz IV- VI. Wszyscy z  zaciekawieniem obejrzeli prezentację o UE oraz jednym z państw Finlandii- kraju reniferów i Muminków. Ogromną radość wywołało pojawienie się Syriusza- maskotki krajów zjednoczonej Europy- który zachęcał do zgłębiania wiedzy o unii.

9 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbyła się półfinał XVI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polkach. W tym roku Olimpiada poświęcona jest Sługom Bożym rodzinie Ulmów z Markowej, którzy poświęcili swoje życie i życie swej rodziny ratując rodzinę żydowską podczas II wojny światowej. Do półfinału przystąpiło 80 uczestników z Archiprezbiteratu Przemyskiego, wśród nich troje naszych gimnazjalistów. Ogólnie poziom był bardzo trudny, ale nasi uczniowie dobrze wypadli na tle innych uczestników. Na 64 możliwych punktów nasi uczniowie zdobyli:
46 punktów – Martyna Brożyniak – kl. I b
41 punktów – Maciej Nessel – kl. II a
39 punktów – Sabina Leszczak – kl. II b.
Do konkursu uczniów przygotowywał ksiądz Krzysztof Bis- gratulujemy wyników! 

 9 lutego na Sali gimnastycznej w Krzywczy odbyły się eliminacje do turnieju powiatowego  mini siatkówki chłopców i dziewcząt „czwórek”. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa w Krzywczy. W kategorii chłopców do rywalizacji przestąpiły drużyny: Krzywczy, Babic, Reczpola. Zawody były rozgrywane systemem każdy z każdym. Nasz zespół reprezentowali następujący uczniowie: Piotr Martyn, Dominik Kroczek, Eryk Phung Van, Hubert Sitnik, Piotr Pająk, Karol Pawlus, Dawid Fudali, Łukasz Sikora, Adrian Małek, Patryk Sus. W pierwszym meczu nasz zespół przegrał z bardzo dobrze dysponowanym zespołem z Reczpola 0-2, natomiast w drugim bezapelacyjnie pokonał zespół z  Babic i tym samym zajął 2 miejsce w turnieju. Zawody z kompletem zwycięstw wygrała drużyna z Reczpola a na najniższym stopniu podium stanęli chłopcy z Babic. Mecz dziewcząt Reczpol – Babice się nie odbył. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

2 lutego uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny odwiedzili Dom Pogodnej Starości w Dynowie. Na początku zaprezentowali pensjonariuszom przygotowane jasełka, które dostarczyły wielu przyjemnych wrażeń i wzruszeń. Nie obyło się oczywiście bez wspólnego kolędowania, po czym uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu obdarowali wszystkich podopiecznych DPS-u piernikowymi sercami, które sami upiekli i pięknie ozdobili. Do upominków dołączyli też życzenia zdrowia i pogody ducha. To wzruszające spotkanie uczy młodzież szacunku wobec osób starszych i chorych i dzielenia się radością z innymi. Dyrektor placówki, dziękując młodzieży i opiekunom, zaprosił do kolejnych odwiedzin. Na pewno będziemy!!!

2 lutego w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów szkół podstawowych. Zawody rozpoczęła pani dyrektor, która powitała przybyłych wraz z opiekunami uczniów  życząc im zwycięstwa oraz gry fair play.  W rozgrywkach udział wzięły drużyny chłopców i dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Bachowie, Ruszelczycach, Reczpolu i naszej placówki. Po zaciętych zmaganiach 1. miejsce w kategorii dziewcząt  zdobyła szkoła z Bachowa, 2. miejsce dziewczęta z Ruszelczyc, nasze reprezentantki zajęły  3. lokatę,  4. miejsce przypadło drużynie z Reczpola. W kategorii chłopców 1. miejsce zajęli uczniowie z Bachowa, 2. miejsce wywalczyli uczniowie z Krzywczy, 3. drużyna z Ruszelczyc i 4. miejsce należało do szkoły z Reczpola. Była to wspaniała okazja do pokazania swoich umiejętności oraz czas na spotkanie rówieśników z innych szkół.   Zawody zorganizował i przeprowadził pan mgr Łukasz Ziemiański.WYNIKI ELIMINACJI POWIATOWYCH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „ZAPOBIEGAJMY POŻAROM”

Wśród laureatów eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży „Zapobiegajmy pożarom”  są uczniowie Zespołu Szkół w Krzywczy.W II grupie wiekowej – szkoła podstawowa klasy I- III: 3. miejsce zajął Kacper Mazur z klasy drugiej, w III grupie wiekowej – szkoła podstawowa klasy IV – VI: 1. miejsce: Bartłomiej Wojdyło uczeń klasy szóstej, 2. miejsce – Maciej Wojdyło uczeń klasy piątej. W IV grupie wiekowej – gimnazjum 2.  miejsce: Aleksandra Wojdyło klasa pierwsza, Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Andżelika Buś z klasy trzeciej. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały przekazane na szczebel wojewódzki w Mielcu. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszy etap konkursu!

Maciej Wojdyło zdobywca 2. miejscaBartłomiej Wojdyło i zwycięska praca.

26 stycznia uczniowie naszego gimnazjum wystawili po raz drugi przedstawienie jasełkowe, które uatrakcyjniło program spotkania opłatkowego członków Akcji Katolickiej dekanatu Dubiecko. Odbyło się ono w świetlicy w Reczpolu. Była to również okazja dla uczniów Szkolnego Klubu Wolontariatu, aby pozyskać środki (składka złożona przez uczestników Mszy Św. Poprzedzającej występ), które zostaną przekazane na misyjne Dzieło Pomocy "AD GENTES". Organizacja ta w bieżącym roku wspiera zakup zabawek i wyposażenia żłobka dla ubogich dzieci w San Domingo w Ekwadorze, prowadzonego przez Siostry Benedyktynki Misjonarki. Dzięki włączeniu się w ten projekt misyjny uczniowie pogłębią swoją wiedzę o życiu na innych kontynentach, kształtują postawę solidarności i uczą się wrażliwości na sytuację rówieśników w najuboższych krajach świata. Projekt ten będzie kontynuowany do marca.
26 stycznia uczniowie klas I-VI bawili się wspólnie na zabawie karnawałowej. Zabawę poprowadził pan Sławek, który już dobrze zna dzieci i naszą szkołę. Wśród bawiących się nie zabrakło księżniczek, rycerzy, króli, był ninja, jeden z muszkieterów, kowboj i śliczny dalmatyńczyk. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek by tańczący nabierali sił do dalszej wspólnej zabawy.  Punktem kulminacyjnym było wybranie Króla i Królowej Balu. Komisja w trzyosobowym składzie oceniała taniec solo, w parach oraz strój kandydatów. Po burzliwych obradach zwycięzcami zostali wybrani Julia Binko i Antoś Wanat z klasy pierwszej. Po koronacji zatańczyli wspólny taniec i będą nam królować do następnego balu.

25 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Sekretarki i Asystentki. Z tej też okazji uczniowie szkoły podstawowej przygotowali niespodziankę dla pani Agnieszki Popowicz. Celem tego dnia jest docenienie i uznanie pracy, jaką dla nas wykonuje pani sekretarka. Cała społeczność zebrała się na korytarzu zaś przedstawiciele klas  wyrecytowali wiersze, złożyli podziękowania i życzenia. Wręczyli kwiaty i radośnie wszyscy zaśpiewali 100 lat!
21 stycznia klasy I-III wyjechały do Centrum Kulturalnego w Przemyślu by obejrzeć bajki polskie. Na przedstawienie przygotowane przez Wrocławski Teatr Młodego Widza złożyły się trzy bajki: Żywa woda, Szewczyk Dratewka i Złota kaczka. W każdej z tych baśni znajdowała się odpowiedź na pytanie „Co jest najważniejsze w życiu człowieka?” Ubogi czeladnik w „ Złotej kaczce” odrzuca wszystkie dobre materialne, którymi nie można się dzielić, a w zamian za to otrzymuje szczęście. Młody chłopak zdobywa uzdrawiającą wodę dla chorej matki, ponieważ nie ulega pokusom bogactwa, a Szewczyk Dratewka i jego dobre serce sprawiło, że podczas najcięższej próby otrzymał pomoc od zwierząt. Całość przedstawienia opowiedziane było językiem przystępnym dla dzieci. Dialogi były żywe oraz dynamiczne co sprawiło, że na twarzach dzieci widoczny był uśmiech. Scenografia przepełniona była humorem, piosenkami i rytmiczną muzyką dzięki czemu wszyscy razem z bohaterami mogli przeżyć to bajeczne widowisko.

20 stycznia uczniowie klas I-VI gościli w naszej szkole wyjątkowych gości. Z okazji Dnia Babci i Dziadka przybyły najukochańsze Babunie i cudowni Dziadziowie. Szanownych gości gorąco przywitała pani dyrektor, która korzystając z okazji podziękowała za miłość i troskę okazywaną wnuczętom oraz złożyła życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Występ rozpoczęto od jasełek i wspólnego kolędowania. W drugiej części uczniowie przedstawili humorystyczną scenkę o świecie babci i dziadka, nie zabrakło wierszy i piosenek z okazji święta. Po serdecznych życzeniach zabrzmiało gromkie sto lat! i wnuczęta wręczyły przygotowane prezenty. Następnie przy wspólnym stole, przy ciasteczku i herbatce dziadkowie spędzili popołudnie wśród swoich wnuczek, wnuków a nawet prawnuków! Kochani! dziękujemy za przybycie i jeszcze raz 100 lat!!!


                             

                                                                       


15 stycznia 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum: Sabina Leszczak z  kl. II b, Tomasz Bentkowski  z  kl. III a, Maksymilian Szpiech  z kl. III a oraz Łukasz Zięba  z kl. III b brali udział w III - parkowym etapie XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego  pt. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, który był przeprowadzony w Ośrodku Edukacji Leśnej  Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie” w Birczy i zajęli I miejsce.

Tym samym zakwalifikowali się do IV – wojewódzkiego etapu konkursu.  Gimnazjaliści  brali udział w konkursie jako drużyna. Każdy z nich pisał test osobno, ale potem została podsumowana ilość punktów wszystkich członków drużyny. Test składał się z 25 pytań, z których 15 było ogólnych - dotyczących ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej (identycznych we wszystkich województwach).  Pozostałe 10 pytań dotyczyło  parków krajobrazowych województwa podkarpackiego. Uczniów do konkursu przygotowywała pani mgr Joanna Kapuśniak.Zarówno uczniom, jak i pani serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny etap!

.

8 stycznia Dzień Szlafroka.  Szlafrok, podomka, okryjciałko, w każdym razie luźny strój domowy jak czytamy w encyklopedii, chronił naszych uczniów  w dniu dzisiejszym przed odpytywaniem na zajęciach lekcyjnych. Z inicjatywą wyszedł i akcję zorganizował Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej. Nasze korytarze z przechadzającymi się w szlafrokach uczniami bardziej dziś przypominało relaksacyjne SPA niż szkołę. Niektórzy dla zrobienia lepszego wrażenia nałożyli na nogi puszyste bambosze i papucie. Szlafroki długie i krótkie, kolorowe i szare, atłasowe, z aksamitu, jedwabiu i frotte. Co ciekawe, niektórzy nasi nauczyciele też ulegli tej modzie i w szlafrokach z dziennikiem w ręku dostojnie i punktualnie zmierzali do swoich klas. Uwielbiamy takie kolorowe, szalone dni i naszą wesołą szkołę. Okazuje się, że to nie tylko miejsce do nabycia wiedzy, ale także nasz drugi dom.

22 grudnia to ostatni dzień nauki w roku kalendarzowym, w którym w klasach organizowane jest spotkanie opłatkowe. Uczniowie odświętnie ubrani krzątali się od rana przy nakrywaniu stołów i  przygotowaniu potraw. W całej szkole unosił się zapach barszczu i smażonych pierogów. było ciasto i owoce oraz dużo, dużo składanych szczerych życzeń. Na zakończenie wszyscy zgromadzili się na holu by obejrzeć Jasełka w wykonaniu uczniów gimnazjum. W pięknym przedstawieniu ujrzeliśmy historię chrześcijaństwa od pierwszych rodziców, których kusił wąż w raju, przez zwiastowanie Maryi aż po narodziny Dzieciątka w betlejemskiej szopie. Pani dyrektor dziękując za wzruszające chwile złożyła wszystkim świąteczno- noworoczne życzenia, które prosiła zanieść do naszych domów.
20 grudnia w budynku Zespołu Szkół odbył się kiermasz świąteczny, który na stałe wpisany jest w życie szkolnej społeczności. Na wstępie przybyłych powitała pani dyrektor, która w imieniu wszystkich złożyła serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali jasełka. Do stajenki przybyli pierwsi pastuszkowie, za nimi dostojni trzej królowie zaś na końcu najmłodsze dzieci. Wszyscy pięknie kolędowali i do wspólnego śpiewu zapraszali. Na zakończenie złożyli głośno życzenia i zaprosili gości na kiermasz

Składamy gorące podziękowania za zaangażowanie rodziców i przybyłych gości, za pyszne świąteczne ciasto, za dobre serce i wrażliwość okazaną uczniom. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wyjazdy dzieci.

      

17 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli wdział we wręczeniu nagród w konkursach plastycznych Moje Boże Narodzenie oraz Bajka Europejska. Organizatorami konkursów byli - Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct, Urząd Gminy Krzywcza oraz Publiczna Biblioteka w Babicach. W konkursie Moje Boże Narodzenie II miejsce zajęła Aleksandra Śliwiak z klasy 3. a Amelia Sobol zdobyła wyróżnienie. W konkursie na Bajkę Europejską III miejsce zdobyła amelia Sobol z klasy 3. Nagrody i dyplomy wręczyły pani Agata Wiśniowska i pani Marzena Seńczyszyn.
 

Zima tuż, tuż za progiem. Czas najwyższy pomyśleć o naszych czworonożnych przyjaciołach domowych i żyjących dziko. Aby uczulić uczniów na potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół, Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej postanowił zorganizować w dniu 17 grudnia Dzień Zwierząt w szkole. Przyszliśmy do szkoły z naszymi ukochanymi maskotkami, misiami, przytulankami, przecież każdy lubi się przytulać, chociaż może nie każdy się do tego przyzna. Naszą miłość do zwierząt wyraziliśmy także zakładając ubrania ze zwierzęcym motywem. Podsumowaliśmy także akcje charytatywne, które prowadzili: Aleksandra Rodzeń, Karolina Dec, Patryk Sus i Eryk Phung Van. Zebraliśmy 290 zł,kupiliśmy budę dla psów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach, a resztę pieniędzy przeznaczyliśmy na Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt. W ramach akcji "Pomóżmy Zwierzakom - 2015" wzięliśmy udział w konkursie plastycznym. Wszystkie prace były ciekawe, ale na szczególne wyróżnienie zasługują rysunki: Gabrieli Pawłowskiej z kl 2, Kamila Radochońskiego z kl 5 oraz praca Bartłomieja Wojdyło z kl 6, która zachwyciła wszystkich, ale to nie było dla nikogo zaskoczeniem, bo w ubiegłej edycji Bartek został laureatem konkursu, no i zawsze możemy na niego liczyć. Mamy nadzieję, że i w tym roku poszczęści się naszym artystom i trzymamy mocno kciuki. Tytuł honorowego przyjaciela zwierząt otrzymał Konrad Jaszczak z kl 2. Bardzo w tym roku się postaraliśmy, a kwota, którą zebraliśmy jest dowodem na to, że dzieci mają wielkie serca, a los bezdomnych zwierząt nikomu nie jest obojętny.

Jak co roku w naszej szkole Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował zbiórkę prezentów dla podopiecznych placówki opiekuńczo – wychowawczej w Nienadowej. Wielu uczniów chętnie zaangażowało się w tę akcję, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i z gimnazjum. Zbieraliśmy artykuły spożywcze, chemiczne, a także nowe zabawki i ubrania. W dniu dzisiejszym 4 grudnia 2015 roku wszystkie podarunki zostały przekazane na ręce Pani Dyrektor Domu Dziecka w Nienadowej. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.


 11 grudnia w świetlicy wiejskiej w Babicach uczniowie ze Szkół Podstawowych w Gminie Krzywcza, wzięli udział Quizie "Państwa Unii Europejskiej - w oczach dzieci". Organizatorami byli: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Przemyślu, Urząd Gminy Krzywcza oraz Biblioteka Publiczna w Babicach. W konkursie udział wzięło 24 uczestników ze wszystkich szkół podstawowych. Uczennica klasy piątej Aleksandra Rodzeń zdobyła 2. miejsce- Oli należą się ogromne gratulacje, pozostali uczniowie zostali nagrodzeni za udział.

7 grudnia uczniowie klas I- IV  wybrali się na mikołajkowy seans filmu "Dobry dinozaur" w wersji 3D do Centrum Kulturalnego  w Przemyślu. Wielkim zaskoczeniem była wizyta Świętego Mikołaja, którego przybycie zapowiedziały znane postaci z bajek. Zebrane na widowni dzieci musiały głośno przywołać Gościa, który z wielkim workiem prezentów i słodyczy wkroczył do sali widowiskowej. Wszyscy chcieli zaśpiewać piosenkę lub wyrecytować wierszyk, za który otrzymywali prezenty. Karolina i Dominika z klasy I zaśpiewały pastorałkę i zostały nagrodzone gromkimi brawami.  Gdy zgromadzone dzieci zostały obdarowane- radośnie pożegnały Mikołaja, jednocześnie prosząc by przybył znów  za rok.  Zadowolone obejrzały piękny film o wielkiej przyjaźni młodego dinozaura z jaskiniowcem i poszukiwaniu drogi do domu.4 grudnia zakończyliśmy w naszej szkole XVI edycję akcji Góra Grosza, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.
Po przeliczeniu przez wolontariuszy pokaźnej góry grosza okazało się, że zebraliśmy 151,44zł !!. W tym szkoła podstawowa: 40,74zł,  gimnazjum: 110,7zł (kl.I A- 7,71zł; kl.I B- 7,23zł; kl.II A-17,66zł; kl.II B- 21,20zł; kl.III A-17,84zł; kl.III B- 39,06zł). Przypominamy, że akcja ma charakter konkursu zgodnie z regulaminem nagrodzone zostaną szkoły, które zbiorą najwięcej groszy w całej Polsce oraz w każdym województwie. Wykaz szkół znajdziecie na stronie www.naszdom.pl.
Całej społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

2 grudnia uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum rozpoczęli egzaminy próbne z wydawnictwem Nowa Era. W dniu pierwszym zmierzyli się z zadaniami z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka polskiego. Drugi dzień przeznaczony był na część matematyczno- przyrodniczą, zaś trzeci na zadania z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Część sukcesu na egzaminie zapewni uczniom opanowanie techniki zdawania egzaminu: znajomość rozwiązywania wymaganych typów zadań, radzenie sobie ze stresem.

2 grudnia uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w spotkaniu z panią pielęgniarką Lucyną Sobol, która przeprowadziła zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie poznali sposoby radzenia w trudnych sytuacjach takich jak oparzenia czy skaleczenia. Oprócz tego dzieci ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy w tym ułożenia osoby w pozycji bocznej na sprzęcie oraz kolegach.  Dzięki takim zajęciom najmłodsi oswajają się z ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Chodzi nie tylko o poznanie zasad pierwszej pomocy, ale i wyrobienie odruchu podjęcia działań ratujących życie przez świadków zdarzenia.

                              

27 listopada Samorząd Szkoły Podstawowej przygotował wróżby i zabawy z okazji Andrzejek. O szczęściu i powodzeniu w nachodzącym roku miało zapewnić zwycięstwo w zjadaniu jabłek i słodkich babeczek. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy ustawiali buty sprawdzając pomyślność. Było wróżenie z kubeczków i liczb oraz sprawdzanie imion przyszłych sympatii. Ale najważniejsza była dobra zabawa i dużo, dużo śmiechu i radości!


Zespół Szkół w Krzywczy otrzymał podziękowanie za przeprowadzoną zbiórkę makulatury, którą w ilości 1 tony przekazano Grupie Charytatywnej przy Sanktuarium Bożego Ciała w Przeworsku. Wraz z pismem otrzymaliśmy zdjęcia wykopanej studni na Madagaskarze, która otrzymała imię Świętego Jana Pawła II. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy pod opieką Wolontariatu, z takim wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję. Dostęp do czystej wody jest elementarną potrzebą ludzką, zaspokojenie tej potrzeby to jedna z najbardziej istotnych form pomocy ratujących życie mieszkańcom Afryki. Jednocześnie przypominamy o trwającej akcji Rozkręcamy rehabilitację, I ty możesz zostać św. Mikołajem.


25 listopada o godz. 16 rozpoczęła się część ogólna zebrania z Rodzicami, które otworzyła pani Dyrektor witając przybyłych. Następnie oddała głos pani Małgorzacie Czechowskiej z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, która przygotowała wystąpienie na temat cyberprzemocy. W bardzo przejrzysty i ciekawy sposób przedstawiła problem cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży, wyjaśniała, jak zapobiegać przemocy w internecie, sieci komórkowej oraz w jaki sposób kontrolować użytkowanie komputerów przez dzieci.  Zebrani mogli również spotkać się z dzielnicowymi z terenu gminy. Kolejnym punktem było wystąpienie pani Dyrektor, po którym wychowawcy w salach lekcyjnych spotkali się z Rodzicami.

25 listopada uczniowie klasy szóstej przystąpili do próbnego sprawdzianu szóstoklasistów wydawnictwa Nowa Era. O godz. 9 rozpoczęła się pierwsza część z języka polskiego i matematyki. Zaś o 11.45 część z języka nowożytnego. To pierwszy sprawdzian, z którym zmierzyli się uczniowie, jednak nie ostatni przed dniem 5 kwietnia.

20 listopada uczniowie klasy trzeciej wysłuchali pogadanki dotyczącej sposobów dbania o słuch i uszy. Pani Lucyna Sobol- zaprzyjaźniona pielęgniarka w ciekawy sposób  przedstawiła budowę ucha oraz najczęstsze przyczyny chorób uszu. Opowiedziała jak ważne jest prawidłowe dbanie o jeden z najważniejszych zmysłów człowieka.

16 listopada najmłodsi uczniowie szkoły obejrzeli barwne przedstawienie pt. "Kot w butach".  Na chwilę wszyscy zostali przeniesieni w magiczny świat, w którym kot mówi ludzkim głosem a  młynarz poślubia królewnę. Na początku aktorzy przypomnieli zasady zachowania się w teatrze, by  dzieci mogły spokojnie przeżywać emocje związane ze spektaklem. Na zakończenie królewna wraz z młynarzem zaprosili widzów do wspólnego poloneza.


10 listopada cała społeczność zebrała się by uczcić Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989 r. 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni  niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. W programie nie zabrakło informacji dotyczących walki o niepodległość i wolność w okresie komunizmu oraz sylwetek wielkich Polaków niestrudzonych w dążeniu do suwerenności Ojczyzny. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu chóru gimnazjalistek oraz recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil. Akademię pod hasłem Bądź dumny, że jesteś Polakiem przygotowali uczniowie gimnazjum pod kierunkiem pani Bernardy Kaszyckiej i pana Piotra Pękalskiego.
                  
Uczniowie Zespołu Szkół od początku roku z wielkim zaangażowaniem zbierali nakrętki, część z nich została przekazana dla Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci. Zbiórka trwa nadal- bo przecież warto pomagać.

1 listopada gimnazjaliści wraz z panią dyrektor Elżbietą Urban i panią Bernardą Kaszycką wzięli udział w  kweście 2015 na renowację neogotyckiego nagrobka Karoliny Dembińskiej na krzywieckim cmentarzu. Wśród uczniów w zbiórce uczestniczyli: Jakub Pasternak, Maciej Nessel, Patryk Wasyliszyn, Kinga Tymczyk, Aleksandra Cyrańska, Julia Fednar, Patrycja Głowacz, Natalia Amarowicz, Ewelina Iwanicka, Klaudia Sapa, Wiktoria Zawada, Przemysław Michalski.

30 października uczniowie klasy II i III udali się na cmentarz Komunalny w Krzywczy, by zapalić znicze i uczcić pamięć poległych w bitwie 13 września 1939 r. Przyniesione przez dzieci znicze zapłonęły również na grobie Jana Zachariasiewicza oraz przy grobowcu rodziny Joczów i Bocheńskich. 
30 października Samorząd Uczniowski pod opieką pani Anny EKIERT przygotował dla uczennic szkoły podstawowej Dzień Spódnicy, do którego zaprosił również Grono Pedagogiczne. Dziewczynki, jak zwykle nie zawiodły i wystroiły się w sukienki, spódnice. Apel rozpoczęli członkowie samorządu, którzy opowiedzieli historię zmian w modzie damskiej. Zwolenniczki spódnic musiały zaprezentować swój strój przed Jury oraz zebranymi, zatańczyć, by w końcu zakręcić spódniczką. Szanowna komisja przyznała I, II miejsca oraz wyróżnienia dla pozostałych uczennic. Wszystkie uczestniczki otrzymały nagrody i słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że damska część społeczność spódniczki będą zakładać częściej zwłaszcza do szkoły!27 października w Publicznym Gimnazjum w Krzywczy odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Uczniowie klas II a i II b pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali dla pierwszoklasistów program artystyczny pod hasłem ”Indiańskie plemię” i zadania:  prezentacja klasy; talenty, dziki taniec, zaplatanie warkoczy, indiańska twarz. Uczniowie obydwu klas wykonali swoje zadania doskonale, w związku z tym zostali przyjęci do plemienia; klasa I a - „Małej sarny”, klasa I b - „Cichego tropu”. Następnie pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie. Były także  prezenty dla każdego ucznia i dla klasy. Impreza zakończyła się dyskoteką, na której  wszyscy doskonale się bawili. Społeczność Zespołu Szkół w Krzywczy składa gorące podziękowania pani Agacie PINDA- właścicielce kwiaciarni MALWA w Dubiecku- za nieodpłatne przekazanie kompozycji kwiatowej. Kwiaty zostaną złożone w dniu 1 listopada na mogile żołnierzy poległych w bitwie krzywieckiej.

20 października najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół zostali uroczyście i oficjalnie włączeni do społeczności szkolnej. Akademię rozpoczęli gimnazjaliści i uczniowie klasy drugiej, którzy  wspominając swoje własne pasowanie udzielili dobrych rad i opowiedzieli o życiu szkolnym. Następnie pierwszoklasiści musieli zdać egzamin ze zdobytych wiadomości, poznanych wierszy i piosenek. Gdy egzamin został zaliczony pani Dyrektor mgr Elżbieta Urban uroczyście pasowała każdego ucznia wielkim ołówkiem i gratulowała z serdecznym uśmiechem. Jeszcze odbicie paluszka w Kronice szkolnej i wręczenie pierwszej legitymacji. W tym wyjątkowym dniu z najmłodszymi byli ich rodzice, którzy ze łzami w oczach wprost nie poznawali swoich pociech.


16 października w Świetlicy wiejskiej w Babicach odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski Barwy Jesieni. W kategorii uczniów klas IV - VI 3. miejsce zajęła Karolina Dec, zaś wyróżnienia otrzymali Emilia Bukowska oraz Eryk Phung Van. W kategorii gimnazjum bezkonkurencyjna okazała się Martyna Brożyniak. Uczniom oraz nauczycielom przygotowującym gratulujemy!

15 października uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w Książkowych Urodzinach Misia, które zorganizowała pani mgr Maria Amarowicz. Jubilata znają chyba wszystkie dzieci, Miś o małym rozumku- bo o nim mowa- jest najsympatyczniejszym bohaterem książek dla dzieci. Urodziny rozpoczęły się od obejrzenia prezentacji multimedialnej o historii Kubusia Puchatka, jego autorze i Krzysiu. Następnie dzieci przedstawiały swoich pluszowych ulubieńców. Nie zabrakło zabawy ze śpiewem i urodzinowego tortu. Kubusiowi życzymy 100 lat i przyrzekamy, że często będziemy czytać jego przygody.

13 października świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Pierwszym punktem była wizyta pana Wójta Wacława Pawłowskiego, który za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej wręczył Nagrodę pani mgr Renacie Zaleskiej. Następnie cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi udała się do Kościoła Parafialnego na mszę świętą, którą w intencji pracowników oświaty odprawił ksiądz proboszcz Janusz Wilusz, zaś ksiądz Krzysztof Bis zadbał o oprawę muzyczną sprawowanej eucharystii. Po mszy świętej na holu odbyła się uroczysta akademia, którą pod kierunkiem pań polonistek przygotowali uczniowie. Program był wyjątkowy, nie zabrakło bowiem piosenek i życzeń, humorystycznych scenek z życia szkoły, pokazu mody nauczycielskiej i współczesnej wersji "Balladyny". Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie wręczono kwiaty i odśpiewano 100 lat.

7 października 37 gimnazjalistów (głównie z klas trzecich) uczestniczyło w wycieczce, zorganizowanej przez nauczycieli biologii i geografii, do Arboretum w Bolestraszycach i Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Podczas dwugodzinnego zwiedzania (z przewodnikiem) Arboretum uczniowie poznawali osobliwości przyrodnicze ogrodu, szczególnie  gatunki obcego pochodzenia oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione rośliny i ich przystosowania do środowiska życia. W czasie wędrówki po Arboretum można było zobaczyć niezwykłe rzeźby - wiklinowe obiekty powstałe w czasie Międzynarodowych Plenerów Artystycznych "Wiklina w Arboretum" oraz obejrzeć wystawy, m .in. : ornitologiczną i fotograficzną "Chrońmy ptaki”, o różnorodności owadów, jabłek - historycznych odmian i form jabłoni z Małopolski, jesienną wystawę owoców i nasion z kolekcji roślin Arboretum. W Zespole Parków Krajobrazowych Przemyślu gimnazjaliści uczestniczyli w prelekcji z zakresu form ochrony przyrody w Polce i w naszym regionie oraz obejrzeli film pt. „Podkarpacie pod ochroną”.

 6 października w Krasiczynie odbyły się zawody sportowe- indywidualne biegi sztafetowe w kategorii dziewcząt i chłopców szkół podstawowych i gimnazjów. Udział brała młodzież z całego powiatu przemyskiego.W zawodach wystartowała reprezentacja naszego gimnazjum pod opieką pana mgr Mariusza Płachty w liczbie 6 dziewcząt i 12 chłopców. Dziewczęta rywalizowały na dystansie 800 metrów, najlepsza z naszych startujących była Patrycja Krawczyk (16. miejsce), Katarzyna Martyn zajęła 23. miejsce a Angelika Buś zajęła 25 miejsce. Chłopcy rywalizowali na dystansie 1200 metrów, wygrał uczeń z Dubiecka, najlepszy z naszych uczniów był Jakub Buchowski- zajął 7. miejsce, Hubert Podolak uplasował się na 12. miejscu a Emanuel Sikorski zajął 16 pozycję


5 października uczniowie klasy trzeciej udali się na lekcję do Banku Spółdzielczego w Krzywczy. W placówce przybyłych powitała pani Krystyna Król- kierownik banku, która opowiedziała o działalności i zakresie usług świadczących przez bank.  Musiała również odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących specyfiki pracy, przygotowania do zawodu, które przygotowali uczniowie. W trakcie wizyty trzecioklasiści mogli zobaczyć, w jaki sposób dokonywane są przelewy z rachunku osobistego, obejrzeć wyposażenie stanowiska bankowego. Dowiedzieli się również jak ważna jest tajemnica bankowa oraz jakie zabezpieczenia pomagają chronić pieniądze klientów.

 

1 października uczniowie klas pierwszych gimnazjum wraz z wychowawcami udali się na pieszy rajd i ognisko do Ruszelczyc. Po przybyciu na miejsce w zajeździe „Talar” czekały dla wszystkich upieczone kiełbaski i gorąca herbata. Po posiłku odbyły się gry i zabawy sportowe. Zajęcia miały na celu integrację uczniów. Wszyscy dobrze się bawili, dopisała piękna pogoda. Wychowawcy i uczniowie już planują następne ognisko.

28 września w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji  Europejskiego Dnia Języków, którą przygotowaliśmy pod kierunkiem pani mgr Anny Ekiert. Uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum w niezwykle ciekawy sposób przedstawili korzyści wynikające ze znajomości języków obcych, Wszyscy wiemy, że humor, śpiew to najlepszy sposób by zaciekawić zebraną publiczność. Dlatego na scenie pojawiły się dobrze znane postaci z bajek, piosenek, które przestawiały się w języku angielski i niemieckim. Barwny korowód wywoływał radość i gromkie oklaski. Pięknym zakończeniem akademii było akustyczne wykonanie utworu "Tears In Heaven" przez Gabrielę Grzegorzak przy akompaniamencie gitarowym Macieja Nessela.

  

  


23 września uczniowie Szkoły Podstawowej tuż po godzinie 10 przywitali jesień w Zajeździe Myśliwskim TALAR w Ruszelczycach. Najmłodsi dojechali autobusem szkolnym, zaś starsi przywędrowali chodnikiem. Po wspólnych zabawach dzieci zjadły smaczną kiełbaskę, wypiły herbatę i sok. Nakarmiły rybki w fontannie i w promieniach jesiennego już słońca wszyscy spacerkiem wrócili do szkoły.

                

 

17 września uczniowie klasy drugiej wraz ze swoją wychowawczynią p. Danutą Sobol wzięli udział w akcji „Bezpieczna Szkoła Tirka” organizowanej przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz p. Marka Rząsy- Posła na Sejm RP. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu powstało Miasteczko ruchu drogowego, w który dzieci doskonaliły umiejętności przechodzenia przez ulicę. Wzięły również udział w pogadance nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ćwiczeniach praktycznych dotyczących udzielania pomocy poszkodowanym. Ogromną atrakcją było zwiedzanie służbowego auta oraz quiz wiedzy. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, opaskę odblaskową oraz słodki upominek.